MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PILNE: 10.11.2021. Zmiany w 500 plus. Sejm zdecydował o zmianach: dla kogo 12 tys. albo 400 zł. Od kiedy, w gotówce? Szczegóły

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Pieniądze wypłacane będą gdy dziecko ukończy roczek - formalnie między 12 a 36 miesiącem jego życia. Rodzice sami zdecydują czy będzie to 12 wypłat po tysiąc złotych wypłacanych co miesiąc przez okres roku czy 24 wypłaty po 500 zł wypłacane co miesiąc w okresie od ukończenia przez dziecko roku do skończenia trzech lat życia. Co ważne, nowe 500 plus jest dla wszystkich rodzin, niezależnie od poziomu ich dochodów. Od razu zostanie też zwolnione z podatku (PIT).
Pieniądze wypłacane będą gdy dziecko ukończy roczek - formalnie między 12 a 36 miesiącem jego życia. Rodzice sami zdecydują czy będzie to 12 wypłat po tysiąc złotych wypłacanych co miesiąc przez okres roku czy 24 wypłaty po 500 zł wypłacane co miesiąc w okresie od ukończenia przez dziecko roku do skończenia trzech lat życia. Co ważne, nowe 500 plus jest dla wszystkich rodzin, niezależnie od poziomu ich dochodów. Od razu zostanie też zwolnione z podatku (PIT). Sylwia Penc / Polska Press
Pewne, bo rząd przyjął projekt ustawy i skierował go do Sejmu, a ten akt prawny przewiduje, iż nowe przywileje dla rodzin z dziećmi wejdą w życie od początku nowego - 2022 roku. W Sejmie toczą się już prace nad projektem ustawy. Zasadniczo dodatkowe wsparcie, popularnie określane mianem nowego 500 plus, dotyczy rodzin na drugie i kolejne dzieci. Jednak "pierwsze" 500 plus na początku co do zasady też nie obejmowało pierwszego dziecka. A poza tym ustawa przewiduje też dodatkową pomoc dla rodzin mających jedno dziecko w wieku do trzech lat. Oto szczegóły.

Wszyscy czekają przede wszystkim na waloryzację wysokości świadczenia - jednorazową albo jeszcze lepiej - jednorazową, ale z mechanizmem na przyszłość wprowadzającym automatyczną waloryzację jak to ma miejsce choćby w przypadku emerytur czy płacy minimalnej. W tej kwestii niestety wciąż nie ma konkretnych decyzji, a w projekcie budżetu na 2022 r., który rząd właśnie przyjął w końcu września br. przewidziano środki na wypłaty świadczenia Rodzina 500+ w dotychczasowej wysokości.

Nowy projekt natomiast zakłada, że w 2022 r. aż na 615 tys. dzieci wypłacany będzie dodatkowy zasiłek wynoszący 12 tys. zł, a na kolejne 110 tys. dzieci w wieku do trzech lat - dofinansowanie do opieki w wysokości 400 zł miesięcznie.

Nowe 500 plus. Mocne wsparcie dla dwu- i trzylatków

Na drugie i kolejne dziecko będzie przysługiwało w sumie dodatkowe 12 tys. złotych. Świadczenie będzie wypłacane w gotówce z możliwością wydatkowania na dowolny cel.

Badanie ukazało bardzo ciekawą korelację poziomu zarobków i zadowolenia ze snu. Im większe są dochody, tym lepsza jest jakość snu. Osoby mniej zasobne mogą pracować np. na zmiany, a do tego znaczenie dłużej i ciężej niż dobrze sytuowani Polacy. To przekłada się także na formy relaksu i zadowolenie z życia. Kolejną sprawą są warunki do spania, które również w dużej mierze zależą od możliwości finansowych.

Prawie połowa Polaków ma kłopoty ze snem. Kto śpi najspokojn...

Pieniądze wypłacane będą gdy dziecko ukończy roczek - formalnie między 12 a 36 miesiącem jego życia. Rodzice sami zdecydują czy będzie to 12 wypłat po tysiąc złotych wypłacanych co miesiąc przez okres roku czy 24 wypłaty po 500 zł wypłacane co miesiąc w okresie od ukończenia przez dziecko roku do skończenia trzech lat życia.
Co ważne, nowe 500 plus jest dla wszystkich rodzin, niezależnie od poziomu ich dochodów. Od razu zostanie też zwolnione z podatku (PIT).

PILNE, TO MUSISZ WIEDZIEĆ!. Kliknij i przeczytaj!

Nowy zasiłek ponadto dotyczy nie tylko dzieci, które dopiero urodzą się od 1 stycznia 2022 r. W przypadku dzieci, który przyszły na świat wcześniej a są drugim lub kolejnym dzieckiem w rodzinie i nie skończyły jeszcze trzech lat świadczenie będzie wypłacane nie w pełnej wysokości 12 tys. zł, ale proporcjonalnie do wieku dziecka w dniu 1 stycznia 2022 r, (szczegóły precyzyjnie regulują przepisy ustawy).

W październiku 2021 miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na zachodzie możliwa suma opadów poniżej normy.

Nadchodzi bardzo ostra zima: 10.11.2021. Pogoda na dziś, cał...

Jak i gdzie składać wnioski?

Świadczenie, którego realizacją zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznawane będzie na wniosek rodziców. System aplikowania pozostaje taki sam jak przy wnioskach realizowanych w ramach programów „Dobry start” czy „Rodzina 500+”.
Można je będzie składać elektronicznie za pośrednictwem następujących systemów teleinformatycznych:

  • Portal Emp@tia
  • PUE ZUS
  • Bankowość elektroniczna

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Nowe 400 plus. Dla kogo

Rodzice dzieci, które nie zostaną objęte wsparciem w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, będą mogli skorzystać z innej formy dofinansowania w ramach rozszerzonego programu „Maluch+”. Zakłada on wsparcie w wysokości 400 zł, które będzie przekazywane bezpośrednio żłobkom, klubom dziecięcym lub dziennym opiekunom.
Z tego rozwiązania w przyszłym roku skorzystać ma 110 tys. dzieci.

Od nowego roku przywołana już ustawa przewiduje pomoc także dla innych dzieci w wieku do trzech lat, na które nie przysługuje zasiłek 12 tysięcy. Na takie dzieci rodzice dostaną dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie.

Czwarta fala koronawirusa. Ile będzie nowych zakażeń?Bez wątpienia fali koronawirusa nie da się zapobiec, jeśli większość Polaków nie będzie zaszczepiona. Według najnowszych danych dzienna liczna szczepień wynosi 52 602. Jeśli tempo się nie poprawi, w czasie czwartej fali koronawirusa może spodziewać się że 14-15 tys. nowych zakażeń dziennie - szacuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.Od września nauka stacjonarna. W szkołach będą punkty szczepieńDo czwartej fali koronawirusa przygotowują się też szkoły. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapewnia jednak, że uczniowie od września wracają do nauki stacjonarnej. W szkołach natomiast ruszą punkty szczepień. Zapisy w formie ankiet od rodziców będę prowadzone na początku września. - Na podstawie danych z ankiet szkoły będą się mogły do nas zwrócić o zorganizowanie punktów szczepień dla dzieci i młodzieży. Zakładamy, że ruszą one w trzecim tygodniu września. To wszystko będzie zależało od zainteresowania rodziców dzieci, samej młodzieży od 18. roku życia i dyrektorów szkół, którzy będą sobie tego życzyli - powiedział Czarnek.

WAŻNE. Jak i kiedy zaatakuje nas czwarta fala COVID-19. Wszy...

Nowe formy wsparcia rodzin są fragmentem walki ze skutkami COVID-19 i jako Rodzinny Kapitał Opiekuńczy formalnie stanowią część programu rządu służącego odbudowie kraju po pandemia, a określanego mianem Polskiego Ładu.

Co ze „starym” 500 plus?

Od strony formalnej w najbliższej perspektywie nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach. Oczywiście w przestrzeni publicznej nie brakuje pomysłów i dyskusji, by zmian w sztandarowym programie rządzącej partii dokonać.
Najdalej idące pomysły zmian na plus zakładają waloryzację świadczenia, w związku ze wzrostem cen i wysoką inflacją. Siła nabywcza zasiłku na każde dziecko wkrótce będzie o 1/3 niższa od tej jaką kwota 500 zł miała u startu programu. Szanse jednak na to, by 500 plus zwaloryzowane zostało do 700 zł (czy nawet w ogóle o jakąkolwiek kwotę) są na razie nikłe.
Z kolei na drugim biegunie są sugestie, by inaczej dysponować pulą pieniędzy wydawanych z budżetu na dzieci w formie programu Rodzina 500 plus. Są sugestie by znów ograniczyć krąg uprawnionych – stosując kryterium dochodowe. Inny pomysł to wzorem bonu turystycznego zastąpić wypłatę gotówki, którą beneficjenci mogą wydawać w dowolnej formie (w tym rodzice na alkohol, co jest najbardziej piętnowane) bonem o tej samej wartości 500 zł, ale ze ściśle określoną listą wydatków, które przy pomocy tych środków finansowych można pokryć.
Czy dojdzie do jakichkolwiek zmian? Z pewnością mogą je sprawić dwie okoliczności: sytuacja ekonomiczna (brak środków w budżecie) lub sytuacja polityczna (realna perspektywa utraty władzy przez PiS). W pierwszym przypadku zmiany mogą pójść raczej po myśli ograniczeń, w drugim – w stronę poprawy warunków korzystania z programu Rodzina 500 plus, w tym przede wszystkim waloryzacji wysokości kwoty, np. o 100 czy 200 zł miesięcznie na każde dziecko.
Z OSTATNIEJ CHWILI: W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r., którą rząd przyjął i zdecydował o przesłaniu do Sejmu na program Rodzina 500 plus zarezerwowane są pieniądze w wysokości odpowiadającej obecnemu kształtowi programu, co by wskazywało, że w najbliższym czasie wypłata 500 plus następować będzie na każde dziecko i bez kryterium dochodowe oraz w niezmienionej wysokości 500 zł miesięcznie.

Z OSTATNIEJ CHWILI. Na razie szykowane są tylko zmiany formalne. Na ostatnim sierpniowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o programie Rodzina 500 plus. Zgodnie z jej założeniami, jedna z najważniejszych zmian dotyczy sposobu składania wniosków- będzie można to zrobić tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu. Z kolei samą obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.
Zmianie ma ulec także sam zakres przyznawania świadczenia. Zgodnie z nowelą 500 plus będzie przysługiwać w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki