Piętnaście klas pierwszych liceum ogólnokształcącego planują utworzyć szkoły ponadgimnazjalne

poranny.pl
poranny.pl
Udostępnij:
Technikum agrobiznesu, technikum urządzeń i systemów energii odnawialnej - to niektóre nowe kierunki kształcenia w powiecie wyszkowskim.

Nabór w powiecie wyszkowskim prowadzić będzie siedem placówek publicznych oraz jedna niepubliczna. W ich ofercie znalazły się licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły zawodowe.

- I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Wyszkowie: planuje nabór do 6 klas.
- Zespół Szkół nr 1 w Wyszkowie: dyrektor zaproponował utworzenie 4 klas liceum ogólnokształcącego (dwa w miejsce liceów profilowanych); będzie 5 klas technikum (budownictwa, obsługi turystycznej, żywienia i usług gastronomicznych, cyfrowych procesów graficznych, hotelarstwa). Powstanie też zasadnicza szkoła zawodowa (wielozawodowa).
- Zespół Szkół nr 2 w Wyszkowie: nową szkoła będzie planowane liceum ogólnokształcące. W planach jest 9 oddziałów techników (informatyczne, mechaniczne, mechanik pojazdów samochodowych, handlowe, organizacji reklamy, logistyczne, spedycyjne, elektryczne, urządzeń i systemów energii odnawialnej. Klasy szkoły zawodowej planowane są w kierunkach: sprzedawca, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych.
- Zespół Szkół w Długosiodle: nową szkołą będzie technikum agrobiznesu. Powstanie zasadnicza szkoła zawodowa (wielozawodowa). Szkoła ma też ofertę dla dorosłych - liceum ogólnokształcące oraz szkołę policealną (opiekun osoby starszej, technik rachunkowości).
- Zespół Szkół w Zabrodziu: planuje utworzyć technikum żywienia i usług gastronomicznych; szkolę zawodową (wielozawodowa i kucharz małej gastronomii), a także szkoły dla dorosłych: technikum uzupełniające o kierunku żywienie i gospodarstwo domowe oraz dwa oddziały szkoły policealnej (opiekun medyczny. opiekunka dziecięca, terapeuta zajęciowy).
- Centrum Kształcenia Praktycznego w Wyszkowie: po raz pierwszy przeprowadzi nabór do szkoły zawodowej o kierunkach: stolarz, kucharz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych.
- Zespół Szkół nr 3: planuje 4 oddziały liceum ogólnokształcącego (klasa lingwistyczno-europejska, matematyczno-informatyczna, sportowa, społeczno-ekonomiczna). Powstaną też technika ekonomiczne i informatyczne.
- I Technikum Poligraficzno-Usługowe w Wyszkowie: proponuje naukę w następujących kierunkach kształcenia: technik usług fryzjerskich, technik obsługi turystycznej, technik organizacji reklamy, technik cyfrowych procesów graficznych, Szkoła Kształcenia Branżowego (fryzjer, cukiernik, sprzedawca, klasa wielozawodowa.
Dwie ostatnie placówki nie są prowadzone przez samorząd powiatu wyszkowskiego i nie ma on wpływu na proponowane tam kierunki kształcenia. W szkołach jemu podległych planowane jest natomiast utworzenie 11 oddziałów liceów ogólnokształcących, 16 - techników oraz 10 oddziałów szkół zawodowych.
Nie za dużo liceów?
Radni zastanawiali się, czy w ofercie szkół nie zaplanowano zbyt dużo oddziałów liceum ogólnokształcącego?
- Po liceum trudno o pracę, trzeba iść na studia, wyjechać z naszego miasta. Czy tych liceów nie będzie za dużo na naszym terenie? - pytała Teresa Jastrzębska.
- Mamy obraz tego, jakie są potrzeby gimnazjalistów - odpowiadała Teresa Trzaska z zarządu powiatu.
Przypomniała, że wśród uczniów gimnazjów w powiecie wyszkowskim przeprowadzone zostały badania ankietowe, dotyczące preferencji przy wyborze przyszłego kierunku kształcenia. Badaniem objęto 657 osób, spośród około 900 tegorocznych trzecioklasistów. 48 proc. uczniów wybrałoby technikum; 47 proc. zdecydowałby się na naukę w liceum ogólnokształcącym, a zaledwie 11 proc. wskazało na zasadniczą szkołę zawodową jako miejsce dalszego kształcenia.
- Musi zaistnieć pewien proces zmiany mentalności. Kiedy likwidowano szkoły zawodowe, zmieniono mentalność uczniów i rodziców, którzy chętniej wybierali licea profilowane. Nowa reforma mówi o szkole zawodowej pozytywnego wyboru. Szkoła ma kształcić w zawodach pod konkretne potrzeby rynku pracy - mówiła Teresa Trzaska.
Proponowana w powiecie sieć szkół jest bardzo szeroka. Mamy około 900 uczniów w klasach III gimnazjów i więcej miejsc przygotowanych w klasach I szkół ponadgimnazjalnych. W najbliższym czasie ma powstać strategia oświatowa dla powiatu. Na razie powołano zespół promocji szkolnictwa ponadgimnazjalnego, który będzie promował wyszkowskie placówki także wśród gimnazjalistów spoza naszego powiatu.
(Nie) dla wszystkich praca
Oddzielną kwestia jest, czy dla wszystkich nauczycieli wystarczy pracy w zreformowanych szkołach? W większości placówek dopiero na po naborze będzie można odpowiedzieć na to pytanie.
- Najłatwiej określić jest plan dla I LO, bo łatwo wyliczyć tam siatkę godzin dla nauczycieli. Obniżenie liczby godzin może dotyczyć trzech nauczycieli, ale nie znaczy to, że stracą oni pracę. W pozostałych szkołach odpowiedzialnie będzie można to określić dopiero po naborze. Nasza oferta kształcenia jest tak szeroka również po to, by zadbać o kadrę nauczycielską - mówiła Teresa Trzaska.

Harmonogram rekrutacji:
- od 14 do 25 maja kandydaci składają w szkołach ponadgimnazjalnych kwestionariusze-podania;
- od 22 do 26 czerwca kandydaci mają możliwość dokonywania zmian wyboru szkół i oddziałów;
- od 29 czerwca do 2 lipca kandydaci składają do (nie więcej niż trzech szkół) kopie świadectwa ukończenia gimnazjum;
- od 2 lipca do 5 lipca szkolne komisje rekrutacyjno - kwalifikacyjne prowadzą postępowanie rekrutacyjne według przyjętych w szkole procedur;
- do 5 lipca do godz. 14.00 szkolna komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna ogłasza listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów klasy pierwszej i listy kandydatów niezakwalifikowanych;
- od 5 do 9 lipca kandydaci umieszczeni na listach zakwalifikowanych składają oświadczenie potwierdzające wolę podjęcia nauki w danej szkole;
- 9 lipca godz. 16.00 szkolna komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna ogłasza listy kandydatów przyjętych do szkoły, którzy potwierdzili wolę uczęszczania do wybranej szkoły;
- od 10 do 12 lipca szkolne komisje rekrutacyjno-kwalifikacyjne przeprowadzają rekrutację uzupełniającą do szkół, które nie dokonały pełnego naboru;
- od 27 do 31 sierpnia szkolne komisje rekrutacyjno-kwalifikacyjne przeprowadzają dodatkową rekrutację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie