Pierwszy taki serwis. Interaktywna mapa historii Polski „Warstwy Pamięci” już dostępna

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Interaktywna mapa "Warstwy Pamięci"
Udostępnij:
Reduta Dobrego Imienia uruchomiła pierwszy etap internetowej mapy historii Polski. Projekt „Warstwy Pamięci” jest pierwszym serwisem (bazą informacji historycznych) stworzonym na taką skalę. Liczba zawartych na mapie punktów w znacznym stopniu odzwierciedla wymiar zbrodni dokonanych przez niemieckich i sowieckich okupantów.

Prace nad projektem – interaktywną mapą „Warstwy Pamięci” trwały od kilku miesięcy. Jak wskazują jej twórcy, celem przedsięwzięcia było opracowanie serwisu - interaktywnej mapy - za pośrednictwem, której będzie popularyzowana prawdziwa historia Polski. Wizualizacja na internetowej mapie punktów ukazujących miejsca mordu obywateli polskich ma przysłużyć się edukacji młodego pokolenia i upowszechniania wiedzy o historii Polski.

Właśnie zakończony został pierwszy etap prac. Mapa „Warstwy Pamięci” przedstawia zbiór informacji dotyczących martyrologii obywateli Rzeczypospolitej w trakcie II Wojny Światowej i okresie komunistycznego zniewolenia - okupacji sowieckiej. Reduta Dobrego Imienia wskazuje, że opracowana warstwa martyrologiczna przyczyni się, do upamiętnia ofiar - polskich obywateli, którzy zostali zmordowani w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, ale również ukaże skalę dramatu społeczeństwa polskiego w latach 1939-1989 r.

Miejsca wskazane na mapie związane są z wydarzeniami historycznymi odnotowanymi w literaturze historycznej, pamiętnikarskiej oraz w przekazach medialnych. Uwidocznione na mapie punkty to miejsca, którymi mogą być byłe niemieckie obozy, więzienia, cmentarze, przydrożne krzyże, czy miejsca kaźni ukryte głęboko w lasach oraz inne obiekty, które związane są z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa Narodu i Państwa Polskiego.

Mapa ukazuje tysiące miejsc mordu polskich obywateli, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej na terenach zniewolonych przez okupantów, a określonych w granicach Polski pojałtańskiej. Docelowo na mapie mogą znaleźć się również miejsca pamięci, które rozsiane są niemalże na całym globie (np. w granicach dzisiejszych Niemiec, dzisiejszej Rosji, dzisiejszego Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, republik syberyjskich itd.), gdyż dramat społeczeństwa polskiego a co za tym idzie śmierć z rąk niemieckich, czy sowieckich okupantów nie zależały od granic.

Każdy przedstawiony na mapie punkt oznacza jakieś wydarzenie, posiada stosowaną adnotację, by każdy mógł poznać fakty dotyczące konkretnego wydarzenia.

"Niezbędna współpraca pasjonatów historii"

– Naszym celem jest stworzenie serwisu, który będzie się rozwijał z udziałem społeczności, tych wszystkich, którzy są zainteresowani losem Polaków w czasie dwudziestowiecznej zawieruchy dziejowej – tłumaczy Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia. – Będziemy sukcesywnie zwiększać ilość prezentowanych miejsc. Posługujemy się wieloma narzędziami informatycznymi, aby miejsca znalezione w źródłach dokładnie zlokalizować. Nic jednak nie zastąpi pamięci ludzkiej i dlatego niezbędna będzie też współpraca pasjonatów historii i tych, nawet nieznających dokładnie przebiegu wydarzeń, lecz chcących w jakiś sposób uzupełnić nasz serwis, na przykład przez podanie dokładnej lokalizacji jakiegoś wydarzenia, które na naszej mapie może być umiejscowione po prostu w geograficznym centrum jakiejś miejscowości, a nie tam, gdzie ono rzeczywiście miało miejsce – dlatego, że źródła historyczne lub wzmianki w literaturze przedmiotu nie mówią dokładnie, gdzie coś się wydarzyło, jedynie wymieniają nazwę miejscowości – dodał.

Kolejne warstwy

Reduta Dobrego Imienna planuje rozbudowę serwisu, obecnie trwają intensywne prace, aby w najbliższej przyszłości opublikować kolejne warstwy pamięci prezentujące ważne wydarzenia, które zapisały się na kartach polskiej historii.

– Następną będzie warstwa „Pola chwały oręża polskiego”, na której przedstawimy miejsca, w których walczyli polscy żołnierze, zarówno podczas II Wojny Światowej jak i podczas innych wojen i konfliktów. Pracujemy także nad warstwą „Sławni Polacy”, gdzie przedstawimy sylwetki osób zasłużonych nie tylko na polu polityki, czy wojskowości, ale też nauki bądź działalności społecznej. Jesteśmy zatem na początku pracy, która ma służyć nie tylko upowszechnieniu historii Polski, ale ma to być też narzędzie dla rodziców, nauczycieli, społeczności szkolnych oraz lokalnych organizacji i aktywistów do pobudzania świadomości narodowej – poinformował Maciej Świrski.

Interaktywna mapa „Warstwy Pamięci” dostępna jest na stronie www.warstwypamieci.pl

Materiały prasowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwszy taki serwis. Interaktywna mapa historii Polski „Warstwy Pamięci” już dostępna - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie