Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Komunia Święta 2020 w parafiach Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego w dobie koronawirusa. Terminy uroczystości

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Koronawirus Ostrołęka. Kolejne parafie przekładają terminy uroczystości. Większość odbędzie się w czerwcu.

Parafie w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim - nowe terminy Pierwszej Komunii Świętej.

Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce (klasztor)

Pierwsza Komunia Święta będzie w dwóch turach: 6 i 13 czerwca.

Parafia pw. NMP Królowej Rodzin w Ostrołęce

Po konsultacjach z rodzicami zostały ustalone terminy Pierwszej Komunii Św. Komunie odbędą się w różnych terminach w małych grupkach, niektórzy indywidualnie. Terminy są znane rodzicom jako osobom zainteresowanym - podali księża.

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce

Parafia poinformowała 26.04.2020, że uroczystości odbędą się w następujących terminach (dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II):

 • kl. IIIa - 30 maja godzina 10.00
 • kl. IIIb - 30 maja godzina 12.00
 • kl. IIId - 30 maja godzina 14.00
 • kl. IIIf - 6 czerwca godzina 12.00
 • kl. IIIg - 6 czerwca godzina 14.00
 • kl. IIIc - 20 czerwca godzina 10.00
 • kl. IIIe - 20 czerwca godzina 12.00
 • kl. IIIh - 12 września godzina 10.00

Parafia pw. św. Wojciecha w Ostrołęce

Na pewno będzie zmieniony termin I Komunii świętej oraz Komunii rocznicowej. Być może, jeśli sytuacja się poprawi, to możemy myśleć o końcówce czerwca. Ale dopuszczamy też możliwość września lub października

- poinformowała parafia św. Wojciecha w Ostrołęce.

Parafia pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce

O zmianie terminu powiadomiła też parafia pw. Zbawiciela Świata. W zaplanowanym wcześniej terminie nie odbędzie się też sakrament bierzmowania.

Pierwsza Komunia Święta w parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce - terminy:

 • 13.06, godz. 13.00
 • 13.06, godz. 15.00
 • 20.06, godz. 13.00
 • 20.06, godz. 15.00
 • 27.06, godz. 13.00

Tak było rok temu w parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce:

Ostrołęka. Komunia Święta w parafii pw. Zbawiciela Świata (12.05.2019)

Ostrołęka. Komunia Święta w parafii pw. Zbawiciela Świata (12.05.2019)

Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (fara)

- Ze względu na panującą epidemię, decyzją biskupa, zostaje przesunięty termin I Komunii Świętej z maja na inny miesiąc. Jej celebracja będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Obecne ograniczenia, wynikające z decyzji organów państwa, nie pozwalają na udzielenie żadnej wiążącej odpowiedzi na pytania ze strony rodziców, co do terminu I Komunii Świętej - informuje parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce. - Przesunięcia w czasie dotyczy także udzielenie sakramentu bierzmowania.

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu

I Komunia Święta w parafii odbędzie się 21 i 28 czerwca. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa będzie podział na 4 grupy. I Komunia Święta odbędzie o godz. 12.00 i na dodatkowej mszy świętej o godz. 14.00 w dwie ostatnie niedziele czerwca.

21 czerwca godz.12.00 - dzieci ze szkoły z Wykrotu, Wolkowych i Zalesia (31 osób)
21 czerwca godz. 14.00- Klasa IIIa ze szkoły w Myszyńcu, z Wydmus, Pełt, Białusnego Lasku (31 osób)

28 czerwca godz. 12.00- dzieci z klasy IIIb ze Szkoły w Myszyńcu (23 osoby)
28 czerwca godz. 14.00- dzieci z klasy IIIc ze Szkoły w Myszyńcu (22 osoby)

Dzieci usiądą razem z rodzicami w ławkach w nawie głównej. Będzie zajmowana co druga ławka tak, aby zachować właściwą odległość. W bazylice może uczestniczyć we mszy świętej 189 osób.

Jeśli rodzicom nie odpowiada wyznaczony termin, to - po konsultacji z księdzem- można zmienić termin lub godzinę I Komunii Świętej, jeśli tylko będzie to możliwe.

Jeżeli ze strony rodziców istnieje obawa, wynikająca z sytuacji związanej z pandemią, to można I Komunię Świętą przyjąć po wakacjach indywidualnie, po wcześniejszym ustaleniu z ks. proboszczem lub w maju, w następnym roku, z klasą III.

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Baranowie

W związku z panującą epidemią i po konsultacjach ogłaszamy, że pierwsza Komunia Święta dzieci w naszej parafii jest przesunięta na 20 września bieżącego roku

- informuje parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Baranowie.

Łyse
Komunia Święta odbędzie się w czerwcu, w trzech turach: 13, 20 i 27 czerwca 2020.

Wskazania biskupa Janusza Stepnowskiego dotyczące Pierwszej Komunii Świętej w 2020 roku

W związku z trwającym stanem epidemii i ograniczeniami wprowadzonymi przez instytucje państwowe oraz przedłużającymi się zakazami gromadzenia wiernych, mając na uwadze dobro dzieci i ich rodziców, a także bezpieczeństwo, biskup postanawia:

 1. Decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej pozostawiam księżom proboszczom w porozumieniu z rodzicami. Należy zwrócić uwagę na to, aby uroczystość była przygotowana z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, biorąc również pod uwagę aktualne zarządzenia co do liczby uczestników liturgii. W razie konieczności pierwszej Komunii Świętej można udzielić w małych grupach, bądź każdemu dziecku, jego rodzicom oraz rodzicom chrzestnym indywidualnie, niekoniecznie w niedzielę. Zdaję sobie sprawę z tego, że w większych wspólnotach parafialnych byłoby to bardzo trudne, stąd konieczna jest wielka roztropność księży proboszczów i dialog z rodzicami. (Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości).
 2. Proszę, aby uroczystości pierwszokomunijnych nie przenoszono na rok 2021, chyba, że są ku temu bardzo poważne przesłanki. Wydaje się, że najlepszymi miesiącami na tegoroczne Pierwsze Komunie Święte będą: maj, czerwiec i ewentualnie wrzesień.
 3. Wszystko wskazuje na to, że spotkania rodzinne z okazji uroczystości pierwszokomunijnych w tym roku nie będą mogły się odbyć; podobnie tak zwane białe tygodnie.
 4. Z powodu braku formacyjnych spotkań parafialnych, związanych z przygotowaniem dzieci do przyjęcia I Komunii Świętej, apeluję do rodziców o troskę w wymiarze katechizacji swoich dzieci w domu, poprzez wspólną modlitwę rodzinną oraz wyjaśnianie poszczególnych prawd wiary, jako uzupełnienie katechezy szkolnej, która w tej chwili prowadzona jest w sposób zdalny.
 5. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie z rodzinami dzieci komunijnych i wychodzili naprzeciw ich potrzebom. Rekomenduję organizację uroczystości bardziej indywidualnych, mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci i ich rodziców.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki