Pieniądze z 500 +. Do czego się wliczają, a do czego nie?

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Aby otrzymać świadczenie z programu 500 +, trzeba złożyć wniosek
Aby otrzymać świadczenie z programu 500 +, trzeba złożyć wniosek Robert Majkowski
Czytelnik twierdzi, że ma problem z uzyskaniem pomocy na dożywianie dziecka w przedszkolu. Powodem – jak mówi - jest świadczenie, które dostaje na dziecko w ramach Programu 500+.

- Mamy z żoną jedno dziecko, na które od niedawna otrzymujemy świadczenie w ramach programu 500 + - powiedział nam czytelnik z gminy Wąsewo. - Powodem przyznania 500 zł były niskie dochody w naszej rodzinie. W ubiegłym roku nasze dziecko korzystało w przedszkolu z bezpłatnego dożywiania. W tym roku powiedziano nam, żeby złożyć dokumenty na dożywianie. Okazało się jednak, że nie będziemy mieli tej pomocy, a w opiece społecznej w gminie powiedzieli nam, że jest już 500 +, to darmowego dożywiania nie ma.

Czytelnik skontaktował się w tej sprawie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej.

- Powiedzieli mi wyraźnie, że gmina nie może nie udzielić pomocy w dożywianiu dziecka tłumacząc się programem 500+ - wyjaśnia czytelnik. - Obie sprawy nie mają nic do siebie, bo program 500+ jest finansowany przez rząd, a dożywianie z innych źródeł. Nie może być tak, że gmina będzie oszczędzała na pomocy, bo państwo daje po 500 zł na dziecko. Poradzili mi w PCPR, żebym napisał w tej sprawie pismo do gminy. Zrobię to, ale też chciałbym, aby wasza gazeta tym się zajęła. Bo na pewno nie dotyczy to tylko mojego dziecka.

O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do Urzędu Gminy w Wąsewie. Jak nas poinformowano, pomoc w formie dożywiania dzieci w szkole w postaci gorącego posiłku może być przyznana bezpłatnie, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 proc. kryterium dochodowego, tj. kwoty 771 zł, w szczególności z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Do 12 września do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąsewie wpłynęły 63 wnioski o przyznanie bezpłatnego dożywania w formie jednego gorącego dania lub pełnego obiadu. Wydano 58 decyzji przyznających pomoc w tej formie dla 108 dzieci. W placówkach oświatowych w gminie Wąsewo koszt jednego posiłku kształtuje się w granicach od 2,50 zł do 5,50 zł.

- Na dziś nie wydano żadnej decyzji odmownej, a na rozpatrzenie oczekuje jeszcze 6 wniosków – poinformował nas Rafał Kowalczyk, wójt gminy. - Mogę zapewnić, że z ust pracownika socjalnego nie padło stwierdzenie, że jeśli rodzina otrzymuje świadczenie wychowawcze 500+, to pomoc w formie dożywiania nie przysługuje. Rodziny były natomiast informowane, że jednym z warunków przyznania pomocy w formie bezpłatnego dożywiania jest występowanie w rodzinie jednej z dysfunkcji wymienionych na wstępie.

Ponieważ odpowiedź z gminy nie jest jednoznaczna, więc problem czytelnika przedstawiliśmy Mazowieckiemu Urzędowi Wojewódzkiemu.

Jak nas poinformował Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego, „ gmina nie może odmówić rodzinie pomocy ze względu na pobieranie tego świadczenia. Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej do dochodu nie wlicza się świadczenia wychowawczego i dodatku wychowawczego”.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie