MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla gmin powiatów ostrowskiego i wyszkowskiego - dotacje samorządu Mazowsza

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. UMWM
59 zadań w powiatach wyszkowskim i ostrowskim otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 8,2 mln zł w ramach programów wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Na pomoc sejmiku Mazowsza mogą liczyć inwestycje związane z tworzeniem centrów integracji, bazy sportowej, renowacją miejsc pamięci, a także inicjatywy młodzieżowych rad gminnych. Umowy z beneficjentami podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.

Beneficjenci z powiatu wyszkowskiego otrzymają w sumie ponad 4,2 mln zł dofinansowania na realizację 28 inwestycji. Z kolei w powiecie ostrowskim środki finansowe w wysokości ponad 3,9 mln zł pomogą w realizacji 31 projektów.

Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, programy wsparcia są realizowane od lat, a ich efekty widać gołym okiem.

To realne inwestycje, które mają ogromny wpływ na rozwój naszego regionu. Nowe drogi, baza sportowa, szkoły czy projekty proekologiczne – to wszystko sprawia, że mieszkańcy chcą mieszkać i pracować na Mazowszu, bo czują się tu bezpiecznie i komfortowo.

Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych

Program „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych 2023” to nowa pozycja wśród programów wsparcia samorządu województwa. W jego ramach Mazowsze udziela pomocy finansowej gminom na rozwój świetlic wiejskich, gminnych, osiedlowych ośrodków kultury, domów kultury itp. Sejmik województwa przeznaczył na ten cel ponad 30,7 mln zł.
Wśród dofinansowanych projektów znalazło się 5 inwestycji z powiatu wyszkowskiego oraz 9 z powiatu ostrowskiego. Łączne wsparcie z budżetu województwa to blisko 1,8 mln zł.

W powiatach ostrowskim i wyszkowskim dominują projekty związane z budową lub adaptacją pomieszczeń na świetlice wiejskie. Natomiast gmina Zabrodzie zakupi wyposażenie sceniczne dla Gminnego Ośrodka Kultury, Wyszków zmodernizuje toalety w Wyszkowskim Ośrodku Kultury, a gmina Boguty-Pianki przebuduje wejście główne do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, tak aby ułatwić do niego dostęp osobom z niepełnosprawnościami

- wymienia radny województwa Mirosław Augustyniak.

Mazowsze dla melioracji

Konserwacja urządzeń melioracyjnych, odmulanie czy wykaszanie dna rowów – to przykłady zadań, które otrzymały dofinansowanie samorządu województwa w ramach programu „Mazowsze dla melioracji”. Wsparcie trafi do 121 spółek wodnych z całego województwa, które otrzymają w sumie ponad 8,7 mln zł. Pomoc na zadania związane z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń wodnych trafiła również do 5 spółek wodnych z powiatu wyszkowskiego i 8 z powiatu ostrowskiego. Na ten cel z budżetu województwa przeznaczono łącznie 741 tys. zł.

Mazowsze dla sportu

W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” gminy i powiaty z województwa mazowieckiego mogły ubiegać się o środki na budowę, przebudowę, modernizację i remont obiektów sportowych. Dzięki dofinansowaniu z tego programu w powiatach wyszkowskim i ostrowskim zostanie zrealizowanych 12 inwestycji. Na ten cel z budżetu województwa mazowieckiego przeznaczono prawie 2,8 mln zł.

1,2 mln zł z UE na nowy sprzęt komputerowy

Wkrótce do szkolnych pracowni trafią m.in. zestawy komputerowe, laptopy, tablety, urządzenia wielofunkcyjne, projektory multimedialne, monitory interaktywne, oprogramowanie edukacyjne 3D oparte na interaktywnych rozwiązaniach, e-podręczniki do nauki języka angielskiego dla wybranej klasy z danej szkoły oraz licencje programu do nauki gry w szachy. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”. Projekt jest realizowany w formule partnerskiej. W tym roku dołączyło do niego po 5 szkół z powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego. Wszystkie placówki otrzymały po ok. 130 tys. zł dofinansowania na zakup sprzętu i oprogramowania umożliwiającego naukę zdalną. W sumie to około 1,2 mln zł wsparcia.

Mazowsze dla miejsc pamięci

Kolejnym nowym autorskim programem wsparcia samorządu województwa mazowieckiego jest „Mazowsze dla miejsc pamięci”. O pomoc finansową mogły ubiegać się gminy i powiaty województwa mazowieckiego oraz dzielnice m.st. Warszawy. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rewitalizację miejsc związanych z pamięcią narodową takich jak: pomniki, kapliczki, krzyże przydrożne, nagrobki czy tablice upamiętniające wydarzenia lub postacie historyczne. Samorząd Mazowsza dofinansował w tym roku 41 miejsc pamięci kwotą 2 mln zł. W powiecie wyszkowskim wsparcie w wysokości 165 tys. zł otrzymały 3 projekty, natomiast w powiecie ostrowskim jeden projekt na ponad 48 tys. zł.

Mazowsze dla klimatu

„Mazowsze dla klimatu” to autorski program samorządu Mazowsza. Jego celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu. Środki można było pozyskać na błękitno-zieloną infrastrukturę sprzyjającą różnorodności biologicznej, a także na energooszczędne oświetlenie zewnętrzne. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył blisko 16,5 mln zł, dzięki czemu zostanie zrealizowanych 120 inwestycji. W efekcie w regionie przybędzie m.in. ogrodów deszczowych, tężni solankowych, zostaną posadzone drzewa i krzewy, a wiele samorządów lokalnych zmodernizuje oświetlenie zewnętrzne. W powiatach wyszkowskim i ostrowskim wsparcie w wysokości ponad 683 tys. zł otrzymały 4 gminy.

Mazowsze dla czystego ciepła

Walka ze smogiem to cel kolejnego autorskiego programu samorządu województwa mazowieckiego „Mazowsze dla czystego ciepła”. Pomoc finansowa w wysokości 4,8 mln zł trafi do 17 samorządów lokalnych. Otrzymane środki gminy mogą przeznaczyć m.in. na wymianę węglowych źródeł ciepła. Chodzi nie tylko o wymianę pieców, ale także instalację pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy przeprowadzenie termomodernizacji. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości 600 tys. zł w powiecie wyszkowskim zostaną zrealizowane dwa projekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki