Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka pokutna nie musi być smutna

Magdalena Mrozek
W zeszłym roku z Ostrołęki na pielgrzymkę wyruszyło około 50 osób. N/z pielgrzymi 2002 r.
W zeszłym roku z Ostrołęki na pielgrzymkę wyruszyło około 50 osób. N/z pielgrzymi 2002 r. M. Bubrzycki
W ponad 420-kilometrową drogę na Jasną Górę wyruszą rankiem 1 sierpnia pątnicy XIX Pieszej Łomżyńskiej Pielgrzymki. Z Ostrołęki po Mszy św. o godz. 6.00 z fary wymaszerują dwie grupy - św. Stanisława Kostki (czerwona) i św. Antoniego (zielona). Msza św. w kościele farnym zostanie też odprawiona dzień wcześniej o godz. 18.00 dla ostrołęczan i pielgrzymów spoza miasta, którzy noc spędzą u bliskich w Ostrołęce lub w namiocie rozbitym przy kościele.

Trudno jeszcze określić ile osób będzie niosło prywatne intencje do klasztoru w Częstochowie, bo zapisy w parafiach prowadzone są do ostatniej chwili, można też przyłączać się do pielgrzymki już na szlaku.
Zapisy w Ostrołęce prowadzą: parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (fara), parafia pw. św. Franciszka z Asyżu i parafia pw. św. Antoniego. Wpisowe w tym roku wynosi 35 zł dla dorosłych a dla młodzieży poniżej 15. roku życia - 30 zł . Osoby do 15. roku życia mogą pielgrzymować wyłącznie pod opieką kogoś dorosłego, natomiast młodzież w wieku 16-18 lat musi mieć pisemną zgodę rodziców. Wybierając się do sekretariatu parafii należy pamiętać o dokumencie potwierdzającym tożsamość a jeśli zapisujemy się w nie swojej parafii, również opinię od księdza proboszcza.
Z wszelkich opłat pielgrzymkowych zwolnieni są pracownicy służby zdrowia.
Pielgrzymi z Ostrołęki połączą się w Ostrowi Mazowieckiej z grupą ostrowską i łomżyńską, w Broku z grupą z Zambrowa a 3 sierpnia w Strachówce, gdzie dołączą jeszcze wyszkowianie, zostanie odprawiona msza dla pielgrzymów przez księdza biskupa.
Na Jasną Górę pątnicy dotrą 13 sierpnia. Około godz. 18.30 przed Wałami klasztoru odbędzie się prezentacja pielgrzymki a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św.
Rozwiązanie pielgrzymki nastąpi 14 sierpnia tuż po mszy o godz. 9.00 odprawionej na Wałach Jasnogórskich. Osoby, które chciałyby wrócić autokarem mogą już zapisywać się w parafiach (także podczas pielgrzymki). Koszt powrotu - 35 zł. Dla chętnych autokar powrotny może być zorganizowany również nocą 13 sierpnia.
Ksiądz Piotr Kapelański, kierownik pielgrzymki radzi, żeby oprócz wygodnych butów, ubrań na każdą pogodę przede wszystkim zabrać ze sobą dobry humor.
- Oczywiście należy pamiętać, że pielgrzymka ma charakter pokutny, ale pokutny to wcale nie znaczy, że smutny - powiedział nam, do rymu, ksiądz Kapelański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki