MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka konna z Zarąb Kościelnych dotarła na Jasną Górę. W 11 dni pokonali 400 kilometrów

OPRAC.:
Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Pielgrzymka konna na Jasną Górę
Pielgrzymka konna na Jasną Górę FB Zaręby Kościelne
Po 11 dniach drogi i przebytych prawie 400 kilometrach pielgrzymi na koniach dotarli do Jasnogórskiej Pani. Jubileuszowa, 25. Konna Pielgrzymka z Zarąb Kościelnych do Częstochowy wyruszyła 25 czerwca pod dowództwem księdza wachmistrza Andrzeja Dmochowskiego. Na miejscu na pielgrzymów czekały ich rodziny.

Jubileuszowa 25. pielgrzymka z Zarąb Kościelnych dotarła do Częstochowy 6 lipca. Kawalerzyści w barwach 10 Pułku Ułanów Litewskich na czele z ks. kan. Andrzejem Dmochowskim – organizatorem i dowódcą wszystkich pielgrzymek, ks. kan. Grzegorzem Śniadachem oraz ks. Łukaszem Wawro pokonali około 400 kilometrów. Pielgrzymowali przez 11 dni ze sztandarem, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, patronki pułku.

U stóp Jasnej Góry ułanów witali licznie przybyli parafianie i członkowie rodzin kawalerzystów z różnych miejscowości. Obecni byli również:

  • płk Zbigniew Zieliński – żołnierz wyklęty członek Armii Krajowej,
  • płk Kazimierz Pałasz z żoną,
  • płk Sylwester Kuczyński z synem Krzysztofem,
  • płk Jarosław Zdun,
  • wójt gminy Zaręby Kościelne Urszula Wołosiewicz,
  • sekretarz gminy Zaręby Kościelne Dorota Subda,
  • wójt gminy Stoczek Zbigniew Kłusek.

Uroczystą mszę św. na Wałach Jasnogórskich odprawił biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.
Ułanów - już od 25 lat - radośnie i z wielką dumą witał paulin o. Eustachy Rakoczy – jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.

Msza w kaplicy jasnogórskiej

W niedzielę 7 lipca o godz. 6.00 w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, z udziałem ułanów została odprawiona msza św. za Ojczyznę i przybyłych pielgrzymów. W Sali Rycerskiej jak każdego roku od 25 lat w asyście o. Eustachego Rakoczego oraz przedstawicieli Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka miało miejsce uroczyste zakończenie pielgrzymki.

Podczas uroczystości księża, ułani, wójt Urszula Wołosiewicz, dr Joanna Omieciuch - otrzymali pamiątkowe dyplomy i obrazy oraz srebrne podkowy. Delegacja z udziałem wójt Urszuli Wołosiewicz, sekretarz Doroty Subdy oraz Małgorzaty Jabłońskiej wręczyła ks. kan. Andrzejowi Dmochowskiemu okolicznościowy srebrny grawerton – podziękowanie dla Ochotniczego Szwadronu Kawalerii w barwach 10 Pułku Ułanów Litewskich z Zarąb Kościelnych za piękne świadectwo wiary, miłości do Ojczyzny, krzewienie idei patriotyzmu, męstwa, wytrwałości i pokonywania wszelkich trudów. Pamiątkowe podziękowania od samorządu otrzymali również o. Eustachy Rakoczy i ks. kan. Grzegorz Śniadach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki