Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Piękna nasza Polska cała" - ciekawy projekt w Szkole Podstawowej w Zalasiu gm. Łyse

Renata Rybka
W roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, Szkoła Podstawowa w Zalasiu bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała”.

Jest to innowacyjny projekt pedagogiczny, realizowany w szkole od października do grudnia 2018 roku. Angażuje do współpracy nauczycieli, uczniów, rodziców oraz różnorodne instytucje i stowarzyszenia z kraju i z zagranicy, uwrażliwiając na piękno rodzimego krajobrazu, tradycje i folklor poszczególnych regionów, zwłaszcza – w przypadku szkoły w Zalasiu - Kurpiowszczyzny.

W ramach projektu „Piękna nasza Polska cała” uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalasiu mają za zadanie zrealizować jak najwięcej zadań z 22 zaproponowanych przez szkolne koordynatorki programu – Marzenę Pliszkę i Krystynę Ogniewską. Zrealizowane zostało już zadanie nr 1, czyli nauka i zaśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu państwowego oraz zadanie nr 4 - nauka piosenki patriotycznej. Ostatni tydzień upłynął w rytmach piosenek patriotycznych i żołnierskich. Dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach muzycznych prowadzonych przez prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia „ Świat akordeonu” – Arkadiusza Korytkowskiego, we współpracy z nauczycielkami – Renatą Rybką oraz Ireną Górską. Najmłodsi poznawali dźwięki różnorodnych instrumentów płynących z cyfrowego akordeonu, a starsi z zaangażowaniem uczyli się pieśni: „Piękna nasza Polska cała” oraz „Jak szło wojsko” w wersji kurpiowskiej. Podsumowaniem warsztatów był Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, w którym wzięli udział uczniowie, śpiewając utwory solowe i zespołowe z akompaniamentem Arkadiusza Korytkowskiego.

Muzyka integruje. Widać to było szczególnie podczas zbiorowego śpiewania hymnu państwowego, gdy obok przedszkolaka stali uczniowie klasy ósmej i gimnazjalistki, wspólnie z dumą i powagą śpiewając. Tylko w ten praktyczny sposób budzi się ducha patriotyzmu i ukochania ojczyzny bliskiej, kurpiowskiej , a przez to kraju ojczystego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki