Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piec wolnostojący, czyli popularna koza

.

Do podłączenia kozy wymagany jest wolny przewód dymowy oraz wentylacja wywiewna. Oprócz tego koza wraz z obudową waży znacznie mniej niż kominek tradycyjny. Dodatkowo koza pełni role wystroju wnętrza, stanowi wyśmienitą dekoracje do pomieszczeń w stylu nowoczesnym i tradycyjnym. Rynek oferuje różnorodne obudowy pieców wolnostojących, odznaczających się duża estetyką i zdobieniami.

Piec wolnostojący- zalety

Koza, czyli inaczej mówiąc piec wolnostojący wnosi wiele korzyści estetycznych do twojego domu oraz pełni rolę grzewczą budynku. Do głównych atutów kozy zaliczamy:

•doskonałe rozwiązanie umożliwiające patrzenie się na żywy ogień i nie wymagające montażu kominka,
•możliwość różnych lokalizacji, wymagane jest jedynie podłączenie do komina,
•mniejsza waga niż w przypadku kominka tradycyjnego,
•zajmuje mniej miejsca i nie wymaga obudowy,
•posiada zamkniętą komorę spalania,
•ma dużą moc grzania, koza o mocy około 10 kW potrafi ogrzać nawet 100m2 powierzchni,
•różnorodność kształtów, kolorów oraz wzorów pieców wolnostojących,
•możliwość pieczenia i gotowania- w specjalnych modelach pieców wolnostojących,
•pod względem sprawności koza jest na równi z kominkiem tradycyjnym,
•dodatkowe ciepło oddaje rurą odprowadzającą spaliny,
•możliwość demontażu kozy i przeniesienia jej w inne miejsce,
•nowoczesne modele posiadają systemy dopalające, dzięki którym łatwiej jest utrzymać czystość,

Koza jest eleganckim oraz ekonomicznym źródłem ciepła w domu. Umieszczanie pieca wolnostojącego w salonie dodatkowo wytwarza przytulny i bajkowy klimat. Blask ognia ogrzewa wnętrze oraz ociepla atmosferę.

Obecnie kozy posiadają duże przeszkolone drzwiczki, w których widać żarzące się polanki drewna. Bliskość ognia sprawia, że człowiek się relaksuje i zapomina o dręczących go problemach. Wspólne przesiadywanie z rodziną w okolicy pieca wolnostojącego wywołuje przyjazną atmosferę. Takie spotkania są idealnie na pogodzenie się po rodzinnych sprzeczkach i spędzanie wolnego czasu.

Jaki wybrać piec wolnostojący- żeliwny czy stalowy?
Piece żeliwne doskonale odnajdują się w każdym domu, zazwyczaj są zdobione dekoracyjnymi motywami. Kozy żeliwne w swoim wnętrzu posiadają cegłę szamotową, która dużej utrzymuje ciepło po wygaśnięciu żaru. Dostępne są na rynku kozy z możliwością gotowania i podgrzewania potraw. Spaliny powstałe w wyniku palenie drewna w kozie odprowadzane są do przewodu kominowego. Najczęściej korzysta się z pieców żeliwnych w domkach letniskowych lub ranczach. Dzieje się tak, ponieważ żeliwne palenisko bardzo mocno oddaje duże ilości ciepła i szybko ogrzewa pomieszczenia domu. Kozy żeliwne dostępne są w wielu kolorach, do głównych barw zaliczamy odcienie czarnego, niebieskiego oraz białego. Piece wolnostojące są malowane wytrzymałą i odporną emalią.

Piece stalowe nie gromadzą tak dużo ciepła jak w przypadku pieców żeliwnych. Spowodowane jest to cieńszymi ściankami obudowy kozy stalowej. Po wygaśnięciu żaru z kozy stalowej szybko dochodzi do ochłodzenia i piec nie oddaje zebranego ciepła. Plusem pieców stalowych jest większa lekkość niż w przypadku pieców żeliwnych. Cienkie ścianki w kozach stalowych wymagają obudowy tworzonej z ceramiki lub kamiennych kafli. Okładzina z ceramiki lub kafli pozwala zwiększyć akumulacje ciepła. Dodatkowo nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, a więc jest bardziej bezpieczniejsza i nie grozi oparzeniami. Piece stalowe podobnie jak żeliwne mogą posiadać płyty grzejne przeznaczone do gotowania lub podgrzewania posiłków. Obecnie duża popularnością cieszą cię piece stalowe obrotowe umożliwiające podziwianie paleniska z każdej strony.

Komfort uzyskany dzięki montażowi pieca wolnostojącego
Oprócz wielu cech estetycznych oraz walorów grzewczych kozy na jej funkcjonalność wpływają także inne aspekty. W kozach ważna jest wielkość drzwiczek umożliwiających podkładanie opału. Kozy grzewcze często są wyposażone w małe drzwiczki, przez które ciężko jest podłożyć kolejne drewienka. Oprócz tego małe wejście wymaga korzystania z niewielkich polanek. Często trzeba przyciąć gotowe polana na mniejsze szczapy. Dobrym rozwiązaniem są piece wolnostojące wyposażone w dodatkowe drzwiczki umieszczone z boku lub w górnej części płyty. Pozwalają one na dołożenie większych polanek opału i są dużo wygodniejsze.

Ciekawym rozwiązaniem są piece wolnostojące wyposażone w szybę samoczyszczącą. Osadzanie sadzy na szybie podczas palenia się drewna powoduje jej przywieranie do szklanej powłoki. Szyby samoczyszczące posiadają wtopioną powłokę metalową, która sprawia, że cząsteczki sadzy nie osadzają się na jej powierzchni. Dzięki temu unikamy brudnego i ciężkiego czyszczenia szyby oraz możemy przez cały czas cieszyć się ładnym wyglądem paleniska. Coraz więcej osób korzysta z pieców wolnostojących posiadających pojemnik na popiół. Pozwala on na szybkie usunięcie zanieczyszczeń i jest dużo wygodniejszy podczas sprzątania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki