Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piątek 13-go: jak coś może się nie udać, nie uda się na pewno

Jakub Pikulik, <A href=http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090313/POWIAT/382012492 target=blank>www.gazetalubuska.pl</a>
Ludzie przesądni mają chyba w tym roku wielkiego pecha. Minął zaledwie miesiąc i znów mamy piątek. I znowu jest to 13 dzień miesiąca. Ale bez obaw. Jeśli przydarzy się wam dzisiaj coś przykrego, to możecie sobie to wytłumaczyć jednym z praw Murphy'ego.

Ludzie przesądni mają chyba w tym roku wielkiego pecha. Minął zaledwie miesiąc i znów mamy piątek. I znowu jest to 13 dzień miesiąca. Ale bez obaw. Jeśli przydarzy się wam dzisiaj coś przykrego, to możecie sobie to wytłumaczyć jednym z praw Murphy'ego.

Jak podaje Wikipedia, Edward Murphy zaprojektował w latach 40-tych elektroniczne mierniki odkształcenia, wykorzystywane przy badaniu przeciążeń podczas hamowania.

I to właśnie w czasie przeprowadzania jednego z eksperymentów padło słynne zdanie: - Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno. Nie było to czcze gadanie. Dzięki przeanalizowaniu tego zdania naukowcy doszli do wniosku, że przed rozpoczęciem każdego kolejnego doświadczenia rozważą dokładnie wszystkie możliwe ewentualności.

Sprawdzają się

Któż z nas ich nie doświadczył? Adam (imiona bohaterów tekstów zmieniono) często kupuje sprzęt elektroniczny. - Niemal zawsze trafiam na jakiś trefny towar. Okazuje się, że nie działa w ogóle lub jest uszkodzony. Kiedyś na przykład kupiłem nowy monitor do komputera. Cieszyłem się jak diabli, bo nie było to byle co, tylko LCD renomowanej firmy. I co? Okazało się, że ma wypalony jeden piksel. Na samym środku! - denerwuje się nasz rozmówca. Oczywiście reklamację uznano i towar wymieniono, jednak niesmak pozostał.

- Zauważam jeszcze jedną prawidłowość. Im bardziej mi na czymś zależy i im dłużej na to czekam, tym większe jest prawdopodobieństwo, że to coś okaże się zepsute - mówi Adam. Murphy opisuje to tak: "Niemożliwe jest zbudowanie niezawodnego urządzenia - głupcy są zbyt pomysłowi" lub klasycznie "Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno".
Z kolei Przemek lubi majsterkować. - Zawsze, kiedy chcę coś poprawić, albo naprawić, okazuje się, że to psuję. Nie psuję tylko wtedy, kiedy coś rozkręcam i majsterkuję ot tak, dla zabawy. Nie wspomnę już o tym, że urządzenia psują się zwykle w najmniej odpowiednich momentach. I to zazwyczaj wtedy, kiedy nie ma jak ich naprawić - mówi.

Wskazuje też odpowiednie prawo. "Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo - na pewno to zepsujesz" albo bardziej uniwersalne "Wszystko wali się naraz".

Żyją własnym życiem

Na stronach internetowych można znaleźć kolejnych prawidłowości wymyślone przez Myrphy'ego jak na przykład:

* Wszystko, co dobre, jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
* To, czego szukasz, znajdziesz zawsze w ostatnim z przeszukiwanych miejsc.
* Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
* Jeżeli myślisz, że idzie dobrze - na pewno nie wiesz wszystkiego.
* Skrót jest najdłuższą drogą pomiędzy dwoma punktami.
* Każda rura po obcięciu na wymiar okazuje się zbyt krótka.

Są też setki innych praw. I chociaż te nie zostały już wymyślone przez Edwarda Murphy'ego, to nazwane są właśnie jego nazwiskiem. Powstały prawa dotyczące komputerów, programów komputerowych, urządzeń elektronicznych, samochodów, relacji międzyludzkich i wielu, wielu innych.

- Dobrze, że je mamy. Możemy sobie nimi tłumaczyć nasze niepowodzenia. No i brzmią tak poważnie, naukowo - mówi Adam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki