Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piąta fala w natarciu. Krótsza kwarantanna, testy w aptekach oraz szybsza wizyta lekarska - od dzisiaj część nowych zasad

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Piąta fala nabiera rozpędu w Polsce
Piąta fala nabiera rozpędu w Polsce Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Piąta fala pandemii koronawirusa od kilku dni w Polsce rozpędza się coraz bardziej. Według zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, jeszcze w tym tygodniu przekroczmy próg 50 tys. zakażeń dziennie. Tymczasem od wtorku 25 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące krótszej kwarantanny. Od czwartku z kolei test potwierdzający zakażenie będzie można zrobić również w aptece.

FLESZ - WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

od 16 lat

Omikron uderzył i błyskawicznie zakaża Polaków. Do punktów pobrań znów ustawiają się długie kolejki. Na pobranie wymazu trzeba poczekać nawet kilka godzin.

- Rzeczywiście zainteresowanie jest bardzo duże. Ostatnio takie oblężenie przeżywaliśmy podczas trzeciej fali w listopadzie ubiegłego roku - mówi nam pracownica jednego z krakowskich punktów wymazowych.

7 dni kwarantanny

Średnio dziennie w całym kraju testuje się ponad 140 tys. osób. W sumie na kwarantannie przebywa ponad 900 tys. Polaków.

By nie dopuścić do paraliżu gospodarki, od wtorku 25 stycznia rząd postanowił o skróceniu kwarantanny do 7 dni. Jak wynika bowiem z obliczeń epidemiologów średnio z powodu jednej zakażonej osoby na kwarantannę trafiają dwie kolejne.

- Skrócenie czasu kwarantanny jest możliwe z powodu ewolucji wirusa. Objawy omikronu występują znacznie szybciej niż miało to miejsce w poprzednich mutacjach - zapowiedział minister zdrowia.

Jest jednak pewne ale - jeśli na kwarantannę trafiłeś wcześniej, to wciąż obowiązuje cię okres 10-dniowy.

Kwarantannie podlegają osoby niezaszczepione, który miały bliski kontakt z zaszczepionym oraz zaszczepione tylko wtedy, gdy mieszkają z zakażonym pod jednym dachem. Zaszczepiony domownik może zostać zwolniony z kwarantanny, ale musi uzyskać negatywny wynik testu.

Przestrzegania nakazu pilnuje policja. Za jego złamanie grozi grzywna do 30 tys. złotych.

Test w aptece

Duża zmianą będzie także możliwość wykonania od czwartku 27 stycznia szybkiego testu antygenowego w aptece. Decyzja o tym, czy dana apteka będzie oferować taką możliwość, będzie zależeć od jej właściciela. Z rozporządzenia MZ wynika, że do programu mogą zgłaszać się zarówno te apteki, które prowadzą szczepienia na koronawirusa, jak i placówki, które tego nie robią.

Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie. Jest tylko jeden warunek, trzeba będzie wypełnić formularz – albo w domu, albo w aptece.

Za dystrybucję testów ma odpowiadać Agencja Rezerw Strategicznych.

Przypomnijmy, w aptekach można się także szczepić przeciw Covid-19. Specjaliści podkreślają, to ostatni dzwonek, by się zabezpieczyć przed piątą falą pandemii.

48 godzin na badanie seniora

Wchodzące dzisiaj w życie rozporządzenie dotyczy również pacjentów powyżej sześćdziesiątego roku życia. Osoby, które osiągnęły ten wiek i zostały skierowane na odbycie izolacji domowej w związku z zetknięciem się z COVID-19, będą mogły zostać zbadane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Badanie to powinno się odbyć w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od początku izolacji.

Fizyczne badanie pacjenta - zależnie od jego stanu - może odbyć się w poradni podstawowej opieki zdrowotnej lub w trakcie wizyty domowej, czyli w miejscu przebywania pacjenta. To lekarz POZ zdecyduje, gdzie badanie ma się odbyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki