Phishing – co to jest i jak się przed nim bronić? Nie daj się oszustom! Dzięki tym zasadom Twoje dane w internecie będą bezpieczne

Materiał informacyjny OLX
Udostępnij:
Z pewnością słyszałeś kiedyś o oszustwie metodą „na wnuczka”, ale czy wiesz na czym polega oszustwo „na Willa Smitha” albo „na OLX”? Pora na szybką lekcję, z której dowiesz się, czym jest phishing oraz jak nie paść ofiarą oszustów. Dzięki kilku prostym i ważnym zasadom Twoje wrażliwe dane i pieniądze będą bezpieczne, a Ty bez strachu będziesz mógł robić zakupy online. Ceną za zdobycie tej przydatnej wiedzy, będzie co najwyżej.... stracona szansa na znajomość z (fałszywym) Willem Smithem.

Will Smith upoważniający Polkę do odbioru diamentów, czyli słów kilka o tym, czym jest phishing

Pod koniec 2020 roku w mediach pojawiła się elektryzująca wiadomość – do 35-letniej Polki odezwał się mężczyzna podający za amerykańskiego aktora, Willa Smitha. Podczas rozmów na jednym z komunikatorów, upoważnił kobietę do odbioru diamentów wartych 6 mln dolarów, 3 mln dolarów w gotówce i...dokumentów rozwodowych.

Aby tak się stało, 35-latka musiała przelać na wskazane konto „jedynie” 45 tysięcy złotych. Gdy wywiązała się ze swojej części, mężczyzna zaczął unikać kontaktu, aż w końcu całkowicie zerwał tę znajomość.

35-latka padła ofiarą oszusta internetowego, który podając się za kogoś innego, wyłudził od niej pieniądze.
Ale nie tylko takie „hollywoodzkie” historie doprowadzają ludzi do utraty oszczędności. Oszusta można spotkać również w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy online na OLX.

Nie chcesz paść ofiarą podobnego działania albo chcesz ochronić przed tym niebezpieczeństwem swoich najbliższych? Dowiedz się więcej o tym, czym jest phishing, czyli metoda oszustów internetowych, których celem jest wyłudzenie Twoich poufnych danych, np.:

  • kodów zabezpieczających do kart kredytowych,
  • haseł do zalogowania się w bankowości elektronicznej,
  • numerów kart kredytowych, kont bankowych czy ubezpieczeń,
  • numeru PESEL.

Ktoś zachęca Cię do podania wrażliwych danych? Uważaj, to może być phishing!

Nazwa tej metody budzi skojarzenia z angielskim słowem fishing, czyli łowieniem ryb. Trzymając się tego obrazowego porównania – internetowi oszuści niczym wędkarze, przy pomocy „przynęty” chcą osiągnąć zamierzony cel.

Oszuści polują na osoby wystawiające przedmioty na OLX z opcją przesyłki udając zainteresowanie kupnem i nalegają na natychmiastowy przelew. Wysyłają przy tym linki za pośrednictwem komunikatora WhatsApp, przenosząc tym samym komunikację poza serwis.

W nadesłanych wiadomościach zachęcają np. do przelania pieniędzy na podany numer konta czy zmianę lub udostępnienie loginu i hasła, za pośrednictwem konkretnego linku. Wiadomości mogą również przekierowywać do strony internetowej, która rozpowszechnia szkodliwe oprogramowanie.

„Oszustwo na OLX” – chcąc sprzedać buty... straciła 50 tysięcy złotych. Jak działają phisherzy?

Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o fałszywe wiadomości. Ofiarami mogą paść osoby robiące zakupy online, korzystające np. z serwisów ogłoszeniowych takich jak OLX, o czym niedawno przekonała się mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego.

Z kobietą, która chciała sprzedaż buty skontaktował się potencjalny kupiec. Szybko zaproponował przelew przez stronę internetową, do której przesłał link za pośrednictwem komunikatora Whatsapp. Gorzowianka chcąc uzyskać należne pieniądze, wpisała na podanej stronie dane swojej karty płatniczej, a także kod PIN.

W ten sposób oszuści internetowi uzyskali dostęp do jej konta, z którego zniknęło 50 tysięcy złotych.

Jak nie paść ofiarą phishingu? O tych zasadach ochrony danych w sieci musisz pamiętać

Jak się zachować, aby nie paść kolejną ofiarą oszustów internetowych? Najważniejsza zasada – nie klikaj w link oraz załącznik przesyłany poza serwisem, w sytuacji, gdy masz wątpliwości co do tego, czy nadawca jest wiarygodny. Przyjrzyj się, jak wygląda adres mailowy, czy podpis pod treścią jest tożsamy z firmą lub instytucją, na którą powołuje się nadawca.

Zachowaj dużą czujność i zwracaj uwagę na to, czy nazwa strony internetowej jest poprawna – nie zawiera literówek czy kosmetycznych różnic.

Wiele wiadomości phishingowych ma niepoprawną gramatykę, interpunkcję, pisownię, często nie pojawiają się także polskie znaki diaktryczne.

Nie ufaj w niewiarygodne deklaracje – ktoś obiecuje Ci przelanie sporej sumy pieniędzy w zamian za określone działanie? Po przeczytaniu takiej treści, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Nie udostępniaj swoich loginów, haseł czy innych wrażliwych danych.

Co równie istotne, pamiętaj, że bank lub inna instytucja nie powinna Cię prosić o podanie w wiadomości e-mail danych osobowych. Nieprawdopodobne jest także to, aby wspomniane podmioty prosiły za pomocą SMS-a, np. o uregulowanie należności podatkowych.

Bezpieczne zakupy online – sięgaj po sprawdzone rozwiązania

Często robisz zakupy w sieci i obawiasz się, że padniesz ofiarą phishingu? W celu zminimalizowania ryzyka, warto sięgać po sprawdzone i bezpieczne opcje. Taką propozycją są przesyłki OLX – usługa, dzięki której możesz kupować i sprzedawać z dostawą.

Nowa opcja od OLX sprawia, że system płatności jest wygodny, a proces zakupowy prosty i co najważniejsze – bezpieczny.

Przesyłki OLX – jak to działa?

Jeśli jesteś sprzedawcą, wystarczy, że dodasz w OLX ogłoszenie z opcją przesyłki, a następnie podasz najważniejsze informacje, które umożliwią późniejsze opłacenie zamówienia. Gdy otrzymasz prośbę o zakup z przesyłką, zaakceptuj ją w ciągu 24 godzin. Następnie wybierz punkt nadania, pobierz dane potrzebne do wysyłki i przygotuj paczkę. Nadaj ją za darmo w ciągu 72 godzin. Pieniądze trafią na Twoje konto bankowe w ciągu 3 dni kalendarzowym od momentu, w którym kupujący odbierze paczkę.

Chcesz coś kupić korzystając z przesyłek OLX? Wybierz wymarzony przedmiot i kliknij „Kup z przesyłką”. Następnie podaj swoje dane i wybierz punkt odbioru.

Kolejnym krokiem będzie dokonanie płatności – w wygodny i bezpieczny sposób, za pośrednictwem nowej opcji płatności szybkim transferem lub przelewem online.

Sprzedawca ma 24 godziny na zaakceptowanie Twojego zamówienia z przesyłką. Obserwuj status zamówienia na OLX – sprzedający ma 3 dni na jej nadanie, zaś Ty masz 7 dni na jej odebranie ze wskazanego punktu InPost lub Poczty Polskiej.

Nie daj się internetowym oszustom! Dzięki korzystaniu ze sprawdzonych usług i przestrzeganiu przedstawionych wyżej zasad, Twoje zakupy w sieci będą nie tylko przyjemne, ale również bezpieczne.

Pamiętaj, by z Przesyłek OLX korzystać w ramach swojego konta w serwisie. Nie klikaj w linki, które ktoś wyśle Ci poza OLX - np. przez komunikator Whatsapp.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, odwiedź blog OLX.pl

Materiał oryginalny: Phishing – co to jest i jak się przed nim bronić? Nie daj się oszustom! Dzięki tym zasadom Twoje dane w internecie będą bezpieczne - Polska Times