Philips 5000 LatteGo i inne ekspresy w cenie ok. 2500 zł - czy warto?

Materiał informacyjny
Automatyczny ekspres do kawy to niemała inwestycja, dlatego jego zakup warto dokładnie przemyśleć. Choć ceny urządzeń mogą odstraszać, należy pamiętać, że wiedza pozwoli ci znaleźć najlepszy sprzęt w dobrej cenie. Który ekspres w cenie do 2500 zł wybrać?

Automatyczne ekspresy do kawy na dobre zagościły w naszych domach. Nic dziwnego. Dzięki tym urządzeniom możemy delektować się filiżanką aromatycznego napoju bez wychodzenia z domu. Intuicyjna obsługa sprawia, że nie musisz być baristą, by przygotować świetną kawę. Długo by wymieniać zalety ekspresu automatycznego. To urządzenie, które po prostu warto mieć. Zakup ekspresu wiąże się jednak ze sporym wydatkiem, dlatego trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Czy wiesz, czym się kierować podczas wybierania urządzenia oraz jaki ekspres do 2500 zł będzie najlepszy? Sprawdź!

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania ekspresu?

Grafika: Jaki ekspres do kawy kupić? Jak wybrać najlepszy?

Kupując automatyczny ekspres do kawy, musisz zwrócić uwagę na jego parametry. Do najważniejszych z nich należą

  • moc urządzenia (im większa, tym lepiej zaparzona kawa),
  • system spieniania mleka,
  • młynek do ziaren (lub jego brak),
  • wartość ciśnienia,
  • sposób nagrzewania sprzętu,
  • wyświetlacz,
  • sposób obsługi oraz rodzaje napojów możliwe do przygotowania za pomocą ekspresu.

Nie bez znaczenia jest oczywiście cena. Choć ekspresy automatyczne nie należą do najtańszych urządzeń, pamiętaj, że tańszy sprzęt także może spełniać twoje oczekiwania. Musisz jednak dokładnie przyjrzeć się wybranemu modelowi i sprawdzić wszystkie parametry. Wówczas będziecie mieć pewność, że wybór cię nie zawiedzie.

Czym różnią się ekspresy tańsze od droższych?

Na pozór tańsze i droższe ekspresy do kawy wyglądają tak samo. Nie daj się jednak zwieść pozorom. Różnice możesz znaleźć w konstrukcji, parametrach oraz funkcjach. Sprawdź je dokładnie, zanim wyjdziesz ze sklepu. Jednocześnie pamiętaj, że nie musisz wydawać na ekspres wszystkich swoich oszczędności. Tańszy sprzęt też może ci służyć przez wiele lat. Zadbaj jednak o to, by wybrać model, który odpowiada twoim potrzebom.

Rodzaje kawy

Zarówno tańsze, jak i droższe ekspresy automatyczne umożliwiają przygotowanie różnych rodzajów kawy. W większości przypadków to droższe urządzenia zachwycają szerokim wachlarzem możliwości. Jeśli więc lubisz poznawać nowe smaki i nie znosisz nudy, zastanów się, czy nie warto dopłacić, by cieszyć się innym napojem każdego dnia.

Spienianie mleka

Tańsze ekspresy do kawy są wyposażone w specjalną dyszę wystającą z urządzenia, która umożliwia spienianie mleka. Oznacza to, że w tańszym modelu musisz spienić mleko ręczne. Droższe odpowiedniki umożliwiają z kolei automatyczne spienianie mleka. Przykładem może być ekspres De’Longhi z systemem LatteCrema. Ten tryb opiera się na zaawansowanej technologii. Ekspres jest wyposażony w wyjmowaną karafkę, którą można wyjąć i wlać mleko. Po ponownym podłączeniu pojemnika do urządzenia, możesz przystąpić do spieniania mleka, które odbywa się jedynie w górnej części karafki dzięki gorącej parze tłoczonej przez ekspres.

Młynek do ziaren

Ekspresy automatyczne, zarówno te tańsze, jak i droższe mają wbudowany młynek do mielenia ziaren. Wszystkie młynki pozwalają na regulowanie stopnia rozdrobnienia ziaren, co ma znaczenie w procesie przygotowania kawy – każdy gatunek wymaga bowiem innego mielenia. Wpływa to na smak i aromat napoju.

System zaparzający

Ważne jest, by przed zakupem ekspresu poznać system zaparzania. Im dłuższa droga kawy z młynka, tym większa szansa na utratę cennych walorów smakowych i zapachowych napoju. Problem dotyczy zazwyczaj tańszych urządzeń, w których zaparzanie odbywa się stosunkowo daleko od młynku, a kawa, wędrując poprzez liczne przewody i rurki, traci część swoich właściwości. Droższe, bardziej zaawansowane technologicznie ekspresy skracają tę drogą, przez co napój jest aromatyczny i smaczny.

Termobloki

Droższe ekspresy, w przeciwieństwie do swoich tańszych odpowiedników, są wyposażone w specjalne termobloki, czyli rodzaje grzałek ogrzewających przepływające przez nie wodę czy mleko. Dobrej jakości sprzęt posiada dwa termobloki, które pozwalają na oddzielne (jednoczesne) ogrzewanie zarówno mleka, jak i wody. To z kolei umożliwia dostosowanie temperatury do potrzeb płynu. Warto wiedzieć, że przygotowanie mlecznej pianki wymaga ok. 120°C, czyli temperatury o kilkadziesiąt stopni wyższej niż zaparzenie espresso. Rozdzielenie tych dwóch czynności pozwala na skomponowanie idealnego napoju w krótkim czasie.

Personalizacja ustawień

Większość droższych ekspresów umożliwia niemal nieograniczoną personalizację każdej kawy. Oznacza to, że panel sterujący pozwala na wybranie jednej z klasycznych kaw, a następnie zmienienie określonych parametrów. Wśród nich znajdują się, m.in. poziom mocy, wysokość temperatury, czas dozowania spienionego mleka oraz ilość napoju w filiżance. Dzięki temu kawa z ekspresu nigdy się nie nudzi.

Najlepsze ekspresy do 2500 zł – który warto kupić?

W ofercie producentów znajdziemy wiele ciekawych modeli automatycznych ekspresów do kawy, które kosztują ok. 2500 zł. Wśród cenionych przez klientów marek znajdują się m.in. Philips, Saeco oraz De’Longhi. Sprawdź, czym charakteryzują się ich najnowsze modele.

DE'LONGHI DINAMICA 350.75

Ekspres De’Longhi Dinamica 350.75 zajął pierwsze miejsce w teście redakcji Ładnego Domu. Nie sposób nie zgodzić się z jurorami, sprawdzając parametry urządzenia.

1. Wyświetlacz
Piktogramy umieszczone na wyświetlaczu są czytelne i rozmieszczone logicznie, co skraca czas przygotowania kawy. Obsługa urządzenia jest intuicyjna, ponieważ ekspres prowadzi użytkownika przez proces przygotowania napoju dzięki licznym komunikatom i komendom. Warto dodać, że tekst wyświetla się w języku polskim.

2. Zbiornik na wodę
Niewątpliwą zaletą jest umieszczenie zbiornika, który znajduje się z boku. Jego umiejscowienie pozwala również na wysunięcie pojemnika od przodu, co pozwala na ulokowanie urządzenia w zabudowie lub pomiędzy ciasno umiejscowionymi szafkami.

3. System mleczny
Umieszczenie karafki w ekspresie jest proste, a prawidłowe zamontowanie jest sygnalizowanie sygnałem dźwiękowym, co daje użytkownikowi pewność, że całość została złożona poprawnie. Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli system czyści się automatycznie. Rozłożone elementu można myć w zmywarce.

4. Młynek do ziaren
Ekspres De’Longhi został wyposażony w trwały młynek żarnowy, który, co prawda, pracuje dość głośno, jednak rozdrabnia ziarnia niemalże idealnie. Urządzenie pozwala aż na 13 ustawień stopnia i rodzaju mielenia.

5. Rodzaje kaw
Ekspres De’Longhi umożliwia przygotowanie aż dwunastu rodzajów kaw. Są to: 12 - espresso, kawę czarną, kawę long, doppio+, ristretto, espresso lungo, cappuccino, cappuccino+, latte macchiato, caffelatte, a także flat white.
Poniżej przedstawiamy materiał wideo od Blond Pani Domu, która testowała omawiany DE'LONGHI DINAMICA 350.75

PHILIPS EP5365/10

Philips EP5365/10 to także jeden z popularnych w ostatnim czasie ekspresów do kawy. Znajduje się w grupie cenowej ok. 2500 zł i także może służyć do domowego przygotowywania kawy. Sprawdź parametry tego urządzenia.

1. Wyświetlacz
Piktogramy na wyświetlaczu są czytelne, jednak ich rozmiar jest mały, co sprawia, że trudno dostrzec, za co odpowiada konkretny przycisk. Z pomocą przychodzą jednak napisy umieszczone obok przycisków. Dzięki nim przygotowanie napoju jest łatwiejsze. Ekspres nie jest też do końca intuicyjny, co wynika z umiejscowienia przycisków oraz braku guzików dedykowanych strzałkom, funkcji powrotu czy akceptacji w menu, co nieco utrudnia obsługę urządzenia

2. Zbiornik na wodę
Choć sam zbiornik na wodę jest porządny i pojemny, problem może stanowić jego umiejscowienie. Do pojemnika można dostać się bowiem jedynie z góry, co dyskwalifikuje ekspres jako urządzenie wnękowe. Trudno będzie postawić też sprzęt pod wiszącą szafką.

3. System mleczny
System spieniania mleka w ekspresie Philips składa się z licznych elementów. Złożenie całości może wymagać większej siły i precyzji. Zaletą jest jednak automatyczne czyszczenie poszczególnych rurek. Można je też zdemontować i umyć w zmywarce.

4. Młynek do ziaren
Ekspres jest wyposażony w młynek ceramiczny, który jest co prawda cichszy od tego stalowego, jednak może być mniej trwały. Młynek posiada pięciostopniową regulację.

5. Rodzaje kaw
Z pomocą ekspresu PHILIPS EP5365/10 możesz przygotować pięć rodzajów kaw. Są to espresso, cappuccino, kawa czarna, latte macchiato oraz americano.

PHILIPS LatteGo EP5335/10

Ekspres Philips EP5335/10 to bliźniacze urządzenie w stosunku do Philips EP5365/10. Ten model wyróżnia jednak specjalny system spieniania LatteGo. To rozwiązanie pozwala na błyskawiczne przygotowanie kawy z aksamitną pianką. Jego zaletą jest prosta konstrukcja składająca się z dwóch części bez żadnych rurek. Dzięki temu obsługa systemu jest łatwa.

Zapoznaj się z recenzją ekspresu do kawy z systemem LatteGo:

SAECO SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE

Kolejny ekspres, który zasługuje na uwagę to model marki Saeco SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE, który także cieszy się popularnością wśród klientów.

1. Wyświetlacz
Piktogramy umieszczone na wyświetlaczu nie są zbyt małe, co zdecydowanie poprawia komfort korzystania z urządzenia. Obok rysunków zostały umieszczone też napisy, które pomagają osobom mniej biegłym w parzeniu kawy. Obsługa ekspresu jest intuicyjna. Już po włączeniu urządzenia na wyświetlaczu pojawia się pierwsza komenda, która przypomina o konieczności podłączenia jednostki grzewczej. Niestety brakuje informacji o tym, gdzie znajduje się wskazany element. Większość komend jest jednak przejrzysta i ułatwia korzystanie ze sprzętu.

2. Zbiornik na wodę
Podobnie jak w przypadku Philipsa zbiornik jest wyjmowany od góry, co ogranicza możliwości ustawienia ekspresu w kuchni. Co ciekawe, do zdemontowania pojemnika potrzeba siły.

3. System mleczny
Zaletą systemu mlecznego jest automatyczne czyszczenie poszczególnych elementów, które można też zdemontować i myć w zmywarce.

4. Młynek do ziaren
Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu i w tym urządzeniu został zamontowany młynek ceramiczny. Jego zaletą może być natomiast dziesięciostopniowa regulacja mielenia ziaren.

5. Rodzaje kaw
Z pomocą tego modelu Saeco możesz przygotować dziesięć rodzajów kaw. Należą do nich: americano, café au lait, cappuccino, kawa czarna, espresso, podwójne espresso, espresso macchiato, latte macchiato i ristretto.

Wszystkie wspomniane ekspresy to urządzenia, na które wydasz ok. 2500 zł i warto się nimi zainteresować. Ich funkcje (np.: LatteGo) pozwolą ci cieszyć się idealną kawą zawsze wtedy, kiedy masz na nią ochotę. Choć każdy z ekspresów jest intuicyjny i pozwala na przygotowanie wielu rodzajów napojów, to włoski ekspres do kawy od De’Longhi zajął pierwsze miejsce w teście redakcji Ładnego Domu.

Aktualne ceny ekspresów sprawdzisz na https://www.ceneo.pl/Ekspresy_do_kawy

Wideo

Materiał oryginalny:

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3