MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pedofilia w Kościele. Trwa międzynarodowa konferencja dotycząca ochrony małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Pedofilia w Kościele. Trwa międzynarodowa konferencja dotycząca ochrony małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej
Pedofilia w Kościele. Trwa międzynarodowa konferencja dotycząca ochrony małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej adam jankowski / polska press
W niedzielę, 19 września, w Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja pt. „Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych” – organizowana przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski. - Zamiarem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich było zachęcenie Kościołów z tej części świata, aby podjąć pracę na rzecz osób zranionych, która będzie koncentrowała się na wysłuchaniu ofiar, ale też na innych inicjatywach, ażeby środki ochrony były nie tylko skodyfikowane, ale by mogły zostać wcielone w życie – mówił podczas poniedziałkowego briefingu Hans Zollner, Członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

W niedzielę 19 września rozpoczęła się trwająca cztery dni konferencja dotycząca ochrony małoletnich w kościołach Europy Środkowo-Wschodniej pt. „Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych”.

Organizowana jest przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski we współpracy z Fundacją Świętego Józefa.

Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich kard. Seán Patrick O’Malley podkreślił podczas pierwszego dnia, że „dzięki odwadze osób wykorzystanych seksualnie przez księży, które nadal się zgłaszają, innym osobom oszczędzone zostało doświadczone tego horroru”.

W poniedziałek o godzinie 13 rozpoczął się briefing prasowy dotyczący ochrony małoletnich. Wśród gości spotkania będzie o. Hans Zollner, Członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

- Zamiarem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich było zachęcenie Kościołów z tej części świata, aby podjąć pracę na rzecz osób zranionych, która będzie koncentrowała się na wysłuchaniu ofiar, ale też na innych inicjatywach, ażeby środki ochrony były nie tylko skodyfikowane, ale by mogły zostać wcielone w życie – zauważył Zollner.

Duchowny przyznał, że decyzja, aby konferencja odbywała się w Warszawie, zapadła dwa lata temu, ale trzeba ją było przekładać trzykrotnie ze względu na pandemii. Stwierdził także, że wybór gospodarza padł na Polskę, ponieważ "jest największym krajem katolickim w tym regionie i ma największe zaplecze instytucjonalne".

- Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Polska podjęła trud bycia gospodarzem tejże konferencji. Mamy nadzieję, że prace podczas tego wydarzenia pozwolą nam poczynić jeszcze większe postępy - dodał.

Abp Gądecki: Troska o dobro skrzywdzonych powinna być naszym priorytetem

Podczas rozpoczęcia międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. - Troska o dobro skrzywdzonych powinna być naszym priorytetem – podkreślił.

Przewodniczący tłumaczył duchownym, że celem zgromadzenia jest to, aby "leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy dzieci" - Dzieci, które są ufne i pokorne, stanowią wzór prostoty dla wszystkich uczniów Jezusa – przekazał.

Stwierdził także, że popełniono, że " wiele zaniedbań wobec osób zranionych w Kościele". - Stanięcie w prawdzie nie powinno nas jednak prowadzić do defetyzmu czy rozpaczy, ale do duszpasterskiego nawrócenia - zaznaczył.

Hierarcha mówił także, że rozmawiając o ochronie dzieci nie można pomijać młodzieży, osób bezbronnych i manipulowanych.

- Gdy spotykałem się z osobami pokrzywdzonymi, niejednokrotnie słyszałem historie, w których krzywdę w dziedzinie seksualnej poprzedzała manipulacja, mająca na celu uzyskanie zaufania tych osób, a więc także pewnej władzy nad życiem człowieka, który wobec takiej manipulacji jest bezbronny. Sprawca nierzadko wmawia pokrzywdzonym, że to, do czego ich nakłania i przymusza, nie stanowi żadnego zła. W ten sposób wykorzystanie seksualne często jest związane z nadużyciem władzy i sumienia, pogłębiając spustoszenie, jakie to przestępstwo czyni nie tylko w psychice, ale i w duszy zranionego człowieka – tłumaczył.

Przesłanie papieża Franciszka

Papież Franciszek z okazji konferencji wystosował przesłanie, w którym podkreślił, że „jedynie przyjmując prawdę o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia pokrzywdzonych i ocalałych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę by znowu z ufnością mógł zostać uznany za miejsce, w którym ci, którzy są w potrzebie, mogą być przyjęci i czuć się bezpiecznie”.

- Nasze wyrazy skruchy powinny przemienić się w konkretną drogę reformy, zarówno po to, aby zapobiegać dalszemu wykorzystywaniu, jak i po to, aby zagwarantować, by inni mogli uwierzyć w to że nasze wysiłki doprowadzą do realnej i wiarygodnej zmiany - mówił papież.

Zachęcił do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych i do zaangażowania w tę dyskusję. - To pewne, że uznanie naszych błędów i naszych upadków może spowodować, że poczujemy się istotami podatnymi na zranienie i kruchymi. Ale może też stanowić czas wspaniałej łaski, czas ogołocenia, który otwiera nowe horyzonty miłości i wzajemnej służby. - zapewnił Franciszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pedofilia w Kościele. Trwa międzynarodowa konferencja dotycząca ochrony małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki