Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętasz 1989 rok? Napisz, jakiej wolnej Polski chciałaś

redakcja
Materiały prasowe
„Demokracja w Polsce jest rodzaju męskiego” - takimi słowami prof. Maria Janion skomentowała przed laty transformację ustrojową. Krakowskie Stowarzyszenie Sto Lat Głosu Kobiet postanowiło sprawdzić, co kobiety, po 30 latach sądzą o narodzinach III RP i obradach Okrągłego Stołu.

Sprawdzić, jak w 1989 roku Polki wyobrażały sobie swoje życie w wolnym kraju i ile z tych marzeń udało się zrealizować – oto główna myśl, która stoi za inicjatywą Sto Lat Głosu Kobiet.

56 mężczyzn i 2 kobiety – tak wyglądał zespół, który 30 lat temu zasiadł przy stole w Magdalence, żeby zdecydować o kształcie wolnej Polski. Wiele kobiet, które wcześniej były aktywnymi działaczkami opozycji, zostały sprowadzone do roli protokolantek i osób, które dbały o to, by obrady w Magdalence przebiegały sprawnie i bezkonfliktowo. Nikt nie zapytał ich, jak w nowym systemie powinna wyglądać służba zdrowia, rynek pracy, prawo alimentacyjne, dostęp do aborcji i antykoncepcji. W efekcie te sprawy na długie lata zyskały miano „tematów zastępczych”, na które „jeszcze przyjdzie czas”.

- mówi Maria Amin, prezeska Stowarzyszenia.

Teraz w 30. rocznicę obrad Okrągłego Stołu dziewczyny chcą nadrobić zaległości. W ramach akcji „Wolny wybór Magdalenki” zapraszają wszystkie kobiety, do spisywania swoich refleksji dotyczących transformacji ustrojowej. - Zachęcamy do opisania swoich refleksji w krótkim tekście, który może mieć formę listu, opowiadania, eseju, kartki z pamiętnika, wiersza, zdjęcia z cytatem, a nawet rysunku. - mówi Nina Gabryś, członkini Stowarzyszenia. - Świadectwa złożą się na herstoryczną antologię, upamiętniającą 30 lecie III RP. Bo demokracja nie musi być dłużej rodzaju męskiego.

Już udaje się zebrać pierwsze opowieści. Jak wskazują organizatorki, udział w akcji zadeklarowały m.in. Olga Brzezińska, prezeska Fundacji Miasto Literatury, historyczka Dobrochna Kałwa, poetka Joanna Oparek i artystka, Monika Drożyńska.

Świadectwa można przesyłać na adres: [email protected].

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku (https://www.facebook.com/events/653289961771170/).

WIDEO: Trzy Szybkie. Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego o skutkach wyborów do PE dla Małopolski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pamiętasz 1989 rok? Napisz, jakiej wolnej Polski chciałaś - Dziennik Polski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki