Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa 2008. Para Prezydencka wśród gości

Fot. J. Sender
W niedzielnych uroczystościach w Łysych wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką
W niedzielnych uroczystościach w Łysych wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Fot. J. Sender
39. Niedziela Palmowa w Łysych

Gościem niedzielnych uroczystości był prezydent RP, Lech Kaczyński. Prezydent chwalił urodę kurpiowskich palm, ale nie zapomniał o polityce. Tłumaczył, dlaczego postanowienia Traktatu Lizbońskiego są takie ważne i należy się nad nimi zastanowić. Ordynariusz diecezji łomżyńskiej, bp Stanisław Stefanek odwoływał się z kolei do naszej wiary, która "pomoże nam przetrwać w gąszczu zawiłości i fałszywych oskarżeniach, jakie spotykają nas w dzisiejszym świecie".

Lech Kaczyński na Kurpiach

Zgodnie z wieloletnią tradycją w niedzielę, upamiętniającą wejście Chrystusa do świątyni, do Łysych zjechało kilkanaście tysięcy wiernych i turystów.

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się z godzinnym opóźnieniem. Powodem był przyjazd do Łysych prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Na czas przejazdu prezydenckiej kawalkady, wstrzymano ruch, a na ulice wyległy tłumy.

Feniks i Lizbona

Prezydent, a także pozostali zaproszeni goście, w tym m. in. wicemarszałek Sejmu RP Jarosław Kalinowski i prezydencki minister Michał Kamiński, przeszli w procesji wiernych do świątyni w Łysych. Wszyscy nieśli podarowane im kurpiowskie palmy.

Mszy św. przewodniczył biskup Stanisław Stefanek.

- Mieszkańcy naszej ukochanej kurpiowskiej ziemi, zachwyca wasza twórczość od najmłodszego pokolenia - mówił podczas homilii. - Ale nie jest to twórczość dla poklasku historii, to żywy wymiar waszej wiary.

Biskup, choć nie odniósł się bezpośrednio do ostatnich doniesień medialnych, dotyczących ogniska dla trudnej młodzieży w Szczecinie, wskazywał na "wiele fałszywych oskarżeń, które mają zniszczyć Kościół".

- Nie raz już wydawało się, że Kościół legnie w gruzach - mówił bp Stanisław Stefanek. - Kościół i wspólnota ludzi wierzących odradza się jednak, jak Feniks z popiołów.

Bezpośrednio do aktualnych wydarzeń politycznych odwoływał się za to prezydent Lech Kaczyński, który głos zabrał pod koniec Mszy św.

- Ja tu przyjechałem, do Łysych, bo w tym miejscu jest utrwalana tradycja, a w Polsce tradycja narodowa, kościelna są ze sobą ściśle związane - mówił Lech Kaczyński. - Postanowienia Traktatu Lizbońskiego, choćby związane z rzymską wiarą, muszą być zabezpieczone prawem świeckim tak mocno, jak to jest możliwe.

- Może się wydawać niezrozumiałe, że ci sami, którzy w ciężkiej walce wynegocjowali nie najgorszy dla nas tekst traktatu europejskiego, dziś mają wątpliwości. Ja sam mam wątpliwości, ale moim obowiązkiem jako prezydenta jest doprowadzić do kompromisu.

Prezydent wskazywał na kartę praw podstawowych, której Polska razem z Traktatem Lizbońskim nie ratyfikuje.

- Karta zawiera w większości postanowienia całkowicie słuszne. Ale są też takie, które zezwalają na małżeństwa, które nie będą związkiem kobiety i mężczyzny - nie będę o tym mówił w świątyni. Są też zagrożenia dla naszych interesów narodowych, własności na ziemiach zachodnich - powiedział.

Królowały fest kolory

Dowodem uznania dla kurpiowskiej ziemi i jej mieszkańców nazwał wójt gminy, Wiesław Kowalikowski, obecność w Łysych tylu znamienitych gości.

- Kurpiowski poeta pisał o palmach "gdy w Łysych ludzie po procesji wyjdą z niemi, zdaje się, że niebo jest na ziemi".

I rzeczywiście, tegoroczne palmy zachwycały kolorami, rozmiarami i oryginalnością wykonania.

Do konkursu zgłoszono 178 palm, w tym 135 w kategorii indywidualnej, 22 w kategorii zespołowej szkół podstawowych i 21 w zespołowej pozostałych.

Pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej i nagrodę w wysokości 700 zł przyznano Małgorzacie Drężek z Łysych i Teresie Fiergielewskiej z Lipnik, drugie Zofii Drężek z Dębów i Emilii Potaś ze Złotej Góry (nagrody w wys. 600 zł), trzecie Joannie Niedźwiedzkiej z Kadzidła i Mariannie Trzcińskiej z Piątkowizny (po 500 zł). Pozostałe 104 palmy zakwalifikowane do konkursu otrzymały wyróżnienia, a ich twórcy po 100 zł.

Wśród szkół podstawowych najlepsza okazała się szkoła z Serafina, kolejne miejsce zajęły SP w Łysych i SP w Radziminku, trzecie miejsce przyznano Łączkom i Zalasiu. 16 pozostałych wyróżniono.

W kategorii zespołowej pozostałych uczestników konkursu za najlepszą palmę uznano tę, wykonaną przez Radę Pedagogiczną Zespołu Szkół w Lipnikach. Drugie miejsce zajęli uczniowie ZSP w Łysych i Gimnazjum w Zalasiu, trzecie ZS w Lelisie i Gimnazjum w Warmiaku. Podobnie, jak w poprzednich kategoriach, pozostałych wyróżniono.

- Parafrazując ewangelistę, należałoby zapytać: coście przyszli oglądać? Pana prezydenta z małżonką, (z których obecności wszyscy bardzo się oczywiście cieszymy), palmy czy Chrystusa? Dla Chrystusa tu przyszliśmy - upominał wiernych proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych, Stanisław Borkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki