Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OZE. Politechnika otwiera studia dla przedsiębiorców

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
Zarobić na OZE próbuje np. firma Mariel Mariusza Żukowskiego, który z dofinansowaniem  z Regionalnego Programu Operacyjnego założył elektrownię wodną na rzece Supraśl w Dobrzyniewie Dużym. Instalacja ma moc 40 kW.
Zarobić na OZE próbuje np. firma Mariel Mariusza Żukowskiego, który z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego założył elektrownię wodną na rzece Supraśl w Dobrzyniewie Dużym. Instalacja ma moc 40 kW. Wojciech Wojtkielewicz
Cały czas przyjmowane są zgłoszenia. Trzy wydziały uczelni skupią się na dostarczeniu firmom bezpłatnie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii. Żeby oszczędzić środowisko i pieniądze.

Jak i gdzie postawić elektrownię wiatrową? Jak zmniejszyć emisję zanieczyszczeń? Jak uniknąć negatywnych skutków procesu wytwarzania energii z wody czy biomasy? Jak uprawiać  rośliny energetyczne, aby mieć, jak najwyższy plon i nie zniszczyć środowiska przyrodniczego?
To tylko niektóre z zagadnień, które będzie można zgłębić podczas rocznych studiów, do których otwarcia przygotowuje się właśnie Politechnika Białostocka.
Będą to międzywydziałowe studia podyplomowe dla przedsiębiorców i ich pracowników. Obejmą one wiedzę z zakresu zastosowania technologii przyjaznych środowisku i odnawialnych źródeł energii oraz zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie.

Na to przedsięwzięcie uczelnia ubiega się o dofinansowanie z funduszy europejskich, dostępnych w ramach konkursu ogłoszonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości „Zielone światło! – wsparcie rozwiązań proekologicznych”.

Studia koordynowane będą przez trzy wydziały PB: mechaniczny, elektryczny oraz budownictwa i inżynierii środowiska. 

– Zaprosiliśmy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pracodawców i pracowników do zgłaszania swojego zainteresowania tymi studiami. Dostaliśmy już kilka listów intencyjnych z firm w tej sprawie i cały czas czekamy na kolejne

– zachęca dr hab. Grażyna Łaska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki PB. I wyjaśnia, że uczelnia do końca lutego złoży wniosek do PARP. –  Firmy w listach intencyjnych określają, ilu swoich pracowników chciałyby widzieć na tych studiach.

Kiedy politechnika dostanie już dofinansowanie, zwróci się do firm (w pierwszej kolejności tych, które się zgłosiły lub zgłoszą) i poprosi o określenie ich potrzeb. Przedsiębiorca delegujący swoich pracowników, bądź uczestniczący w studiach, będzie miał  możliwość określenia rodzaju pomocy, jakiej konkretnie potrzebuje do prowadzenia Zielonej Firmy. Jeżeli przedsiębiorcy i ich pracownicy nie mają w ogóle świadomości ekologicznej, mogą potrzebować wiedzy – jak prowadzić przedsiębiorstwo i żeby np. ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Podpowiemy, jakie przyjazne technologie można zastosować.
– W tym projekcie jest bowiem istotne jeszcze to, że firma nie tylko korzysta z wiedzy, jaką jej dostarczymy – podkreśla profesor Lech Dzienis, rektor politechniki.

– Ona musi także zadeklarować, że razem z nami przygotuje projekt konkretnego proekologicznego rozwiązania, które będzie przydatne do zastosowania w danym zakładzie. My mamy pomóc, żeby przedsiębiorstwo stało się przyjazne środowisku. Nasza wiedza daje mu to  zielone światło, które jest w tytule konkursu. Ale samo wdrożenie należy już do firmy.

– Przedsiębiorca może skorzystać wtedy choćby z dofinansowania w kolejnym konkursie o dotacje z funduszy europejskich – dodaje profesor Dzienis.

Naukowcy podkreślają, że projekty, które mogą powstać w wyniku tej współpracy z biznesem mogą dotyczyć zarówno rozwiązań czyniących firmę bardziej przyjazną środowisku, jak i inwestycji pozwalających firmie na produkcję energii z OZE na własne potrzeby (oszczędności) lub na  sprzedaż (uzyskanie dodatkowego źródła dochodów).
– Nie da się ukryć, że na razie bardziej realne jest znalezienie źródeł oszczędności niż zysku – nie ukrywa rektor. – Bo nie ma ani umożliwiających to przepisów, ani sprawnych przesyłów.

Więcej informacji zobacz tu i  tutaj i jeszcze tu

Uczelnia tworząc listę słuchaczy będzie musiała uwzględnić m.in. parytet płci, dodatkowe punkty będą przyznawane za osoby w wieku 50+ czy osoby niepełnosprawne. Politechnika cały czas czeka na chętnych przedsiębiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: OZE. Politechnika otwiera studia dla przedsiębiorców - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki