Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto gdzie pracują u nas Ukraińcy

Redakcja
Ukraińcy we Wrocławiu wykonują głównie mało skomplikowane prace: są pracownikami fabryk, ochroniarzami, robotnikami budowlanymi. Ukrainki z kolei często sprzątają biura.
Ukraińcy we Wrocławiu wykonują głównie mało skomplikowane prace: są pracownikami fabryk, ochroniarzami, robotnikami budowlanymi. Ukrainki z kolei często sprzątają biura. Wojciech Matusik/PolskaPressGrupa
Język ukraiński słyszymy coraz częściej w sklepach, urzędach czy też po protu na ulicy. W tym roku dolnośląscy pracodawcy zgłosili aż 119,5 tysiąca zatrudnionych u siebie Ukraińców. Ukraińcy we Wrocławiu wykonują głównie mało skomplikowane prace: są pracownikami fabryk, ochroniarzami, sklepikarzami, dorabiają na budowach. Ukrainki z kolei często sprzątają biura.

Z danych urzędów pracy wynika, że na Dolny Śląsk od początku roku przyjechało do pracy 121,7 tys. obcokrajowców. Aż 119,5 tys z nich to Ukraińcy. Zajmujących drugą lokatę Białorusinów, przyjechało zaledwie 839. Przy zmianie pracy obcokrajowcom potrzebne jest nowe zezwolenie, więc dana osoba może się pojawiać w tegorocznych statystykach kilkukrotnie, ale z drugiej strony pracują u nas Ukraińcy z pozwoleniem wydanym na dwa, trzy lata, więc nie ma ich w zestawieniu z tego roku, ale realnie pracują.

Ukraińcy szybko uczą się języka i zarabiają u nas nawet kilkukrotnie więcej niż u siebie. Na Ukrainie dostaje się miesięcznie najczęściej równowartość 600-700 zł. Równowartość 1000 zł to już lepsza pensja.

We Wrocławiu pracę w tym roku podjęło 62,4 tys. Ukraińców, a w Świdnicy - 18,6 tys. Trzecie miejsce zajmuje Oława i okolice: w tym powiecie pracuje aż 5,5 tys. naszych sąsiadów zza Buga, często w strefie ekonomicznej w Oławie lub Jelczu-Laskowicach gdzie działają m.in. fabryki Toyota, Electrolux, Autoliv, Faurecia, Italmedia, Siloldes, czy Elica. Są tam też tańsze mieszkania niż we Wrocławiu, co dla Ukraińców jest dodatkową zachętą.

Sporo Ukraińców było w tym roku zatrudnionych także w powiatach trzebnickim (4,1 tys.), legnickim (ziemskim i grodzkim, ok. 4 tys.), oleśnickim i wołowskim (po 3,1 tys.), strzelińskim i bolesławieckim (po 2,1 tys.).

Najwięcej obywateli tego kraju przekroczyło nasze granice w ostatnich miesiącach roku. W sierpniu liczba wydanych pozwoleń przekroczyła 12 tysięcy i obecnie wynosi prawie 14 tys. Stale rośnie.

Dolny Śląsk: pracujący obcokrajowcy w 2016 r

STATYSTYCZNY PRACOWNIK ZZA BUGA
Wśród niespełna 120 tys. pracujących w naszym województwie Ukraińców, przeważają mężczyźni. Wśród emigrantów z tego kraju było w tym roku 39,6 tys. kobiet.

Znamy wybierane przez Ukraińców grupy zawodów. 63 tys. podejmuje się tzw. prac prostych, 19,5 tys. to pracownicy przemysłowi i rzemieślnicy, 16,5 tys. operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń, niemal 6 tys. pracuje jako technicy i średni personel, podobnie jako pracownicy biurowi. Ponad 5 tys. pozwoleń wydano na pracę dla sprzedawców.

Gdy popatrzymy na to nieco bardziej szczegółowo przez podział na branże, to 43 tys. osób pracuje w działalności w zakresie tzw. usług administrowania. W tej kategorii mieszczą się prace: sprzątaczek, ochroniarzy, sekretarek i pracowników biur, pracowników call center, osób zajmujących się wywozem odpadów, sprzątaniem ulic i utrzymaniem zieleni.

21 tys. Ukraińców pracuje u nas w branży budowlanej, a 12,5 w przetwórstwie przemysłowym. Ponad 12 tys. z nich zatrudnionych jest w gałęzi obejmującej rolnictwo (uprawa i zbiory oraz chów i hodowla zwierząt) i leśnictwo. 4,8 tys. zatrudnionych jest w handlu hurtowym i detalicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oto gdzie pracują u nas Ukraińcy - Gazeta Wrocławska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki