Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświatowe rewolucje - znikną licea profilowane. Zmiany w zawodówkach i technikach

Magda Mrozek
Zarząd powiatu podjął decyzję o stopniowej likwidacji liceów profilowanych oraz przekształceniu szkół uzupełniających w placówki dla dorosłych. To wymóg reformy szkolnictwa ponadgimnazjalnego, która wejdzie w życie 1 września.

W powiecie wyszkowskim trwają przygotowania do wprowadzenia nowych przepisów ustawy o systemie oświaty. Nowy rok szkoły ponadgimnazjalne rozpoczną w nowej rzeczywistości. Z listy szkół znikną licea profilowane, które będą stopniowo wygaszane. Nie będzie także liceów i techników uzupełniających, a w zamian powstaną licea dla dorosłych.

Od 1 września nauka we wszystkich szkołach zawodowych będzie trwała trzy lata. W wyniku obniżenia wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego do sześciu lat, dwuletnie zasadnicze szkoły zawodowe kończyliby siedemnastolatkowie. Tymczasem zgodnie z Konstytucją uczenie się jest w Polsce obowiązkowe do 18. roku życia. Stąd zmiana dotycząca wydłużenia cyklu kształcenia zawodowego.
W kształceniu zawodowym wprowadzone zostaną tzw. stopnie kwalifikacji (dwa lub trzy w danym zawodzie). Egzaminy kwalifikacyjne nie będą - tak jak teraz - prowadzone na zakończenie nauki, ale na różnych etapach kształcenia. Każdy stopień kwalifikacji będzie się kończył egzaminem cząstkowym, potwierdzającym ich zdobycie. Ustawa wprowadza także nową podstawę programową w szkolnictwie zawodowym.

Nowa podstawa programowa czeka także technika i licea. Od nowego roku wiedza w klasach pierwszych liceów, techników i szkół zawodowych ma być powiązana z programem nauczania gimnazjów i będzie jego kontynuacją. Ale tylko w pierwszych klasach. Dalej uczeń będzie sam wybierał przedmioty rozszerzone, które chce zgłębiać. Jako rozszerzone mogą być wybrane przedmioty ujęte w podstawie programowej. Dla przykładu w liceum ogólnokształcącym uczeń będzie miał obowiązek wyboru od dwóch do czterech przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Będzie wybierał z następujących dziedzin: język polski, język obcy, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, fizyka, informatyka oraz - jeśli wynikają ze specyfiki szkoły - np. historia muzyki czy filozofia.

Uczniowie nie będą już natomiast mogli wybrać liceum profilowanego jako miejsca kształcenia, gdyż ten typ szkół został zlikwidowany. Znikną także technika i licea uzupełniające dla dorosłych. W powiecie wyszkowskim takie placówki istnieją w Długosiodle i Zabrodziu. Uczą się w nich absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, którzy chcą zdobyć świadectwo dojrzałości. Szkoły te zostaną zastąpione przez licea dla dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki