MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie ojca Tadeusza Rydzyka w sprawie jego kontrowersyjnych słów: Nie było moją intencją ranienie kogokolwiek

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Oświadczenie ojca Tadeusza Rydzyka w sprawie jego kontrowersyjnych słów: Nie było moją intencją ranienie kogokolwiek
Oświadczenie ojca Tadeusza Rydzyka w sprawie jego kontrowersyjnych słów: Nie było moją intencją ranienie kogokolwiek fot. grzegorz olkowski / polska press
Ojciec Rydzyk we wtorek wydał oświadczenie, w którym tłumaczy swoje słowa, które padły na sobotniej uroczystości 29 rocznicy powstania Radia Maryja. „Przepraszam, iż tak się stało” – przekazał.

W sobotę odbyła się uroczystość z okazji 29 rocznicy powstania Radia Maryja, na której obecni byli politycy Zjednoczonej Prawicy – między innymi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także minister obrony Antoni Macierewicz oraz były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Głos zabierał między innymi Tadeusz Rydzyk. - To, że ksiądz zgrzeszył... No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże – mówił, nawiązując do pedofilii obecnej w kościele.

Słowa te wywołały wiele kontrowersji. Zagregowała na nie nie tylko opozycja partii rządzącej, ale także Rzecznik Praw Dziecka, czy przedstawiciele kościoła – arcybiskup Wojciech Polak, który zażądał wyjaśnień

Oświadczenie o. Rydzyka

Głośny sprzeciw i reakcja na sobotnie słowa ojca Rydzyka spowodowały, że ten we wtorek wydał oświadczenie na stronie swojego radia.

„Chcę stanowczo oświadczyć, iż w słowach, które wypowiedziałem 5 grudnia 2020 r. przy okazji obchodów rocznicy założenia Radia Maryja nie było moją intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych” – rozpoczął dyrektor Radia Maryja.

Redemptorysta dalej zaznaczył, że „każdy niegodny czyn jest grzechem, a dopuszczający się go jest grzesznikiem, który nawróciwszy się, powinien prosić Boga o miłosierdzie.” Co więcej, dodał, że "grzech seksualnego molestowania małoletnich jest przestępstwem, które winno być traktowane zgodnie ze wskazaniami Kościoła i procedurami prawa cywilnego”.

„Przepraszam, że tak się stało”

„W mojej wypowiedzi odnosiłem się do atmosfery medialnej, która ferując przedwczesne wyroki utrudnia właściwym organom rzeczowe zbadanie problemu, dogłębne wyjaśnienie jego przyczyn, aby ofiary mogły otrzymać niezbędne zadośćuczynienie, a Kościół – również zraniony takimi czynami – środki zaradcze na przyszłość” – pisał dalej o. Rydzyk.

Zaznaczył także, że celem jego sobotniej wypowiedzi nie była krytyka decyzji Ojca Świętego wobec toczącej się sprawy ks. bpa Edwarda Janiaka.

„Zdaję sobie sprawę, iż moje spontanicznie wypowiedziane słowa zostały inaczej zrozumiane i boleśnie dotknęły wiele osób. Przepraszam, iż tak się stało. Nie było to moim zamiarem” – zakończył dyrektor Radia Maryja.

Komentarze po sobotniej wypowiedzi ojca Rydzyka

„Pokusa nie tłumaczy przestępstwa. Nic nie usprawiedliwia krzywdzenia dzieci. Każdy, kto popełnia przestępstwo, musi ponieść karę. Pedofilia to ohydna zbrodnia, niezależnie od tego, kto jest sprawcą” – napisał w poniedziałek na Twitterze Mikołaj Pawlak.

Jednak RPD obecny był na samej uroczystości, co jest mu wypominane. Po wystąpieniu Rydzyka, razem z innymi uczestnikami, w tym członkami rządu, oklaskiwał jego wstąpienie.

Czyn pedofilski to przestępstwo, a nie pokusa

Na słowa o. Rydzyka zareagował także przewodniczący państwowej komisji do spraw pedofilii Błażej Kmieciak.

„Czy cześć osób może w końcu pojąć, że czyn pedofilski to nie jest żadne uleganie pokusom?! To przestępstwo, które trzeba nazwać doprowadzając do ukarania sprawców. To nie miejsce na pseudoteologiczne dywagacje o grzdchu, tylko czas na skupienie się ludziach, którzy cierpią” – skomentował Kmieciak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki