Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne nad Bugiem [ZDJĘCIA]

Mikołaj Chromiński
Mikołaj Chromiński
Ponad 130 uczniów z powiatu ostrowskiego wzięło udział w największej tego typu imprezie w naszym regionie

18 maja, kiedy odbywały się XVI Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne, dopisało wszystko: pogoda, uczestnicy, przewodnicy i… ptaki z doliny środkowego Bugu.

Po raz szesnasty na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego odbyły się Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne. Organizatorem imprezy - największego cyklicznego wydarzenia ornitologicznego w tej części Polski - jest Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim i Starostwo Powiatu Ostrowskiego.

Celem spotkań jest uwrażliwianie młodzieży na piękno przyrody, pogłębianie wiedzy ornitologicznej oraz kształtowanie zachowań proekologicznych.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 130 uczniów ze szkół wszystkich typów z całego powiatu ostrowskiego, nauczyciele i członkowie koła ornitologicznego działającego przy GOKiS w Małkini Górnej.

Gospodarzami natomiast byli: Urszula Wołosiewicz – wicestarosta i Paweł Cieśluk - ornitolog i nauczyciel biologii w LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej .

W tym roku na miejsce zajęć terenowych wybrano starorzecza Bugu pod Morzyczynem. Uczestnicy zajęć, wyposażeni w atlasy ptaków i profesjonalny sprzęt do obserwacji, starali się rozpoznać sylwetki i głosy jak największej liczby ptaków. W ciągu trzech godzin zaobserwowano ponad 30 gatunków ptaków - m.in. rybitwy czarne, trzciniaki, rokitniczki, potrzosy, pliszki żółte, łabędzie nieme, dudki, głowienki, łyski i czajki z gromadką świeżo wyklutych piskląt.

Druga część spotkań odbyła się w Broku w ośrodku agroturystycznym „Binduga”. Uzupełnieniem wykładu P. Cieśluka "Rozpoznawanie głosów i sylwetek wybranych gatunków ptaków, gnieżdżących się w Dolinie Dolnego Bugu" był quiz, w czasie którego uczestnicy starali się zidentyfikować 25 gatunków ptaków.

Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przedstawiła prezentację „Ornitho.pl i NaturaList – czyli jak pomóc w gromadzeniu i wykorzystywaniu danych awifaunistycznych”, a ornitolog Mariusz Rostkowski zaprezentował metody badań i ochrony ptaków siewkowych.

Po sprawdzeniu quizów i przeprowadzeniu dogrywki nagrodzono zwycięzców książkami o tematyce ornitologicznej i zaproszono wszystkich uczestników na obiad.

Kod wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki