Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowski teatr wystawia: najpierw pasję, teraz lamentacje

Mieczyslaw Bubrzycki
Sławomir Konarzewski
Sławomir Konarzewski M. Bubrzycki
Tydzień przed świętami w hali sportowej można będzie zobaczyć misterium wielkanocne

Ostrowska grupa teatralna "Rzeczpospolita Apostolska" przygotowuje kolejną premierę. Będzie to Misterium Wielkanocne pod tytułem "Lamentacje Ostrowskie".

- Pomysł wystawienia misterium narodził się zaraz po Pasji - mówi Sławomir Konarzewski, autor scenariusza i reżyser spektaklu, na co dzień nauczyciel historii w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie. - Misterium Męki Pańskiej zatrzymuje się na śmierci Jezusa, ale przecież niezwykle istotne wydarzenia dla historii świata i chrześcijan miały miejsce po ukrzyżowaniu Jezusa, aż do ziemskiej śmierci Maryi. To wydarzenia decydujące z punktu widzenia wiary, choć nie wszystkie zostały dość dokładnie opisane w ewangeliach. Były pewne kłopoty z dotarciem do źródeł, przy pisaniu scenariusza opierałem się więc także na apokryfach i tradycji Kościoła oraz na dziełach literackich. Scenariusz został oczywiście skonsultowany ze znawcami tej tematyki.

Sławomir Konarzewski zaczął pisać scenariusz przed rokiem, we wrześniu odbyła się pierwsza próba. Większość ról obsadzają ci sami aktorzy, którzy grali w Misterium Męki Pańskiej "…i widzę niebo otwarte…" wystawionym przed 4 laty, w sumie wystąpi około 30 osób.

Przypomnijmy, że widowisko pasyjne "…i widzę niebo otwarte…" było pierwszym przedsięwzięciem ostrowskiej grupy teatralnej "Rzeczpospolita Apostolska". Powstała, kiedy był już gotowy scenariusz misterium. Aktorami nowej grupy z dnia na dzień stali się utalentowali ludzi z Ostrowi i okolic w różnym wieku, członkowie wspólnot religijnych i chórów kościelnych, ale także uczniowie.

Przygoda Sławomira Konarzewskiego z teatrem, a wcześniej z kulturą kurpiowską, rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy z żoną podjął pracę w szkole rolniczej w Starym Lubiejewie. Konarzewski pochodzi spod Zielonej Góry, ale żona z Kurpi i może dlatego zafascynowała go kultura kurpiowska. Pod koniec lat 80-ych założyli jeden z pierwszych w Polsce Uniwersytetów Ludowych.

Misterium Męki Pańskiej to była nowa jakość w twórczości Konarzewskiego. Tym razem zainspirowały go ewangelie i postać Jezusa, a aktorami w napisanym przez niego widowisku zostali nie Kurpie, lecz mieszkańcy Ostrowi i okolic: nauczyciele, dyrektorzy, urzędnicy, rolnicy, uczniowie.

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace nad najmłodszym "dzieckiem" Konarzewskiego i właśnie dobiegają końca.

W przeddzień Niedzieli Palmowej, w sobotę 12 kwietnia, "Lamentacje Ostrowskie" wystawione zostaną po raz pierwszy w nowej hali sportowej w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Trebickiego. Warto przyjść na godz. 19 i znaleźć się wraz z artystami w czasach Chrystusa i apostołów. To będzie niezapomniane przeżycie artystyczne i duchowe.

Więcej przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki