MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Wystawa w Galerii Pasaż Sztuki. Obejrzycie zdjęcia Mariusza Kuleszy. Fotografuje przyrodę, a zwłaszcza motyle

Mieczysław Bubrzycki
123rf
Ostrów Mazowiecka. Wystawa fotografii będzie udostępniona do zwiedzania przez miesiąc. Zobaczyć będzie można zdjęcia przyrody i krajobrazu, które zrobił Mariusz Kulesza. Podczas wernisażu będzie ciekawy wykład na temat bioróżnorodności.

Od 29 kwietnia 2019 w Ostrowi Mazowieckiej w Galerii Pasaż Sztuki oglądać można będzie wystawę fotografii Mariusza Kuleszy. To mieszkaniec powiatu ostrowskiego, który od kilkunastu lat zajmuje się fotografią przyrody i krajobrazu. Szczególnie lubi fotografować motyle.

Ostrów Mazowiecka. Wystawa piąta

To już piąta wystawa w niedawno otwartej Galerii Pasaż Sztuki, która działa na korytarzu bursy szkolnej przy ulicy Rubinkowskiego.

29 kwietnia 2019 roku o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Mariusza Kuleszy „Polskie łąki – różnorodność biologiczna. To artysta fotograf, od kilkunastu lat zajmujący się fotografią przyrody i krajobrazu. Jego ulubiony motyw to motyle.

W czasie wernisażu będzie okazja wysłuchać prelekcję biologa Pawła Cieśluka na temat bioróżnorodności - jej zagrożeń i konieczności ochrony.

Ostrów Mazowiecka. Wystawa: artysta o swoich dziełach

- Wystawa łączy dwa wątki mojej twórczości fotograficznej, czyli fotografię krajobrazową i entomologiczną – mówi Mariusz Kulesza. - Wątek pejzażowy to efekt mojego pobytu na plenerze fotograficznym w Kamieńczyku nad Liwcem, latem zeszłego roku. Wątek entomologiczny zaś to zdjęcia motyli i innychowadów jako tych przedstawicieli Różnorodności Biologicznej, które również są ciekawe i pożyteczne.

Wystawa ”Polskie Łąki” to też pretekst do wspomnienia o różnorodności biologicznej. Czym ona jest ? To cały świat żywych kolorów, zapachów i form. Każda z tych form, tak jak w wielkim przedstawieniu, ma swoją rolę, tyle, że są mniejsi i więksi aktorzy. Tacy, których obecności nikt nie zauważy i tacy których brak ,,kładzie” całą sztukę - mów Mariusz Kulesza.

Ci główni aktorzy to gatunki zwane zwornikowymi, bo od nich zależy utrzymanie środowiska dla pozostałych. Kiedy giną, zagraża to całemu ekosystemowi. Te główne gatunki to np. pszczoły i trzmiele. Gdyby wyginęły, to gatunkowi ludzkiemu pozostałoby 2 lata życia. Niestety, nie dla wszystkich jest to oczywiste.

W jaki więc sposób przekonać dzieci i dorosłych, że w sieci życia powiązania są tak kruche, tak łatwe do zniszczenia? Moim i nie tylko moim zdaniem, potrzebna jest praca nad zmianą odbioru Bioróżnorodności Biologicznej w ogóle, a owadów w szczególności, z tych nikomu niepotrzebnych ”robali’” na zwierzęta niezbędne z punku widzenia funkcjonowania całego środowiska, którego my sami jesteśmy częścią. Nade wszystko powinna też zapanować wrażliwość i podziw dla otaczającego nas świata przyrody oraz troska, aby tego świata na zawsze nie utracić.

Wystawa będzie czynna do 26 maja.

Zobacz inne materiały o wystawach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki