Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. W ratuszu myślą o tym, żeby... dzieci miały zdrowe zęby

Mieczysław Bubrzycki
M. Bubrzycki
Uzębienie polskich i ostrowskich dzieci jest w złym stanie, większość uczniów ma próchnicę.

W tej sytuacji cenna jest każda inicjatywa, która służy poprawie sytuacji. Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej zorganizował wczoraj w ratuszu otwarte spotkanie konsultacyjne, po którym spodziewał się wypracowania nowych rozwiązań w zakresie poprawy opieki stomatologicznej dla dzieci.

- Tylko na pozór nie jest to sprawa samorządu – mówi burmistrz Jerzy Bauer. - Samorząd jest jednak zobowiązany do troski o zdrowotność społeczeństwa. I chcemy to robić, chcemy szukać konkretnych rozwiązań na bazie przepisów, które nie zabraniają nam takich działań.

Zaproszenie do rozmowy przyjęło wiele osób: lekarzy stomatologów, szefów placówek zdrowia, dyrektorów szkół i przedszkoli, radnych. Wśród nich radny Stanisław Dylewski, który zarówno w poprzedniej kadencji, jak i w tej, dopominał się od burmistrzów, aby do szkół powróciły gabinety stomatologiczne, choć nie jest to zadanie samorządów. Na spotkaniu w ratuszu przedstawił fragmenty artykułów znalezionych w internecie o tym, że w niektórych miastach samorządy utworzyły takie gabinety.

- U nas prawie 100 proc. dzieci dotyka próchnica – powiedziała Marta Klimkowska – Misiak, stomatolog, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej. - Wiedza na temat profilaktyki jest niedostateczna wśród rodziców, ale zdarza się, że i wśród lekarzy. Procedury stomatologiczne są bardzo źle wycenione przez NFZ. W puli pieniędzy przeznaczonych przez NFZ na stomatologię, tylko 1 proc. stanowią środki na badania profilaktyczne. U nas w ogóle nie ma polityki zdrowotnej państwa.

Jednak – zdaniem dr Klimkowskiej – Misiak – przywrócenie gabinetów stomatologicznych w szkołach jest trudne, a nawet niemożliwe z wielu powodów. Duże koszty to tylko jeden z nich. Problemem jest także to, że zgodnie z przepisami nie można zmusić ucznia, aby poszedł na kontrolę do dentysty.

- Można więc stworzyć gabinety, do których nikt nie przyjdzie – mówiła.

- Zacznijmy od profilaktyki, bo ona jest najtańsza – zaproponował dr Roman Olszewski, stomatatolog, członek zarządu Okręgowej Izby Lekarskiej.

Dyrektorzy szkół i przedszkoli byli za tym, aby organizować częściej pogadanki dla rodziców w sprawie profilaktyki stomatologicznej, bo od tego najbardziej zależy przyszłość uzębienia dzieci.

Najważniejszym wnioskiem z dwugodzinnego spotkania jest ten, że powstanie miejski program prozdrowotny, dla różnych grup wiekowych i w różnych perspektywach czasowych, którego jednym z ważnych segmentów będzie opieka stomatologiczna nad dziećmi.

Więcej przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki