Ostrów Mazowiecka. W ratuszu myślą o tym, żeby... dzieci miały zdrowe zęby

Mieczysław Bubrzycki
M. Bubrzycki
Udostępnij:
Uzębienie polskich i ostrowskich dzieci jest w złym stanie, większość uczniów ma próchnicę.

W tej sytuacji cenna jest każda inicjatywa, która służy poprawie sytuacji. Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej zorganizował wczoraj w ratuszu otwarte spotkanie konsultacyjne, po którym spodziewał się wypracowania nowych rozwiązań w zakresie poprawy opieki stomatologicznej dla dzieci.

- Tylko na pozór nie jest to sprawa samorządu – mówi burmistrz Jerzy Bauer. - Samorząd jest jednak zobowiązany do troski o zdrowotność społeczeństwa. I chcemy to robić, chcemy szukać konkretnych rozwiązań na bazie przepisów, które nie zabraniają nam takich działań.

Zaproszenie do rozmowy przyjęło wiele osób: lekarzy stomatologów, szefów placówek zdrowia, dyrektorów szkół i przedszkoli, radnych. Wśród nich radny Stanisław Dylewski, który zarówno w poprzedniej kadencji, jak i w tej, dopominał się od burmistrzów, aby do szkół powróciły gabinety stomatologiczne, choć nie jest to zadanie samorządów. Na spotkaniu w ratuszu przedstawił fragmenty artykułów znalezionych w internecie o tym, że w niektórych miastach samorządy utworzyły takie gabinety.

- U nas prawie 100 proc. dzieci dotyka próchnica – powiedziała Marta Klimkowska – Misiak, stomatolog, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej. - Wiedza na temat profilaktyki jest niedostateczna wśród rodziców, ale zdarza się, że i wśród lekarzy. Procedury stomatologiczne są bardzo źle wycenione przez NFZ. W puli pieniędzy przeznaczonych przez NFZ na stomatologię, tylko 1 proc. stanowią środki na badania profilaktyczne. U nas w ogóle nie ma polityki zdrowotnej państwa.

Jednak – zdaniem dr Klimkowskiej – Misiak – przywrócenie gabinetów stomatologicznych w szkołach jest trudne, a nawet niemożliwe z wielu powodów. Duże koszty to tylko jeden z nich. Problemem jest także to, że zgodnie z przepisami nie można zmusić ucznia, aby poszedł na kontrolę do dentysty.

- Można więc stworzyć gabinety, do których nikt nie przyjdzie – mówiła.

- Zacznijmy od profilaktyki, bo ona jest najtańsza – zaproponował dr Roman Olszewski, stomatatolog, członek zarządu Okręgowej Izby Lekarskiej.

Dyrektorzy szkół i przedszkoli byli za tym, aby organizować częściej pogadanki dla rodziców w sprawie profilaktyki stomatologicznej, bo od tego najbardziej zależy przyszłość uzębienia dzieci.

Najważniejszym wnioskiem z dwugodzinnego spotkania jest ten, że powstanie miejski program prozdrowotny, dla różnych grup wiekowych i w różnych perspektywach czasowych, którego jednym z ważnych segmentów będzie opieka stomatologiczna nad dziećmi.

Więcej przeczytasz w najnowszym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie