Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka: W muzeum obejrzysz pamiątki po bohaterskim obrońcy Wizny

Mieczyslaw Bubrzycki
Wieczne pióro i hełm mjr W. Raginisa
Wieczne pióro i hełm mjr W. Raginisa archiwum
Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej otrzymało pamiątki po mjr. Władysławie Raginisie.

Wieczne pióro i hełm użyczyło Stowarzyszenie "Wizna 1939", w ostrowskim muzeum będą eksponowane do chwili wybudowania muzeum w Wiźnie.

Władysław Raginis w 1930 roku ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie. W 1938 roku jako kapitan trafia do Osowca, do Centrum Szkolenia Podoficerów Korpusu Ochrony Pogranicza. W ramach mobilizacji obejmuje dowództwo 3. kompanii cekaemów baonu fortecznego.

W kampanii wrześniowej reduta "Wizna" była - tak jakWesterplatte - pozostawiona sama sobie.. Obrona "Wizny" nie mogła liczyć na sukces militarny. Dobrze wiedział o tym dowódca i żołnierze. Mimo to bohatersko bronili się. Kpt. Raginis nie oddał się w ręce Niemców, zginął od granatu. Wcześniej zginął też jego zastępca por. Stanisław Brykalski. "Wizna" w polskiej literaturze wojskowej określona została polskimi Termopilami.

Hełm i pióro wieczne bohatera spod Wizny zostały odnalezione w jego mogile u podnóża Góry Strękowej, k. Wizny, podczas ekshumacji w sierpniu 2011 r . W 2012 roku mianowano pośmiertnie Władysława Raginisa na stopień majora.

W ostrowskim muzeum podczas uroczystości uzyczenia eksponatów Dariusz Szymanowski - prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" przybliżył postać kpt. Raginisa, a Zbigniew Banaszek - właściciel muzeum podziękował za cenne pamiątki.

Podczas uroczystości w muzeum odbył się premierowy pokaz filmu z rekonstrukcji wiecznego pióra mjr. Władysława Raginisa, które "w kawałkach" zostało odnalezione podczas ekshumacji.

Na zakończenie zaprezentowano utwór "40:1" szwedzkiego zespołu Sabaton, opisujący wydarzenia z Wizny. Film z rekonstrukcji pióra, a także teledysk, są dostępne na stronie: wizna1939.eu).

Pamiątki po mjr Władysławie Raginisie można oglądać w Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi przy ul. Lubiejewskiej 158.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki