Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. V Ostrowskie Forum Rozwoju, 2.10.2019. Czy „ósemka” i Via Baltica pomogą w rozwoju miasta? Zobacz zdjęcia i wideo

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
2 października 2019 r., w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano V Ostrowskie Forum Rozwoju
2 października 2019 r., w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano V Ostrowskie Forum Rozwoju Mieczysław Bubrzycki
Ostrów Mazowiecka. Po raz piąty odbyło się Ostrowskie Forum Rozwoju. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy „ósemka” i Via Baltica pomogą w rozwoju miasta?

2 października 2019 r., w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowano V Ostrowskie Forum Rozwoju. Głównym organizatorem jest miasto, a współorganizatorami Fabryki Mebli Forte S.A. i Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej. Co roku forum odbywa się w sali infocentrum FM Forte, tak było także w tym roku.

Hasło forum to „W kierunku nowych możliwości”. Organizatorom chodziło o rozszyfrowanie funkcjonującego w obiegu pojęcia Rewolucja 4.0 (spotyka się także tożsame pojęcie Gospodarka 4.0) i próba określenia, jak miasto może się przygotować do nieuchronnych zmian, ale także uwzględnienie w tych rozważaniach położenia Ostrowi przy już pobudowanej drodze ekspresowej S8 i budowanej S61 czyli Via Baltiki.

W forum wzięli udział samorządowcy, szefowie firm, przedsiębiorcy, nauczyciele i uczniowie.

Ostrów blisko światłowodu

Był także Marek Zagórski, minister cyfryzacji, który opowiedział, jakie wyzwania stoją przed Polską, jeśli chodzi o dostęp do internetu.

Do 2025 roku wszystkie większe miasta będą mieć dostęp do technologii 5G, odpowiednie światłowody biec będą także wzdłuż głównych dróg, a więc możliwość korzystania z tej superszybkiej technologii cyfrowej będą mieć więc także mieszkańcy Ostrowi.

- powiedział minister Marek Zagórski.

Minister odniósł się także do uwag Macieja Formanowicza, prezesa FM Forte S.A. oraz Bartosza Kublika, prezesa BS w Ostrowi, którzy – jako współorganizatorzy - zabierali głos na początku.

Rewolucja 4.0 – co to takiego?

Najciekawszym punktem programu forum okazał się wykład „Rewolucja 4.0 jako wyznacznik przemian na rynku pracy”, który wygłosiła prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej. Pani profesor jest prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Pierwszą rewolucją przemysłową (Rewolucja 1.0) było wynalezienie i upowszechnienie maszyny parowej i czółenka. Wraz z elektrycznością przyszła Rewolucja 2.0, wynalezienie komputera wyznacza początek Rewolucji 3.0, a Rewolucja 4.0, która już właściwie trwa, jest trudna do zdefiniowania.

To jest coś niebywałego, z czego nie zdajemy sobie sprawy. Zmiany są tak głębokie, że wszyscy jesteśmy w tej sprawie nowicjuszami

– powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska.

Zmiany dotyczą maszyn (coraz więcej robotów), cyfryzacji (przetwarzanie ogromnej liczby danych) oraz biologii (zmian w ludziach, m.in. potrzeba zdobywania zupełnie nowych kwalifikacji).

Zniknie wiele zawodów

Wielkimi krokami zbliżają się czasy, że zupełnie zniknie z rynku wiele zawodów, ale pojawi się w ich miejsce jeszcze więcej innych. Normą stanie się zatrudnianie pracowników do wykonywania zadań, a więc na krótkie okresy, etaty staną się czymś wymarzonym. Konsekwencją zmian związanych z Rewolucją 4.0 będzie zmniejszenie czasu pracy, nawet do 15 godzin tygodniowo!

Brzmi to jak science fiction, ale Rewolucja 4.0 jest już u bram i będzie postępować bardzo szybko. Tak szybko, że nikt nie wie, jakie zawody będą wykonywać dzieci, które teraz rozpoczynają naukę w pierwszej klasie. Bo wielu z tych zawodów po prostu jeszcze nie ma.

Forum towarzyszyły panele dyskusyjne. W jednym z nich zastanawiano się, jakie wyzwania i możliwości dla kształcenia zawodowego niesie Rewolucja 4.0. O zawodach przyszłości mówiono także następnego dnia, podczas Młodzieżowego Ostrowskiego Forum Rozwoju, który odbył się w Starej Elektrowni.

Miasto rozwija się

Temat drugiego panelu dyskusyjnego podczas forum to „S8 i Via Baltica – w kierunku nowych możliwości”. Oprócz burmistrza Jerzego Bauera wzięli w nim udział prezydenci Suwałk – Czesław Renkiewicz i Ełku – Tomasz Andrukiewicz. To miasta wyraźnie większe od Ostrowi, ale też leżą obok budowanej Via Baltiki.

Obecnie z Ostrowi do Warszawy można dojechać w niespełna godzinę. Czy położenie Ostrowi blisko S8 i Via Baltiki pomoże w jej rozwoju?

- Każdy z mieszkańców i przedsiębiorców odpowie na to pytanie po swojemu – mówił burmistrz Jerzy Bauer. -

Myślę, że Ostrów już odczuwa skutki położenia przy szybkiej trasie. Dostrzegamy w Ostrowi nowe tendencje, które są także skutkiem pozytywnych procesów gospodarczych w kraju i perspektywy wybudowania Via Baltiki

.

- W Ostrowi jest dotkliwie odczuwany brak rąk do pracy, zwłaszcza o odpowiednich kwalifikacjach - mówił Jerzy Bauer. - Jak nigdy przedtem buduje się u nas dużo mieszkań. Działa kilku deweloperów, do 2015 roku mają wybudować 500 mieszkań. Rosną też ceny gruntów, widzimy, jak wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych zakupem ziemi. Jeśli chodzi o tereny pod inwestycję, to miasto Ostrów otoczone jest gminą. Współpraca z gminą układa się bardzo dobrze i jesteśmy w stanie zrobić jednolitą przestrzeń gospodarczą z miasta i gminy.

Można stwierdzić, że w Ostrowi wchodzimy w dynamikę rozwojową, której nie było wcześniej. Wybudowanie ekspresowej „ósemki” jest jednym z czynników tej tendencji.

- stwierdził Jerzy Bauer.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki