MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 pojechali na praktyki do Niemiec. Potrwają cztery tygodnie. Zobaczcie zdjęcia

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Uczniowie z "Ekonomika" są na praktykach w Niemczech
Uczniowie z "Ekonomika" są na praktykach w Niemczech ZS nr 2 Ostrów Maz.
Ostrów Mazowiecka. Przez cztery tygodnie uczniowie zdobywający zawód technika informatyka będą odbywać praktyki w Chemnitz w Niemczech

Od 23 lutego 2020 r. szesnaścioro uczniów klasy trzeciej kształcących się w zawodzie technik informatyk w ostrowskim „Ekonomiku”, wyruszyło wraz z opiekunami do Niemiec, aby odbyć praktyki zawodowe.

Pierwsi byli ekonomiści

To już kolejna grupa uczniów - po ekonomistach - która w Chemnitz w Niemczech, w ciągu czterech tygodni, zrealizuje program swych praktyk. Możliwość odbycia praktyk za granicą jest efektem realizacji przez ostrowski Zespół Szkół nr 2 projektu unijnego w ramach akcji „Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego”.

Staż rozpoczął się 24 lutego. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Chemnitz. Przewodnik wycieczki zapoznał ich z miejską infrastrukturą, przedstawił pokrótce historię miasta, wskazał najważniejsze obiekty architektury związane z historycznym rozwojem miasta. Uczniowie obejrzeli skamieliny potężnych pni drzew, których pochodzenie wiąże się z wybuchem wulkanu, który był w pobliżu miasta w prehistorycznych czasach. Mieli również okazje obejrzenia pozostałości muru dzielącego przestrzeń miejską na dwie części, pochodzącego z czasów średniowiecza. Obejrzeli też fragment fauny Antarktydy w centrum miasta: rzeźbę stada pingwinów cesarskich. Wykonał ją niemiecki artysta, aby podkreślić fakt, iż kształt granic miasta Chemnitz przypomina kształt Antarktydy.

Tylko po niemiecku

Uczniowie poznali również najpopularniejsze wśród mieszkańców miejsca spędzania wolnego czasu, takie jak opera oraz plac przed jej budynkiem, na którym w okresie letnim funkcjonuje kino pod gołym niebem. Wycieczka po mieście była rozgrzewką językową przed kolejnymi dniami praktyk, gdyż zarówno przewodnicy grupy, jak i nauczyciele na zajęciach, posługują się wyłącznie językiem obcym.

Uczniowie muszą sprostać wyzwaniu porozumiewania się w języku niemieckim, zarówno w zakresie słownictwa branżowego, jak i w codziennym życiu, np. zakupy czy załatwianie różnych spraw w akademiku.

Wycieczka do Lipska

29 lutego 2020 r. uczniowie klasy III TI, przebywający na praktykach zawodowych w Niemczech, zwiedzili Lipsk. Podróż odbyli pociągiem, mogli zatem obserwować ukształtowanie terenu w tej części Niemiec (raczej pagórkowate), widoki wiatraków produkujących zieloną energię oraz zabudowę małych miasteczek, mijanych w drodze do Lipska.

Po przyjeździe do miasta uczniowie zwiedzili dworzec – jeden z największych w Europie. Ich uwagę zwrócił fakt, iż transport publiczny w niemieckich miastach cieszy się bardzo dużą popularnością oraz że jest tam mnóstwo drzew, co zapewnia czyste powietrze, bardzo usprawnia szybkie przemieszczanie się oraz czyni miasta wolnymi od korków ulicznych.

Przewodnik zapoznał uczestników wycieczki z historią miasta, otrzymali oni mapki, aby poznać jego topografię i ułatwić wędrówkę po najciekawszych miejscach. Do takich należy zaliczyć obiekty architektury sakralnej (kościół Św. Tomasza oraz kościół Św. Mikołaja) oraz świeckiej (ratusz, uniwersytet). Uczniowie zobaczyli również pomniki słynnych artystów – kompozytora Jana Sebastiana Bach, pisarza Wolfganga Goethego oraz filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibnitza, których życie i twórczość związane były z miastem. Poznali również miejsca, w których ci twórcy ubili przebywać oraz spędzać wolny czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki