Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Andrzej Mierzwiński
Organizatorami uroczystości były samorządy miejski i powiatowy oraz wojsko z Komorowa.

Rozpoczęły się one przy odsłoniętym przed dwoma laty pomniku żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W obchodach udział wzięły delegacje samorządowe, przedstawiciele Wojska Polskiego, komendanci policji i straży pożarnej, delegacje instytucji, urzędów, organizacji i stowarzyszeń oraz szkół miejskich i powiatowych, wśród których wyróżniały się klasy mundurowe z ZS nr 1, poczty sztandarowe, a także bardzo liczni mieszkańcy miasta.

Otwierając uroczystość, burmistrz Jerzy Bauer przypomniał tło historyczne wydarzeń sprzed ponad 70 lat i ofiarę, jaką złożyli ostatni żołnierze II RP w walce z narzuconym Polsce przez Moskwę komunistycznym reżimem. Nawiązując do pomnika, przy którym odbywała się uroczystość, zwrócił uwagę na tablicę upamiętniającą 250 żołnierzy podziemia, poległych w walkach i zamordowanych w ubeckich katowniach.

- To jest ofiara, którą dzisiaj przypominamy i w jakimś wymiarze z nią się utożsamiamy. To jest ofiara, która przez całe dziesięciolecia była wymazywana z naszej pamięci. Ci, którzy stanęli do walki po wejściu Armii Czerwonej i NKWD, w propagandzie komunistycznej byli nazywani bandytami. A stanęli do walki o niepodległe Państwo Polskie przeciw narzuconej moskiewskiej władzy – mówił Jerzy Bauer.

Po Apelu Poległych, do którego wezwani zostali ostrowscy bojownicy o niepodległą Polskę, dla uczczenia ich pamięci, nad miastem zagrzmiała salwa honorowa, a podnóże pomnika pokryły wieńce i wiązanki kwiatów.

Sprzed pomnika uczestnicy uroczystości przeszli do Zespołu Szkół nr 1 gdzie przed popiersiem rtm. Witolda Pileckiego - patrona szkoły - również złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie w wypełnionym po brzegi kościele pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona została msza św. za poległych, zmarłych i zamordowanych uczestników antykomunistycznego ruchu oporu.

Po mszy odbył się w Miejskim Domu Kultury koncert patriotyczny pt. „Polskie drogi do Wolności” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”, a także otwarta została wystawa „Żołnierze podziemia niepodległościowego w fotografii” złożona ze zdjęć z archiwum IPN, a znalezionych w poubeckich archiwach. Wystawę tę można będzie oglądać do 10 marca w sali konferencyjnej miejskiego ratusza.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych na terenie powiatu ostrowskiego odbyły się także w Broku, gdzie po złożeniu kwiatów przed wspomnianą już wcześniej tablicą w pobliżu Gliny, odbył się pokaz filmu „Inka” wyreżyserowanego przez, pochodzącego z Broku, znanego rysownika karykaturzysty Jacka Frankowskiego. Warto dodać, że premiera tego filmu odbyła się dzień wcześniej w warszawskim kinie „Luna”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki