Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Stacja paliw przy kościele - powstanie czy nie? 11.10.2020

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Dopiero po przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej, czyli spotkania z mieszkańcami, będzie możliwe podjęcie dalszych kroków.
Dopiero po przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej, czyli spotkania z mieszkańcami, będzie możliwe podjęcie dalszych kroków. Fot. Milena Jaroszewska
O planowanej budowie stacji paliw przy 3 Maja było bardzo głośno w 2019 roku. Po pojawieniu się pandemii koronawirusa, sprawa ucichła. Co dalej?

Ostatnia informacja o planowanej inwestycji pochodzi ze stycznia 2020 roku. Wtedy Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej ogłosił, że 17 grudnia 2019 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał postanowienie ustalające warunki realizacji planowanej budowy stacji paliw naprzeciw kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Jeśli inwestor je spełni, inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko.

W urzędowym komunikacie podano, że „jest to kolejny etap poprzedzający wydanie przez Burmistrza Miasta decyzji dotyczącej środowiskowych uwarunkowań realizacji inwestycji”.

Burmistrz nie wydał decyzji

W ratuszu zapytaliśmy, czy taka decyzja została wydana.

Sekretarz Miasta Sylwia Kos poinformowała, że burmistrz nie wydał decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – postępowanie nadal trwa.

Ponadto, warunki realizacji przedsięwzięcia do spełnienia przez inwestora zostały uzgodnione z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Ostrowi, Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie i Państwowym Gospodarstwem Wody Polskie Zarządem Zlewni w Sokołowie Podlaskim. One również będą ujęte w decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia.

- Przed wydaniem decyzji organ [Urząd Miasta – przyp. red.] podjął decyzję o przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej otwartej dla społeczeństwa, ponieważ w toku prowadzonego postępowania wpłynęły do niniejszej sprawy liczne pisma podnoszące szereg argumentów negatywnie oceniających planowane przedsięwzięcie w zaproponowanej przez wnioskodawcę lokalizacji

- tłumaczy Sylwia Kos. - Z uwagi na ograniczenia ogłoszone przez rząd związane z zakazem organizowania zgromadzeń i spotkań, na chwilę obecną nie jest możliwe wyznaczenie konkretnej daty rozprawy administracyjnej otwartej dla społeczeństwa. Nie ma również pewności, czy po wyznaczeniu rozprawy Rząd w sytuacji gdyby stan zagrożenia epidemicznego się pogorszył (...), nie wprowadzi wcześniejszych ograniczeń.

Dopiero po przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej, czyli spotkania z mieszkańcami, będzie możliwe zakończenie postępowania przez burmistrza oraz podjęcie dalszych kroków.

Przypomnijmy...

Kilka lat temu firma z Kadzidła (pow. ostrołęcki) odkupiła od PSS Społem działkę ze starym pawilonem handlowym tzw. „Stodołą”. Nowy właściciel zamierza wybudować tu stację paliw. Taki rodzaj zabudowy dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 2004 roku, a zaktualizowany w 2012.

Inwestycja ta budzi zastrzeżenia wielu mieszkańców ze względu na bliskie sąsiedztwo zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Z inicjatywy mieszkańców i proboszcza parafii ks. Jana Okuły zebrano kilka tysięcy podpisów pod protestem. W proteście podnoszono argument m.in. bliskiego sąsiedztwa zabytkowej świątyni, co spowoduje zakłócanie przebiegu nabożeństw, pogrzebów i uroczystości oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa całego miasta.

„Domagamy się zatem od burmistrza miasta stanowczych działań w celu uniemożliwienia naruszania tych zasad i wydanie negatywnej decyzji środowiskowej w tej sprawie” - pisano w proteście.

Negatywnie o inwestycji wypowiadał się burmistrz, rada miasta, sanepid i Wojewódzki Konserwator Zabytków. Burmistrz, jako organ, określił wymogi środowiskowe, jakie musi spełnić inwestor. Na ich podstawie pozwolenie na budowę wydaje starosta.

Przygotowano raport, który jesienią ubiegłego roku został przekazany Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie wraz z wnioskiem o wydanie warunków realizacji inwestycji. Postanowienie RDOŚ zawiera 26 warunków związanych z ochroną środowiska, które inwestor musi spełnić na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia oraz 13 warunków, jakie musi spełnić dokumentacja techniczna. Na tej liście są m.in. dwa ekrany akustyczne (od strony północnej i zachodniej).

Po wydaniu przez burmistrza decyzji dot. środowiskowych uwarunkowań realizacji inwestycji, starosta wydaje pozwolenie na budowę.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki