Ostrów Mazowiecka. Scena Kotłownia dziękuje miastu za współpracę. Po 15 latach miasto nie da ani złotówki ostrowskiemu teatrowi. Nowe fakty!

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
16 lutego w kwiecistej aranżacji Gospodarstwa Ogrodnicze Pod Lipami odbył się  kameralny wieczór poezji "O nas, zakochanych". Wiersze czytał Rafał Swaczyna, a na gitarze akompaniował Michał Swaczyna.
16 lutego w kwiecistej aranżacji Gospodarstwa Ogrodnicze Pod Lipami odbył się kameralny wieczór poezji "O nas, zakochanych". Wiersze czytał Rafał Swaczyna, a na gitarze akompaniował Michał Swaczyna. fot, Mirosław Kaczmarczyk
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Ostrów Mazowiecka. Scena Kotłownia dziękuje miastu za 15 lat współpracy. Dlaczego?

21 lutego 2020 r. na stronie ostrowskiego teatru Scena Kotłownia ukazało się „Podziękowanie Sceny Kotłownia za 15 lat współpracy z Miastem Ostrów Mazowiecka”.

Oto treść:

„Od 2005 roku Teatr Scena Kotłownia funkcjonował w oparciu o corocznie zawierane z Miastem Ostrów Mazowiecka porozumienie, dzięki któremu była możliwa stała jego działalność. Otrzymywane środki finansowe przeznaczane były na wyposażenie, scenografie, rekwizyty, kostiumy, wyjazdy na festiwale i konkursy, reklamę i inne koszty związane z realizacją przedsięwzięć.
W ciągu 15 lat dzięki temu porozumieniu teatr realizował spektakle teatralne, działania edukacyjne, warsztaty, zajęcia, konkursy, festiwale, koncerty, recitale, wydarzenia kulturalne z udziałem zaproszonych gości: aktorów, kabaretów i muzyków.
W dniu 17 lutego 2020 roku Teatr Scena Kotłownia otrzymał od Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka pismo, z którego wynika, że w 2020 roku nie będzie już kontynuacji porozumienia i nie będziemy otrzymywać z budżetu miasta stałej miesięcznej dotacji.
Pomimo braku tego dofinansowania mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej związani z Teatrem Scena Kotłownia kontynuują działalność teatru w siedzibie tymczasowej przy ulicy Bolesława Prusa i poszukują innych form finansowania tej cennej społecznej inicjatywy. Dziękujemy obecnym i przeszłym władzom samorządowym naszego miasta za długoletnie wsparcie naszych prac”.

Dlaczego skończyło się dofinansowanie

Teatr Scena Kotłownia działa od 2003 roku pod egidą Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalno-Oświatowych. Opiera swoją działalność na młodych aktorach z Ostrowi i okolic, którzy w teatrze zdobywają najpierw pierwsze szlify, a potem coraz więcej aktorskich doświadczeń. Teatr jest znany w całej Polsce, występował nie tylko w Ostrowi, uzyskiwał wiele nagród na festiwalach.

Teatr nie przynosi zysków, więc skazany jest na pomoc innych i dofinansowanie. Do 2019 roku działał w piwnicach bursy szkolnej przy ul. Rubinkowskiego. Pomieszczenia udostępniał nieodpłatnie powiat. W ubiegłym roku, z powodu konieczności remontu sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, teatr musiał się stamtąd wynieść z obietnicą władz starostwa, że po remoncie wrócą. Remont jednak się przeciąga, teatr wynajął mniejsze pomieszczenia przy ulicy Prusa i tam od kilku miesięcy prowadzi działalność.

Od 2005 roku głównym źródłem finansowania Sceny Kotłownia było dofinansowanie z Urzędu Miasta. Co roku uzgadniana była kwota dofinansowania, z początku było to 1000 zł miesięcznie wypłacane przez cały rok, potem 1500, 1750, a w roku 2018 była to już kwota 3500 zł, co pokrywało zdecydowaną większość kosztów. Teatr otrzymywał pieniądze za to, że raz w miesiącu wystawiał darmowo jeden spektakl, na który każdy mógł przyjść.

W roku 2019 kwota dofinansowania pozostała taka sama, ale wypłacano ją już tylko przez 8 miesięcy i warunkiem otrzymania pełnej miesięcznej raty było przygotowanie w tym miesiącu premiery. Gdy premiery nie było, kwota była obniżana o połowę.

W tym roku, jak piszą w "Podziękowaniu", nie otrzymają od miasta nic. Stawia to ostrowski teatr w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza że nie wiadomo też, kiedy będzie wyremontowana piwnica w bursie i czy uda się dostosować pomieszczenia tak, aby spełniały wszelkie wymogi: budowlane i przeciwpożarowe.

Szef teatru Scena Kotłowni, Rafał Swaczyna, nie chciał komentować tego, co się stało.

Stanowisko Urzędu Miasta

28 lutego, otrzymaliśmy mailem stanowisko Urzędu Miasta dotyczące "Podziękowania" opublikowanego przez Scenę Kotłownia, podpisane przez Dorotę Ambroziak, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej UM:

„Scena Kotłownia jest jednym z projektów Ostrowskiego Towarzystwa Inicjatyw Kulturalno-Oświatowych - OTIKO. Scena jest doceniana i ma swój wkład w życie kulturalne miasta i rozwój młodzieży. Stowarzyszenia OTIKO prowadzi również Szkołę Muzyczną oraz Studio Tańca. Wydane przez nie w ostatnim czasie oświadczenie, w którym „dziękuje Miastu za współpracę” brzmi dwuznacznie. Tak naprawdę słowa podziękowania są swego rodzaju ozdobnikiem wobec informacji o odmowie finansowania działalności Stowarzyszenia przez Miasto w roku 2020. Jest więc to zakamuflowana dezinformacja. A jakie są fakty?
Zadania z zakresu działalności artystycznej w dziedzinie teatru Miasto od lat realizuje w porozumieniu z Ostrowskim Towarzystwem Inicjatyw Kulturalno - Oświatowych OTIKO. W latach 2015 - 2019 stowarzyszenie otrzymało na ten cel kwotę 192.382 zł. W piśmie skierowanym do prezesa OTIKO, o którym wspomina autor artykułu, Burmistrz Miasta proponuje Scenie Kotłownia dalszą współpracę, polegającą na dofinansowaniu realizacji wakacyjnych warsztatów teatralnych dla uczniów. Jednocześnie, poszukując atrakcyjnych form prowadzenia działań profilaktycznych z zakresu uzależnień, Burmistrz wyraził zainteresowanie realizacją przez Stowarzyszenie spektaklu o tej tematyce, bezpłatnego dla mieszkańców miasta. Propozycje te są konsekwencją ustaleń, które zapadły podczas spotkania Burmistrza Miasta oraz kadry kierowniczej Urzędu z prezesem Stowarzyszenia Krzysztofem Swaczyną w dniu 16 stycznia 2020 r.
Spotkanie zorganizowano w celu ustalenia zasad współpracy Miasta z OTIKO w bieżącym roku. Prezes Krzysztof Swaczyna bardzo pozytywnie odniósł się wówczas do przedstawionych mu propozycji. Opublikowane przez OTIKO stanowisko nie tylko stoi w jaskrawej sprzeczności z ustaleniami dokonanymi wówczas w gronie kierownictwa samorządu i prezesa K. Swaczyny. Jest w istocie nieuprawnionym, niezrozumiałym i krzywdzącym oczernianiem Miasta Ostrów Mazowiecka i osób kierujących samorządem w oczach opinii publicznej”.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

Dzieci burmistrza juz nie występują to i kasy nie ma

R
Realista

Kiepski ten teatrzyk, jak nie potrafi sam siebie utrzymać. Po co to było finansować?

Dodaj ogłoszenie