Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka: Radni przyjęli plan zagospodarowania. Budżet uchwalą w styczniu

(mb)
Dwudziestą z kolei nadzwyczajną sesję zwołano na wniosek burmistrza

Od wiosny ostrowska Rada Miasta nie zebrała się ani razu na sesji zwyczajnej. Kolejna nadzwyczajna sesja, dwudziesta z kolei, zwołana została 28 grudnia.

W porządku obrad burmistrz umieścił m. in. uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania miasta oraz uchwalenie budżetu na 2013 rok.

Od 2010 roku trwały prace nad zmianami w planie zagospodarowania miasta.

- Proces tworzenia tego dokumentu był bardzo upubliczniony, zgłoszono bezprecedensową liczbę uwag - mówił burmistrz Władysław Krzyżanowski. - Staraliśmy się iść na rękę wnioskodawcom. Wreszcie plan przybrał kształt, który może być szansą dla miasta i mieszkańców.

Radny Krzysztof Laska zgłosił jednak wątpliwość, że radni nie zostali zapoznani z wnioskami do planu, które załatwiono pozytywnie. Burmistrz przedstawił tylko te odrzucone.
Podczas wcześniejszych obrad komisji zgłoszono pięć uwag do projektu planu. Dr Piotr Fogiel - kierownik zespołu przygotowującej plan odniósł się do nich, a następnie zostały poddane pod głosowanie.

Najwięcej emocji wzbudziły dwa wnioski komisji. Jeden z nich dotyczył nieuwzględnionego wniosku radnego Lecha Godlewskiego, który postulował, aby na działce, którą nabył od powiatu obok Zespołu Szkół nr 1 przy Rubinkowskiego, dopuścić budownictwo wielorodzinne o wysokości budynków do 12 metrów. Komisja wnosiła, aby ten wniosek uwzględnić. Na sesję dotarła grupka mieszkańców okolicznych domów, którzy sprzeciwiali się temu. W głosowaniu wniosek komisji zyskał poparcie większości radnych. Głosował za nim także radny L. Godlewski i burmistrz W. Krzyżanowski kazał odnotować to w protokole.

Drugi wniosek komisji, któremu także był przeciwny burmistrz, dotyczył wielohektarowego obszaru przy ul. Stacyjnej, na którym obecnie jest zabudowa przemysłowa, ale na wniosek ZURAD-u w projekcie zagospodarowania dopuszczono tam budownictwo socjalne.
Chodzi o to, że ZURAD wystawił do sprzedaży 20-arową działkę z nie używanym od dawna budynkiem biurowym i miasto chce go kupić, wyremontować i urządzić tam kilka mieszkań socjalnych. Nie byłoby to jednak możliwe bez zmiany w planie. Radni byli jednak za tym, żeby obszar ten nadal był terenem przemysłowym.

Cały plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony jednogłośnie.

Radni mieli uchwalić budżet na 2013 rok. Burmistrz wnosił o jego uchwalenie bez żadnych poprawek.

- Ten budżet jest przykrojony na miarę budżetu tegorocznego - mówił burmistrz Władysław Krzyżanowski. - Tak jak w roku 2012 nie planujemy podnosić podatków, zatem wymagać to będzie od nas dużej dyscypliny. Ten budżet jest proinwestycyjny, inwestycji będzie więcej niż w 2012 roku.

Komisje rady przedstawiły kilka wniosków w sprawie zmian w budżecie. Najważniejsze podpisane zostały przez 16 radnych i dotyczyły budowy nawierzchni kilkunastu ulic (za ponad 1,6 mln zł) oraz chodników. We wnioskach wskazano, skąd miałyby pochodzić pieniądze na ten cel. Swój wniosek dotyczący jednego z zapisów uchwały budżetowej zgłosił też klub radnych PiS.

Po ostrej momentami wymianie zdań burmistrz poprosił o przerwę, po której zgłosił autopoprawki, uwzględniające najważniejsze wnioski radnych. Wykaz proponowanych ulic do budowy miał stać się załącznikiem do budżetu. Burmistrz nie zgodził się jednak na niektóre z przesunięć w budżecie, zapewnił jednak, że wszystkie wolne środki będą przeznaczane na ulice i chodniki.

Po przerwie ogłoszonej na wniosek radnego Jacka Wilczyńskiego powiedział on:

- Po krótkiej dyskusji z grupą radnych oświadczam, że jesteśmy zadowoleni, że burmistrz jest gotów do rozmów i proponujemy, aby budżet z pisemnymi autopoprawkami przyjąć na styczniowej sesji. Nie będziemy głosować na słowo burmistrza, bo opierając się na słowach zawiedliśmy się już w tym roku na inwestycjach drogowych. Chcemy jeszcze raz to wszystko przedyskutować i spokojnie zająć się tym na następnej sesji.

W głosowaniu za budżetem opowiedziało się 8 radnych, 10 było przeciwnych, a 2 się wstrzymało.

Więcej o sesji przeczytasz w następnym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki