MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka: Radni obradowali bez burmistrza i urzędników. Było zdecydowanie spokojniej

Mieczyslaw Bubrzycki
M. Bubrzycki
Wczoraj zebrała się w ratuszu Rada Miasta, trwała znacznie krócej niż zwykle

Godzinę przed sesją zamknięto na klucz oba wejścia do sekretariatu burmistrza, a na drzwiach pojawiła się kartka następującej treści:

"W dniu dzisiejszym od godz. 12.00 sekretariat Urzędu Miasta jest nieczynny. Funkcję sekretariatu pełni kancelaria na parterze budynku. Za utrudnienia z tym związane przepraszamy".

Rada miasta obradowała więc bez burmistrza, nie było też żadnego innego pracownika ratusza, poza młodym urzędnikiem, który jest na każdej sesji i pilnie notuje. Nie przyszedł też nikt z tzw. miejskiej kadry kierowniczej.

Termin sesji był znany od stycznia, radni otrzymali w odpowiednim czasie zawiadomienia. Dwa dni przed sesją sekretarka dostarczyła przewodniczącemu rady Krzysztofowi Listwonowi pismo od burmistrza Władysława Krzyżanowskiego, aby ten przełożył sesję:

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o przesunięcie terminu sesji Rady Miasta zwołanej na 24 września na inny dzień po 25 września (na ten dzień już kilka miesięcy temu została zaplanowana kolejna konferencja naukowa współorganizowana z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Białymstoku, która odbywać się będzie w sali reprezentacyjnej ratusza). W związku z koniecznością mojego oraz kierownictwa udziału w pogrzebie, jeśli zechce pan uszanować tę losową sytuację, to proszę o uzgodnienie nowego terminu sesji z sekretarzem miasta. Zaplanowany wcześniej kalendarz wydarzeń moich i współpracowników nie uwzględnia takiej sytuacji, a jest niezwykle napięty w ciągu najbliższych 3 tygodni, gdyż pracujemy intensywnie dla dobra mieszkańców naszego miasta".

- Telefonowałem do sekretarza, ale nie udzielił mi żadnych informacji w związku ze smutnym faktem pogrzebu - powiedział na sesji przewodniczący Listwon. - Jak zrozumiałem to pismo, burmistrz sugeruje, aby nie zwoływać sesji w najbliższych 3 tygodniach. Ze swoich spostrzeżeń dodam tylko tyle, że niezwykle ciężko było wyegzekwować od burmistrza materiały na tę sesję, nie otrzymaliście też państwo obiecanych pisemnych odpowiedzi na zapytania i interpelacje zadane na sierpniowej sesji. Faktycznie, pan burmistrz musi być pilnie czymś zajęty, a jak on jest zajęty, to nikt inny nic nie może zrobić bez jego nadzoru.

Pod nieobecność burmistrza sesja trwała tylko dwie i pół godziny i była o wiele spokojniejsza. Trwałaby jeszcze krócej, ale sporo czasu zajęło radnym ustalanie porządku obrad, a właściwie usuwanie z niego niektórych punktów zaproponowanych przez burmistrza.
Na wniosek jednej z komisji wykreślono punkt dotyczący nazwania kawałka ulicy Pustej imieniem ks. prałata Józefa Obrembskiego.

Wykreślili też punkt dotyczący nadania przedszkolu nr 2 imienia… marszałka Piłsudskiego.

Wykreślono również projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta. Projekt tej uchwały wraca jak bumerang pod obrady kolejnych sesji. Burmistrz domaga się w proponowanych zmianach, aby radni przywrócili mu uprawnienie do przenoszenia wydatków budżetowych w ramach działu. Radni zabrali mu je po tym, jak w zeszłym roku - wbrew woli większości z nich - wskutek przenoszenia kwot w budżecie wybudował ulicę Sielską. Skromny remont okazał się poważną inwestycją, wydano nań kwotę kilkakrotnie wyższą niż planowano.

W tym roku radni zabrali burmistrzowi możliwość przesuwania pieniędzy i wpisali do budżetu konkretne ulice z konkretnymi kwotami. Okazuje się jednak, że kwoty będące efektem przetargów przekraczają te zapisane w budżecie. Radni proponują więc, aby w takiej sytuacji burmistrz zwoływał sesję nadzwyczajną, podczas której dokonaliby niezbędnych korekt w budżecie. Burmistrz jest jednak głuchy na tę propozycję.

Podczas sesji radni przyjęli do wiadomości - choć z licznymi uwagami - kilka informacji przedstawionych przez burmistrza, m. in. o działaniach na rzecz promocji miasta, o realizacji inwestycji i o realizacji budżetu za pierwsze półrocze.

Więcej przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki