Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Premiera widowiska o rotmistrzu Witoldzie Pileckim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Ostrowska grupa teatralna „Rzeczpospolita Apostolska” przygotowała i przedstawiła widowisko o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

W Ostrowi Mazowieckiej, 19 września, odbyła się premiera widowiska „Rotmistrz Pilecki. Ofiarowanie”. W hali sportowej MOSiR obejrzało je kilkaset osób. Nagrodzili twórców i aktorów dużymi brawami.

Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Sławomir Konarzewski – twórca Ostrowskiej Grupy Teatralnej „Rzeczpospolita Apostolska”, nauczyciel historii w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie.

Grupa „Rzeczpospolita Apostolska” to pomysł Konarzewskiego na lokalny teatr. Rozpoczęli od Misterium Męki Pańskiej. W 2012 roku, z okazji Dni Ostrowi, w plenerze grupa przedstawiła misterium nocy świętojańskiej „Tam na gore ogień gore”. Potem był kameralny dramat historyczny „W imię Ojca i Cara” napisany na 150-lecie wybuchu Powstania Styczniowego i wystawiony tylko raz, 14 września 2013 roku, w Broku.

W 2014 roku, w Niedzielę Palmową, wystawiono po raz pierwszy „Lamentacje Ostrowskie” w nowej hali sportowej w Ostrowi Mazowieckiej, znów przenoszące widzów w czasy Chrystusa i apostołów.

W 2015 r. Konarzewski zajął się przygotowaniem dramatu historycznego „Rotmistrz Pilecki. Ofiarowanie”. W 2016 r. w ostrowskim ratuszu grupa teatralna „Rzeczpospolita Apostolska” zagrała jedną ze scen przygotowywanego dramatu. W następnym roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie i w klubie garnizonowym w Komorowie zostały pokazane tzw. sceny oświęcimskie inspirowane znanym raportem rtm. W. Pileckiego.

19 września w Ostrowi odbyła się prapremiera całego dwugodzinnego dramatu. Nie przypadkiem, bo to 78 rocznica łapanki, od której zaczęła się dobrowolna droga rtm. Pileckiego do KL Auschwitz. Jako Tomasz Serafiński otrzymał numer obozowy 4859. Stworzył tam Związek Organizacji Wojskowej. Po odkryciu ZOW przez Niemców w kwietniu 1943 r. zbiegł z obozu. Awansowany do stopnia rotmistrza kawalerii walczył w Powstaniu Warszawskim i trafił do oflagu w Murnau.

W spektaklu napisanym i wyreżyserowanym przez Sławomira Konarzewskiego wystąpili m. in.: Jacek Stachacz (jako rtm Pilecki), Tadeusz Trentowski, Janusz Świderski, Kazimierz Szostak, Krzysztof Swaczyna, Bogdan Rybiński, Błażej Krzyżanowski, Piotr Trentowski, Paweł Pecura, Szymon Pych. Elegię o rtm. Pileckim do słów Marka Bożykowskiego z muzyką Pawła Andruszkiewicza wykonała Grupa Pawła Andruszkiewicza.

To bardzo poruszające widowisko. Są w nim wątki ostrowskie, w kilku scenach pojawia się żona Pileckiego - Maria Ostrowska, ostrowianka. Spektakl pokazuje dwa najważniejsze fragmenty życiorysu rotmistrza: pobyt wczone Auschwitz w czasie wojny oraz brutalne śledztwo w ubeckiej katowni po wojnie zakończone wyrokiem śmierci.

- Dzięki takim chwilom widzę, że moje życie ma sens – powiedział Sławomir Konarzewski, po zakończeniu spektaklu.

W prapremierze wzięło udział kilkuset mieszkańców Ostrowi i okolic, a tego samego dnia o innej porze obejrzało go ponad 800 uczniów ostrowskich szkół.

Wśród gości prapremiery byli m.in. ks. dziekan Jan Okuła, radni sejmiku Marian Krupiński i Krzysztof Winiarski, burmistrz Jerzy Bauer. Ciepło mówili o widowisku, jego twórcy i aktorach.

Organizatorami widowiska byli: Oddział Regionalny Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, miasto Ostrów Mazowiecka, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Zespół Szkół CKR w Starym Lubiejewie, Ostrowskie Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją”.

Honorowym patronatem objął je Prezydent RP Andrzej Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki