MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Porozumienie samorządów z firmą. Szkoły mają kształcić pod potrzeby pracodawców, a uczniowie powinni dobrze wybrać zawód

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Ostrów Mazowiecka. We wrześniu trzy samorządy podpisały porozumienie z firmą Rolstal w sprawie kształcenia zawodowego. Uczniowie starszych klas podstawówek będą mogli zwiedzić zakład.

5 września podpisane zostało porozumienie w zakresie rozwoju kształcenia zawodowego między ostrowską firmą Rolstal Pawłowski sp. z o.o., a Miastem Ostrów Mazowiecka, Gminą Ostrów Mazowiecka i Powiatem Ostrowskim.

Szukają pracowników

Porozumienie wynika z tego, że coraz więcej firm nie może znaleźć pracowników z określonymi kwalifikacjami. Szkoły należą do samorządów, więc mają wpływ kierunki kształcenia zawodowego. Powinny to być zawody, które są potrzebne na rynku pracy.

W porozumieniu określono zasady prowadzenia przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym w zakresie kształcenia zawodowego, zgodnego z potrzebami gospodarki rynkowej. Absolwenci podstawówek będą otrzymywać wsparcie przy podejmowaniu decyzji o wyborze zawodu.

Po trzech miesiącach od podpisania porozumienia w Starej Elektrowni odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele stron porozumienia, ale także dyrektor firmy Schneider. Byli także dyrektorzy szkół i nauczyciele – doradcy zawodowi z miasta i gminy Ostrów Mazowiecka.

Jak dobrze przygotować absolwenta

- Musimy swoje kompetencje wykorzystać do słuchania siebie nawzajem, aby wytworzyć wspólną płaszczyznę, podzielić się doświadczeniami i uwagami, również tymi krytycznymi – powiedział do nich burmistrz Jerzy Bauer. - Jeżeli uda się nam uzyskać część wspólną, łączącą dorobek jednostek oświatowych, sektora prywatnego i samorządu, wtedy zaczniemy mówić o sukcesie. Jego wyrazem będzie dobrze przygotowany absolwent, zadowolony z wybranej wcześniej drogi kształcenia, poszukujący pracy w wyuczonym zawodzie.

Prezes firmy Rolstal Marcin Pawłowski oraz dyrektor firmy Schneider Tomasz Sikora przybliżyli specyfikę swoich przedsiębiorstw, działających w branży metalowej oraz profil zawodowy poszukiwanego pracownika.

Ustalono, że uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych zostaną zaproszeni do zwiedzania obu zakładów, w celu bliższego poznania wymagań zawodowych i proponowanych kierunków kształcenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki