Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej. Tablica na cmentarzu i sesja rady miasta. 20.08.2020. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Na cmentarzu w Ostrowi Mazowieckiej odsłonięto tablicę z nazwiskami poległych w okolicach Ostrowi żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. To inicjatywa Muzeum Dom Rodziny Pileckich. 20.08.2020 odbyła się także wyjątkowa sesja rady miasta.

W czwartek 20 sierpnia 2020, na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W uroczystościach wzięli udział członkowie rodzin żołnierzy i uczestników wojny polsko-bolszewickiej: Andrzej Pilecki – syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Marek Ostrowski z rodziną.

Byli też oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, w tym przedstawiciel Dowódcy Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych płk Paweł Gałązka, duchowni, przedstawiciel wojewody Marcin Grabowski oraz Krzysztof Winiarski - radny wojewódzki, władze miasta i powiatu.

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy z nazwiskami poległych w sierpniu 1920 r. w okolicach Ostrowi Mazowieckiej.

- Podczas uroczystości przywróciliśmy pamięć nie tylko o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, ale także o naszych bohaterach lokalnych. Oprócz tablicy pamiątkowej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich przygotowało także publikację autorstwa Andrzeja Mierzwińskiego poświęconą wydarzeniom na ostrowskiej ziemi w 1920 roku – informuje Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, które uroczystości na cmentarzu zorganizowało przy współpracy z 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym w Komorowie oraz parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Sesja ze stanowiskiem

W czwartek 20 sierpnia 2020 o rocznicy Bitwy Warszawskiej nie zapomniano także podczas sesji rady miasta. Radni przyjęli – jednogłośnie - stanowisko w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na terenie miasta Ostrów Mazowiecka.

W treści stanowiska czytamy:

Wojna z bolszewicką Rosją z lat 1919 – 1920 była zbiorowym wysiłkiem całego narodu polskiego, wszystkich jego warstw społecznych. Jej decydujące starcie rozegrało się od końca lipca do pierwszych dni września 1920 roku. Kluczowym momentem była Bitwa Warszawska w dniach 13-15 sierpnia na przedpolach stolicy Rzeczypospolitej – w okolicach Radzymina i Ossowa.
Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej, Wojsko Polskie na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, uratowało nie tylko suwerenność naszej Ojczyzny, lecz także ład demokratyczny całej Europy. Polacy zapobiegli rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i tym samym zniszczeniu zachodniej cywilizacji. Brawurowa kontrofensywa znad rzeki Wieprz, dowodzona osobiście przez Naczelnego Wodza, przeszła do historii jako jeden z największych triumfów w dziejach oręża polskiego.
20 sierpnia 1920 roku miasto Ostrów Mazowiecka zostało wyzwolone przez 59. Pułk Piechoty Wielkopolskiej, wchodzący w skład 15. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Na pamiątkę tego wydarzenia 20 sierpnia 2020 roku o godzinie 12.00 na Cmentarzu Parafialnym zostanie odsłonięta tablica z nazwiskami poległych w sierpniu 1920 r. w okolicach Ostrowi Mazowieckiej.
Dziś składamy hołd bohaterom wojny z lat 1919 – 1920, a w szczególności uczestnikom Bitwy Warszawskiej.

Wcześniej zebrani na sesji wysłuchali wykładu dra Leszka S. Zakrzewskiego na temat stulecia Bitwy Warszawskiej, odrodzonej Polski, Ostrowi Mazowieckiej oraz rodziny Zakrzewskich w dobie wojny polsko-bolszewickiej. Dr Zakrzewski jest prawnukiem Jana Dołęgi-Zakrzewskiego, burmistrza Ostrowi w latach 1930-1933, pracuje w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Ósemka Aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920

Rada Miasta przyjęła także uchwałę, w wyniku której nadano drodze ekspresowej S8 nazwę „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920” w granicach administracyjnych Miasta Ostrów Mazowiecka. Tu radni również byli jednogłośni.

Na zakończenie sesji burmistrz Jerzy Bauer wręczył pamiątkowe ilustracje o tematyce Bitwy Warszawskiej wykonane przez Piotra Karsznię wszystkim radnym, przedstawicielom miejskich instytucji oraz dyrektorom szkół.

Przeczytaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki