Ostrów Mazowiecka. Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej. Tablica na cmentarzu i sesja rady miasta. 20.08.2020. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
Na cmentarzu w Ostrowi Mazowieckiej odsłonięto tablicę z nazwiskami poległych w okolicach Ostrowi żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. To inicjatywa Muzeum Dom Rodziny Pileckich. 20.08.2020 odbyła się także wyjątkowa sesja rady miasta.

W czwartek 20 sierpnia 2020, na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W uroczystościach wzięli udział członkowie rodzin żołnierzy i uczestników wojny polsko-bolszewickiej: Andrzej Pilecki – syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Marek Ostrowski z rodziną.

Byli też oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, w tym przedstawiciel Dowódcy Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych płk Paweł Gałązka, duchowni, przedstawiciel wojewody Marcin Grabowski oraz Krzysztof Winiarski - radny wojewódzki, władze miasta i powiatu.

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy z nazwiskami poległych w sierpniu 1920 r. w okolicach Ostrowi Mazowieckiej.

- Podczas uroczystości przywróciliśmy pamięć nie tylko o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, ale także o naszych bohaterach lokalnych. Oprócz tablicy pamiątkowej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich przygotowało także publikację autorstwa Andrzeja Mierzwińskiego poświęconą wydarzeniom na ostrowskiej ziemi w 1920 roku – informuje Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, które uroczystości na cmentarzu zorganizowało przy współpracy z 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym w Komorowie oraz parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Sesja ze stanowiskiem

W czwartek 20 sierpnia 2020 o rocznicy Bitwy Warszawskiej nie zapomniano także podczas sesji rady miasta. Radni przyjęli – jednogłośnie - stanowisko w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej na terenie miasta Ostrów Mazowiecka.

W treści stanowiska czytamy:

Wojna z bolszewicką Rosją z lat 1919 – 1920 była zbiorowym wysiłkiem całego narodu polskiego, wszystkich jego warstw społecznych. Jej decydujące starcie rozegrało się od końca lipca do pierwszych dni września 1920 roku. Kluczowym momentem była Bitwa Warszawska w dniach 13-15 sierpnia na przedpolach stolicy Rzeczypospolitej – w okolicach Radzymina i Ossowa.
Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej, Wojsko Polskie na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, uratowało nie tylko suwerenność naszej Ojczyzny, lecz także ład demokratyczny całej Europy. Polacy zapobiegli rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i tym samym zniszczeniu zachodniej cywilizacji. Brawurowa kontrofensywa znad rzeki Wieprz, dowodzona osobiście przez Naczelnego Wodza, przeszła do historii jako jeden z największych triumfów w dziejach oręża polskiego.
20 sierpnia 1920 roku miasto Ostrów Mazowiecka zostało wyzwolone przez 59. Pułk Piechoty Wielkopolskiej, wchodzący w skład 15. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Na pamiątkę tego wydarzenia 20 sierpnia 2020 roku o godzinie 12.00 na Cmentarzu Parafialnym zostanie odsłonięta tablica z nazwiskami poległych w sierpniu 1920 r. w okolicach Ostrowi Mazowieckiej.
Dziś składamy hołd bohaterom wojny z lat 1919 – 1920, a w szczególności uczestnikom Bitwy Warszawskiej.

Wcześniej zebrani na sesji wysłuchali wykładu dra Leszka S. Zakrzewskiego na temat stulecia Bitwy Warszawskiej, odrodzonej Polski, Ostrowi Mazowieckiej oraz rodziny Zakrzewskich w dobie wojny polsko-bolszewickiej. Dr Zakrzewski jest prawnukiem Jana Dołęgi-Zakrzewskiego, burmistrza Ostrowi w latach 1930-1933, pracuje w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Ósemka Aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920

Rada Miasta przyjęła także uchwałę, w wyniku której nadano drodze ekspresowej S8 nazwę „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920” w granicach administracyjnych Miasta Ostrów Mazowiecka. Tu radni również byli jednogłośni.

Na zakończenie sesji burmistrz Jerzy Bauer wręczył pamiątkowe ilustracje o tematyce Bitwy Warszawskiej wykonane przez Piotra Karsznię wszystkim radnym, przedstawicielom miejskich instytucji oraz dyrektorom szkół.

Przeczytaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie