Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Muzeum Dom Rodziny Pileckich jest w rejestrze Ministra Kultury. Wiemy, kiedy będzie otwarcie

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Ostrów Mazowiecka. Muzeum Dom Rodziny Pileckich zostało wpisane do rejestru Ministra Kultury. To oznacza, że miasto będzie dopłacać niewiele do jego funkcjonowania

Trwa budowa Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Główna część zlokalizowana będzie w odnowionym domu rodzinnym Marii Pileckiej, żony rotmistrza Witolda Pileckiego. Budowa zakończy się jesienią.

Ostrów Mazowiecka. Muzeum Dom Rodziny Pileckich: budowa

23 maja, w Ostrowi Mazowieckiej, podczas sesji Rady Miasta burmistrz Jerzy Bauer przekazał ważne informacje na temat Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

Placówka działa już od ubiegłego roku, ale na razie pozostaje bez siedziby. Trwa jej budowa. Wyremontowano już dom rodzinny Marii Pileckiej, żony rtm. Witolda Pileckiego, w którym znajda się zbiory. Jego ważną częścią będzie pawilon, w którym będą organizowane wystawy.

Muzeum w rejestrze ministra

20 maja, o czym informowaliśmy, Ostrów Mazowiecką odwiedził prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Obejrzał plac budowy, a także spotkał się z władzami miasta i Dorotą Socik, dyrektor muzeum.

Wicepremier poinformował, że muzeum zostanie wpisane do rejestru ministra kultury, czyli będzie mieć łatwiejszy dostęp do środków. Znaczy to także, że dyrektor muzeum będzie mianowany przez ministra po konsultacji z miastem.

Muzeum: bezpieczne finansowanie

Drugą ważną informacją jest podpisanie aneksu do umowy między miastem a ministerstwem w sprawie finansowania działalności muzeum. Obecna umowa zawarta została do 2020 roku włącznie i przewiduje, że ministerstwo przekazuje na utrzymanie muzeum 1 mln zł rocznie, a miasto 200 tys. zł. Umowę na tych samych zasadach przedłużono ostatnio do 2030 roku!

- Sprawa muzeum, a zwłaszcza jego finansowania, budzi od kilka lat niepokój wielu ludzi – powiedział burmistrz Jerzy Bauer. - Generalnie niepokój dotyczy przede wszystkich finansowania tej placówki przez miasto. Prowadziliśmy rozmowa z ministerstwem w tej sprawie i przyniosły one bardzo dobry skutek. Podpisaliśmy aneks na tych samych zasadach do 2030 roku.

Biorąc pod uwagę, że ministerstwo w całości sfinansowało koszt budowy muzeum, oznacza to, że do 2030 roku miasto pokryje zaledwie 3 – 5 proc. kosztów muzeum. Także wpisanie muzeum do rejestru ministra to bardzo dobra wiadomość

- powiedział Jerzy Bauer
Radni niemal jednogłośnie przyjęli zmiany w statucie związane z wpisaniem muzeum do rejestru ministra.

Budowa muzeum ma się zakończyć we wrześniu, potem będzie czas wyposażania i urządzania wystawy stałej. Miasto planuje uroczyste otwarcie muzeum w listopadzie.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki