Informowaliśmy o ciekawym projekcie, w który zaangażowały się trzy uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej. Projekt „Przestań, bo psujesz klimat” wymyśliły i zrealizowały Aleksandra Gwardiak, Natalia Lipka i Ewa Grabowska.
Dziewczyny przekonywały innych, że wszyscy jesteśmy zdolni do zmiany swoich przyzwyczajeń. Ekologiczny projekt "Przestań, bo psujesz klimat" odbył się pod honorowym patronatem starosty ostrowskiego i burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka.
Czym jest ,,Przestań, bo psujesz klimat"?
To projekt społeczny tworzony przez trzy licealistki w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii". Przez kilka miesięcy uświadamiały w cyklu spotkań i prelekcji, że środowisko to nie wysypisko.
Tak pisały o sobie
Dziewczyny z liceum tak o sobie napisały na profilu FB:
Na czele zespołu stała Ola — jeśli spytacie ją, co robi w wolnym czasie, to prawdopodobnie bazgrze coś w jednym ze swoich śmiesznych zeszycików, w których ma notatki na każdy temat. Człowiek orkiestra dosłownie i w przenośni. Chociaż matematyka nie jest jej mocną stroną, zawsze można na nią liczyć.
Natalka — zdecydowanie bomba kreatywna zespołu. Chodzi z głową w chmurach, jest zakręcona jak jej włosy. Zapał do działania to coś, czego nigdy jej nie brakuje, dzięki czemu prawdopodobnie skończy jako wściekła aktywistka walcząca o naszą przyszłość i planetę. Chociaż jest niska, zawsze mierzy wysoko.
Ewa — dusza artystyczna projektu. To jej zawdzięczamy wszystkie oprawy graficzne i aspekty wizualne. Zawsze dmucha na zimne i nie boi się wyrażać swojego sprzeciwu, a hamuje ją tylko demokracja. Potrafi migać nazwy miesięcy, Osioł ze Shreka to jej spirit animal i choć jest silna Mocą, rodzice nie chcą zgodzić się na prawdziwy miecz świetlny. Równoważy chaos reszty zespołu.
Problem dotyczy wszystkich
A jak autorki projektu pisały o poglądach i zamierzeniach?
„W czym tak naprawdę leży problem i dlaczego mamy starać się żyć właśnie tak?
Problem, o jakim mowa, to nieodpowiedzialny konsumpcjonizm. Wiemy, że to bardzo trudne słowo, prościej mówiąc - zwyczajnie nie potrafimy panować nad tym, co i ile kupujemy. Chodzi tu o wszystkie rodzaje zakupów, czy to pakowane za każdym razem w nową foliówkę czy chociażby zakup rzeczy pod wpływem impulsu, bo ,,przecież jest promocja". A gdyby nie było na niej czerwonej plakietki, zazwyczaj nie pomyślelibyśmy nawet, że jest nam to potrzebne.
Ten problem dotyczy k a ż d e g o z nas. Pod wpływem nadmiaru produktów nie myślimy racjonalnie. Kiedyś ograniczenia stosowano z powodu małej ilości i dostępności dóbr materialnych.
Skoro zdajemy sobie już sprawę z problemu, jaki nas wszystkich dotyczy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć własne działania. Pamiętajcie, pierwszy krok do zmiany to zdać sobie sprawę z problemu”.
No i autorki projektu przez kilka miesięcy organizowały spotkania i prelekcje, na których przekonywały, żeby nie tylko mniej kupować, ale także mniej śmiecić.
Były więc:
- dwie prelekcje dla młodzieży i dorosłych w Jatkach,
- spotkania z seniorami z Ostrowskiego Klubu Senior+ działającego w MOPS w Ostrowi Mazowieckiej,
- spotkanie z przedszkolakami z Przedszkola nr 2,
- warsztaty ekologiczne dla dzieciaków, uczestniczących w półkoloniach w MDK w Ostrowi Mazowieckiej
A oto filmik podsumowujący projekt
- Ostrowska Spółdzielnia Socjalna otrzymała dotację. Na co?
- Ostrów Maz. Sportowcy z "Dwójki" wrócili do treningów
- Ostrowska policja zlikwidowała nielegalną wytwórnię alkoholu
- W Ostrowi będą światła na niebezpiecznym skrzyżowaniu
- Biblioteka w Broku jest już czynna
- Jest akt oskarżenia przeciwko sprawcy tragicznego wypadku w Ostrowi
Polub nas na FB
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?