MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Księgowy oskarżony o wielomilionowe nadużycia. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Ostrołęce

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
sxc.hu
Ostrów Mazowiecka. Księgowy jednej ze spółek oskarżony o poważne nadużycia. Akt oskarżenia wpłynął do sądu.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce 28 czerwca 2019 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Ostrołęce akt oskarżenia przeciwko 46-letniemu Krzysztofowi R., byłemu księgowemu spółki działającej w Ostrowi Mazowieckiej.

368 zarzutów

Oskarżonemu zarzucono popełnienie szeregu przestępstw o charakterze majątkowym wciągu 5 lat. Oskarżony dopuścił się m. in.

  • wielokrotnego fałszowania czeków, a następnie ich realizacji,
  • fałszowania dokumentów księgowych,
  • przywłaszczenia rzeczy powierzonej,
  • kilkudziesięciu kradzieży

Łącznie ma 368 zarzutów! Obejmują one wyrządzenie spółce z Ostrowi Mazowieckiej oraz jednemu z banków działających w tym mieście, w okresie od stycznia 2012 r. do stycznia 2017 r., szkody majątkowej w kwocie ok. 7 milionów zł.

Jak oszukiwał?

Oskarżony Krzysztof R. z racji zajmowanego stanowiska we władzach spółki miał dostęp do całej dokumentacji finansowo – księgowej i rachunków bankowych. Posiadał też umocowanie do składania firmowej dokumentacji na wydanie czeków, na podstawie którego pobierał czeki z banku.

Na odebranych czekach podrabiał podpisy osób upoważnionych w imieniu spółki do wystawiania czeków i tak podrobione czeki przedkładał w banku celem realizacji. Łącznie na podstawie podrobionych czeków pobrał z rachunku bankowego spółki kwotę ponad 6 milionów złotych.

Z racji dostępu do rachunku bankowego, Krzysztof R. dokonywał też przelewów pieniędzy z rachunku spółki na swoje prywatne rachunki bankowe – w sumie ponad 860 tys. zł. W celu ukrycia swej przestępczej działalności zniszczył dysk twardy komputera stacjonarnego spółki oraz ukradł służbowego laptopa.

Nie przyznał się

Krzysztof R. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył krótkie wyjaśnienia. Wobec Krzysztofa R. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

W toku śledztwa dokonano zabezpieczona majątkowego na mieniu oskarżonego Krzysztofa R. Na kilku nieruchomościach ustanowione zostały hipoteki przymusowe, zajęto też rachunek bankowy.

Za zarzucane Krzysztofowi R. czyny grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 15 lat, albo nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki