Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Konferencja regionalistyczna „Pasja. Kultura. Dziedzictwo”, 15.05.2019. Kto był, nie żałował. Przeczytajcie i obejrzyjcie

Hanna Chromińska
Ostrów Mazowiecka. Konferencja regionalistyczna odbywa się zawsze po wydaniu „Rocznika Ostrowskiego”.
Ostrów Mazowiecka. Konferencja regionalistyczna odbywa się zawsze po wydaniu „Rocznika Ostrowskiego”. Hanna Chromińska
Ostrów Mazowiecka. Konferencja regionalistyczna odbywa się zawsze po wydaniu „Rocznika Ostrowskiego”. Zorganizowano ją po raz pierwszy w Starej Elektrowni

Po raz czwarty wydanie „Rocznika Ostrowskiego” stało się okazją do dyskusji o różnych wydarzeniach kulturalno-społecznych w regionie. Po raz pierwszy rozmowom o kulturze towarzyszył żywy przekaz kultury.

Ostrów Mazowiecka. Konferencja w Starej Elektrowni

15 maja 2019 r. w Ostrowi Mazowieckiej w budynku Starej Elektrowni odbyła się IV Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. zorganizowana przez miasto Ostrów Mazowiecka, Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” i Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Maz.

Na zaproszenie organizatorów przybyli m. in. starosta Zbigniew Chrupek, wicestarosta Józef Rostkowski, Dorota Subda - przewodnicząca Rady Powiatu, Robert Krajewski - przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi miasta, autorzy artykułów zamieszczonych w 4. numerze „Rocznika Ostrowskiego”, kierownicy bibliotek z powiatu ostrowskiego, dyrektorzy instytucji miejskich i powiatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i związków zawodowych, uczniowie i nauczyciele ostrowskich szkół.

Burmistrz Jerzy Bauer , Rafał Zęgota - prezes Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” i Jolanta Andruszkiewicz - dyrektor biblioteki mówili o potrzebie wspierania działań służących kulturze w regionie oraz przypomnieli inicjatywy „Ludzi z Pasją”.

O archeologii i pielgrzymkach

W pierwszej część konferencji zaprezentowali się autorzy tekstów zamieszczonych w 4. „Roczniku Ostrowskim”. Jest on dostępny w gminnych bibliotekach oraz na stronie Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” https://ludziezpasja.org/projekty/rocznik-ostrowski/ .

Marek Milewski – archeolog współpracujący z GDDKiA, opisał przeprowadzoną w kwietniu 2017 r. operację przesunięcia kapliczki w Trzciance. Wymuszone budową trasy S8 przesunięcie kapliczki wiązało się z koniecznością przeniesienia szczątków bohaterów wojny z roku 1920 – ppor. Tadeusza Wagnera i szer. Józefa Jerzyńskiego.

Ks. Artur Akimowicz – wieloletni szef przemarszu Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę mówił o historii i tradycji pielgrzymowania, a Marta Molska – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi podzieliła się doświadczeniami z organizacji dwóch edycji Festiwalu Folkloru „Moda na folklor”.

Rysunki i żywy folklor

Nowością – z uznaniem przyjętą przez uczestników konferencji – było wprowadzenie do scenariusza elementów kultury żywej, tworzonej na oczach widzów.

Performance Piotra Karszni przywołał nostalgiczne klimaty odchodzącej w przeszłość cichej wsi mazowieckiej. Przy dźwiękach muzyki Chopina artysta stworzył urokliwą wiejski pejzaż, na którym wóz z sianem mija starą kapliczkę (skojarzenia z tworzonymi piórkiem i węglem rysunkami prof. W. Zina są jak najbardziej prawidłowe).

Prezentujący folklor kurpiowski Witold Kuczyński z Czarni zachwycił słuchaczy żywiołowym połączeniem muzyki, śpiewu, gwary i humoru. W opowiadaniach o codziennym życiu Kurpiów znalazły się ciekawostki obyczajowe, uszczypliwości pod adresem mieszkańców Warszawy oraz duża porcja informacji o niuansach kurpiowskich pieśni.

Witold Kuczyński zaprezentował dwie perełki kultury kurpiowskiej:

  • książkę „Nasze dziedzictwo” – pierwszą publikację o gminie Czarnia wydana przez jej mieszkańca
  • i tango kurpiowskie - pierwsze w historii muzyki.

Jak przekazywać dziedzictwo

W trzeciej części konferencji wystąpili: Bożena Jakubczyk – instruktor MDK prowadząca zespoły taneczne (m.in. „Bez Wianka”), Paweł Andruszkiewicz – kompozytor muzyki do przedstawień i widowisk obrzędowych oraz Piotr Karsznia i Witold Kuczyński. Tematem panelu dyskusyjnego poprowadzonego przez Rafała Zęgotę było dziedzictwo kulturowe w różnych dziedzinach sztuki.

Wśród problemów związanych z kultywowaniem tradycji folklorystycznych uczestnicy panelu wymieniali przede wszystkim słabnącą łączność międzypokoleniową – odchodzące pokolenie nie zawsze ma komu przekazać wiedzę i umiejętności. Jako przykład udanego przenikania kultury ludowej z nowoczesnością wymieniono współpracę kapel ludowych i młodych zespołów folkowych.

Soliści i grupy śpiewacze z Kurpiów współpracują m.in. z zespołem Enej i Kapelą ze Wsi Warszawa. Płyta „Re:akcja mazowiecka” zawierająca owoc współpracy Kurpiów i Kapeli ze Wsi Warszawa została w roku 2018 nagrodzona Fryderykiem. To nie jest nasze ostatnie słowo

- zapewnił Witold Kuczyński

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki