Po raz czwarty wydanie „Rocznika Ostrowskiego” stało się okazją do dyskusji o różnych wydarzeniach kulturalno-społecznych w regionie. Po raz pierwszy rozmowom o kulturze towarzyszył żywy przekaz kultury.
Ostrów Mazowiecka. Konferencja w Starej Elektrowni
15 maja 2019 r. w Ostrowi Mazowieckiej w budynku Starej Elektrowni odbyła się IV Konferencja Regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. zorganizowana przez miasto Ostrów Mazowiecka, Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” i Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Maz.
Na zaproszenie organizatorów przybyli m. in. starosta Zbigniew Chrupek, wicestarosta Józef Rostkowski, Dorota Subda - przewodnicząca Rady Powiatu, Robert Krajewski - przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi miasta, autorzy artykułów zamieszczonych w 4. numerze „Rocznika Ostrowskiego”, kierownicy bibliotek z powiatu ostrowskiego, dyrektorzy instytucji miejskich i powiatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i związków zawodowych, uczniowie i nauczyciele ostrowskich szkół.
Burmistrz Jerzy Bauer , Rafał Zęgota - prezes Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” i Jolanta Andruszkiewicz - dyrektor biblioteki mówili o potrzebie wspierania działań służących kulturze w regionie oraz przypomnieli inicjatywy „Ludzi z Pasją”.
O archeologii i pielgrzymkach
W pierwszej część konferencji zaprezentowali się autorzy tekstów zamieszczonych w 4. „Roczniku Ostrowskim”. Jest on dostępny w gminnych bibliotekach oraz na stronie Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” https://ludziezpasja.org/projekty/rocznik-ostrowski/ .
Marek Milewski – archeolog współpracujący z GDDKiA, opisał przeprowadzoną w kwietniu 2017 r. operację przesunięcia kapliczki w Trzciance. Wymuszone budową trasy S8 przesunięcie kapliczki wiązało się z koniecznością przeniesienia szczątków bohaterów wojny z roku 1920 – ppor. Tadeusza Wagnera i szer. Józefa Jerzyńskiego.
Ks. Artur Akimowicz – wieloletni szef przemarszu Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę mówił o historii i tradycji pielgrzymowania, a Marta Molska – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi podzieliła się doświadczeniami z organizacji dwóch edycji Festiwalu Folkloru „Moda na folklor”.
Rysunki i żywy folklor
Nowością – z uznaniem przyjętą przez uczestników konferencji – było wprowadzenie do scenariusza elementów kultury żywej, tworzonej na oczach widzów.
Performance Piotra Karszni przywołał nostalgiczne klimaty odchodzącej w przeszłość cichej wsi mazowieckiej. Przy dźwiękach muzyki Chopina artysta stworzył urokliwą wiejski pejzaż, na którym wóz z sianem mija starą kapliczkę (skojarzenia z tworzonymi piórkiem i węglem rysunkami prof. W. Zina są jak najbardziej prawidłowe).
Prezentujący folklor kurpiowski Witold Kuczyński z Czarni zachwycił słuchaczy żywiołowym połączeniem muzyki, śpiewu, gwary i humoru. W opowiadaniach o codziennym życiu Kurpiów znalazły się ciekawostki obyczajowe, uszczypliwości pod adresem mieszkańców Warszawy oraz duża porcja informacji o niuansach kurpiowskich pieśni.
Witold Kuczyński zaprezentował dwie perełki kultury kurpiowskiej:
- książkę „Nasze dziedzictwo” – pierwszą publikację o gminie Czarnia wydana przez jej mieszkańca
- i tango kurpiowskie - pierwsze w historii muzyki.
Jak przekazywać dziedzictwo
W trzeciej części konferencji wystąpili: Bożena Jakubczyk – instruktor MDK prowadząca zespoły taneczne (m.in. „Bez Wianka”), Paweł Andruszkiewicz – kompozytor muzyki do przedstawień i widowisk obrzędowych oraz Piotr Karsznia i Witold Kuczyński. Tematem panelu dyskusyjnego poprowadzonego przez Rafała Zęgotę było dziedzictwo kulturowe w różnych dziedzinach sztuki.
Wśród problemów związanych z kultywowaniem tradycji folklorystycznych uczestnicy panelu wymieniali przede wszystkim słabnącą łączność międzypokoleniową – odchodzące pokolenie nie zawsze ma komu przekazać wiedzę i umiejętności. Jako przykład udanego przenikania kultury ludowej z nowoczesnością wymieniono współpracę kapel ludowych i młodych zespołów folkowych.
Soliści i grupy śpiewacze z Kurpiów współpracują m.in. z zespołem Enej i Kapelą ze Wsi Warszawa. Płyta „Re:akcja mazowiecka” zawierająca owoc współpracy Kurpiów i Kapeli ze Wsi Warszawa została w roku 2018 nagrodzona Fryderykiem. To nie jest nasze ostatnie słowo
- zapewnił Witold Kuczyński
Zobacz inne materiały
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?