Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 28.02.2020. Obchody powiatowo-miejskie. Zobaczcie zdjęcia

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Ostrów Mazowiecka. Obchodzono doroczny Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były kwiaty pod pomnikami i msza święta.

28 lutego 2020 r. w Ostrowi Mazowieckiej oddano hołd żołnierzom wyklętym. Ustanowiony w 2001 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, ale powiatowo – miejskie uroczystości odbyły się tu 28 lutego.

Przed południem delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Zespole Szkół nr 1. Potem uroczystości przeniosły się pod pomnik pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej.

- To niezwykle ważny dzień odwołujący się do tragicznej historii najnowszej państwa polskiego. W tym dniu przywołujemy pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Byli żołnierzami wyklętymi przez komunistyczną władzę, która zakłamywała ich historię. Ich imiona i nazwiska widnieją na tablicy pomnika, przed którym się zgromadziliśmy

– powiedział Daniel Choinka, zastępca burmistrza Daniel Choinka.

Najlepszym przykładem żołnierza niezłomnego jest Rotmistrz Witold Pilecki, mocno związany z Ostrowią Mazowiecką. Oficer Armii Krajowej, pomysłodawca i organizator ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, uczestnik Powstania Warszawskiego. Człowiek, który poświęcił całe swoje życie walce z dwoma totalitaryzmami. Skazany i zamordowany 25 maja 1948 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Do dzisiaj nie udało się odnaleźć miejsca jego pochówku.

Jest postacią zwycięską. Po latach zapomnienia i milczenia, powrócił jako wzór bohaterstwa, szlachetności i odpowiedzialności za Ojczyznę. W Ostrowi Mazowieckiej powstało pierwsze i jedyne Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, przywracające pamięć o naszym bohaterze narodowym i jego rodzinie.

Do heroicznej walki żołnierzy antykomunistycznego podziemia nawiązali w swoich przemówieniach: dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka płk Jan Gliński, starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. dr Jan Okuła.

Pod pomnikiem był także Apel Pamięci i salwa honorowa. Na koniec uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku. Uroczystość zakończyła msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Asystę honorową zapewnił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny i 52 batalion lekkiej piechoty 5 MBOT.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego, duchowieństwo, samorządowcy, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, wojska, instytucji, szkół i organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe i harcerze.

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowano szereg uroczystości, w tym: wystawę stałą „Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz”, wykład dla młodzieży „Rotmistrz Witold Pilecki”, Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Ostrowski Turniej Strzelecki im. ppor. Aleksandra Kuleszy oraz manewry survivalowo - obronne „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki