Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Dożynki powiatowe, 25.08.2019. Piękne wieńce, występy, pokazy lotnicze, konkursy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Ostrów Mazowiecka. Dożynki powiatowe po raz pierwszy odbyły się w stolicy powiatu.
Ostrów Mazowiecka. Dożynki powiatowe po raz pierwszy odbyły się w stolicy powiatu. Mieczysław Bubrzycki
Ostrów Mazowiecka. Dożynki powiatowe po raz pierwszy zorganizowano powiatu. Zgromadziły tysiące ludzi, przygotowano dla nich sporo atrakcji.

25 sierpnia 2019 r. w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się XII Dożynki Powiatowe. Po raz pierwszy w stolicy powiatu.

Uroczystości dożynkowe, występy i liczne atrakcje zlokalizowano nad miejskim stawem i na pobliskim terenie MOSiR.

Korowód z wieńcami przeszedł ulicami miasta

Rozpoczęły się jednak od mszy św. dożynkowej w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Wzięły w niej udział delegacje powiatu i gmin z wieńcami. W sumie dwanaście wieńców, a na czele korowodu dożynkowego, który po mszy podążył ulicami miasta, szli starostowie: Dariusz Ogrodnik i Anna Grabiańska – rolnicy z gminy Ostrów Mazowiecka z bochnem dożynkowego chleba.

Wszystkie wieńce ustawiono pod sceną, a prowadząca uroczystość opowiedziała ze szczegółami o nich. Potem wszystkie delegacje dożynkowe otrzymały specjalne podziękowania i upominki.

Podziękowania dla rolników

Na skąpanym w słońcu placu pod sceną zasiedli liczni goście dożynek zorganizowanych przez powiat i miasto, których powitał starosta Zbigniew Chrupek. Z zaproszenia skorzystali m.in. europoseł Zbigniew Kuźmiuk (urodził się w Ostrowi i tu spędził lata szkolne), Marek Zagórski – poseł i minister cyfryzacji, posłanka Kamila Gasiuk – Pihowicz, wicemarszałek woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc. Byli niemal wszyscy wójtowie z powiatu, liczni radni, szefowie powiatowych instytucji i służb.

- Dziękujemy Panu Bogu i rolnikom za chleb z tegorocznych zbiorów - powiedział starosta Chrupek. -

Dziękując rolnikom szczególnie za przywiązanie do swojej ziemi i za dbałość o ziemię przodków i za pracę włożoną w jej pielęgnowanie, prosimy was wszystkich: dbajcie, aby wasze plony były dla nas zdrowe.

Starosta, burmistrz Jerzy Bauer i zabierający głos najważniejsi z gości dziękowali rolnikom za ich ciężki trud.
Jak na każdych dożynkach, starostowie przekazali gospodarzom uroczystości bochen chleba, którym podzielili się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości.

Artyści i piloci

Po części oficjalnej scenę wzięli we władanie artyści – amatorzy i profesjonaliści. Rozpoczął zespół BezWianka działający w ostrowskim MDK w repertuarze przede wszystkim tanecznym, a potem wystąpili śpiewacy: Nadbużanie z Nura i Kwiaty Polskie z Chmielewa.

Warto było też posłuchać młodych talentów wokalnych z powiatu ostrowskiego.

Zanim na scenę weszli profesjonaliści, wszyscy zadarli głowy w niebo, na którym pokaz akrobacji lotniczych dali piloci z Targor Flight Club, działający na lotnisku w niedalekich Grądach.

Późnym popołudniem wystąpiła grupa Abba Family, śpiewająca przeboje legendarnej szwedzkiej grupy, a wieczorem rozgrzał wszystkich znany zespół De Mono.

Liczne atrakcje na placu i w alejkach

Na placu przy MOSiR, ale także w alejkach obok stawu miejskiego, były liczne stoiska (około 60): szkół i instytucji powiatowych oraz miejskich, policji, straży pożarnej, wojska, a także pachnące regionalnymi specjałami namioty kół gospodyń wiejskich z Tymianek – Buci, Króli Dużych, Stoku i Komorowa oraz LGD Zielone Sioło.

Były też liczne atrakcje dla najmłodszych, a wszystkich interesowały motocykle z grupy motocyklowej „Stajnia”.

Organizatorem dożynek był Powiat Ostrowski, współorganizatorem Samorząd Woj. Mazowieckiego, partnerem miasto Ostrów Mazowiecka, a patronami honorowymi wojewoda mazowiecki i marszałek woj. mazowieckiego.

Powiat i rolnictwo w liczbach

  • Powiat ostrowski zajmuje obszar 1218 km kw., z czego 97 proc. to tereny wiejskie, ale zamieszkuje je 70 proc. z ponad 73 tys. mieszkańców.
  • Grunty rolne zajmują 75 proc. powiatu, zdecydowaną większość z nich uprawia ok. 11 tys. rolników indywidualnych.
  • Średnie gospodarstwo ma 8,2 ha.
  • Wśród zasiewów najwięcej jest zbóż – prawie 27,5 tys. ha, choć zwiększa się powierzchnia kukurydzy – obecnie jest jej prawie 12 tys. ha. To znaczy że najbardziej rozwijają się gospodarstwa produkujące mleko.
  • W powiecie jest tylko 930 ha ziemniaków oraz 430 ha roślin strączkowych.
  • 6,5 tys. gospodarstw ubiega się o dopłaty z funduszy unijnych, a 5,7 tys. gospodarstw korzysta z dodatkowych środków z powodu niekorzystnych warunków gospodarowania.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki