Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka: Cała prawda o kolejkach do lekarzy

Mieczyslaw Bubrzycki
archiwum
Faktyczne oczekiwanie w kolejce do specjalisty może być dłuższe niż oczekiwanie średnie, wyliczane dla potrzeb NFZ

Opublikowaliśmy niedawno tekst "To jest chory system", obok którego zamieściliśmy podaną nam przez ostrowski szpital informację o średnim czasie oczekiwania do lekarzy specjalistów.

Następnego dnia zatelefonowała do redakcji czytelniczka z gminy Wąsewo. Zarzuciła nam, że napisaliśmy nieprawdę informując, że do poradni endokrynologicznej w szpitalu w Ostrowi czeka się 117 dni.

- Rejestrowałam się wczoraj i zapisano mnie na 8 grudnia 2015 roku, czyli za półtora roku - powiedziała zdenerwowana czytelniczka.

Jak nas poinformowano w szpitalu, podane przez nich liczby to tzw. średnie czasy oczekiwania, które nie są tożsame z faktycznym czasem oczekiwania do specjalisty pacjenta, który zapisuje się do niego w ostatnim czasie. Średnie czasy oczekiwania szpital wylicza co miesiąc i przekazuje te informacje do Narodowego Funduszu Zdrowia. Liczby te wyliczane są według wzoru i dotyczą ostatnich sześciu miesięcy.

- To jest rzeczywisty, ale średni czas oczekiwania w ostatnich sześciu miesiącach, który wyliczany jest za pomocą programu komputerowego i dotyczy tylko pacjentów, którzy zapisali się do specjalisty po raz pierwszy - wyjaśnia dyrektor Andrzej Sawoni.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, skąd biorą się takie różnice między średnimi czasami oczekiwaniami a czasem oczekiwania konkretnego pacjenta, który przychodzi ze skierowaniem i dowiaduje się, że wizyta jest za półtora roku. Właśnie tego doświadczyła czytelniczka z gminy Wąsewo, która zatelefonowała do redakcji.

Poprosiliśmy więc ostrowski szpital o podanie nam pierwszych wolnych terminów w poszczególnych przychodniach dla pacjentów, którzy chcieli się zapisać w ostatnim czasie (informacje zebrano 27 maja).

Tego dnia na bieżąco pacjenci z przypadkami stabilnymi przyjmowani byli w poradniach: nefrologicznej, ginekologiczno-położniczej, chirurgicznej, neurochirurgicznej, dermatologicznej, onkologicznej, otolaryngologicznej i leczenia bólu. W poradni urazowo - ortopedycznej na wizytę czekać trzeba ok. 3 tygodnie, neurologicznej, chorób metabolicznych - 4 tygodnie, alergologicznej, neurologicznej oraz chorób płuc i gruźlicy - ok. 11 tygodni (do sierpnia), urologicznej - 12 tygodni (sierpień), okulistycznej - 17 tygodni (wrzesień), kardiologicznej - ponad 7 miesięcy (styczeń 2015) a w poradni endokrynologicznej - rok i 7 miesięcy (styczeń 2016!).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki