Ostrów Mazowiecka. Budżet obywatelski 2019. Znów do wydania jest 200 tysięcy złotych. Do 10 lipca można składać propozycje

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Za pieniądze z drugiej edycji budżetu obywatelskiego wybudowano plac zabaw przy Widnichowskiej
Za pieniądze z drugiej edycji budżetu obywatelskiego wybudowano plac zabaw przy Widnichowskiej Milena Jaroszewska
Ostrów Mazowiecka. Po raz czwarty rozdane będą miejskie pieniądze w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest znów 200 tys. zł, które będą do wydania w 2020 roku.

W powiecie ostrowskim tylko dwa samorządy zajmują się rozdzielaniem publicznych pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego: Ostrów Mazowiecka i gmina Małkinia Górna. Pierwsze było miasto, właśnie rozpoczyna się tu czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego.

Ostrów Mazowiecka. Budżet obywatelski po raz czwarty

Do rozdysponowania znów jest 200 tys. zł, kwota ta będzie zapisana w budżecie miasta w 2020 roku. Każdy mieszkaniec miasta może zaproponować, jak wydać te pieniądze. Należy jednak do 10 lipca złożyć propozycje swoich projektów wraz z załączoną listą poparcia, podpisaną przez minimum 15 osób.

Podobnie, jak w poprzednich edycjach, wnioski będzie można złożyć online za pośrednictwem strony  internetowej www.budzetobywatelski.ostrowmaz.pl lub w punkcie obsługi znajdującym się w Urzędzie Miasta.

Zgłoszone propozycje zostaną zweryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym, a do 17 lipca zostanie upubliczniona lista zadań zakwalifikowanych do głosowania. Głosowanie odbędzie się w dniach 30 września - 14 października. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 21 października.

Na co można wydać?

Propozycje mieszkańców mogą obejmować budowę, modernizację i rozbudowę elementów miejskiej infrastruktury, np.

 • place zabaw,
 • siłownie zewnętrzne,
 • skwery,
 • parki,
 • tworzenie elementów małej architektury,
 • zieleń miejską.

W ramach budżetu obywatelskiego mogą być również zrealizowane projekty zadań społecznych, m.in.

 • wydarzenia kulturalne,
 • warsztaty,
 • szkolenia,
 • wystawy.

Wymagane jest, żeby projekty spełniały kryterium ogólnodostępności dla mieszkańców oraz były zgodne z przyjętą strategią i programami miasta. Mogą być jednak realizowane wyłącznie na terenach należących do miasta. Co ważne, projekty nie mogą generować niewspółmiernie wysokich kosztów związanych z ich utrzymaniem w kolejnych latach.
Przygotowania do złożenia wniosku warto rozpocząć od zapoznania się z informacjami znajdującymi się na stronie www.budzetobywatelski.ostrowmaz.pl.

W przypadku dodatkowych pytań bądź wątpliwości można skonsultować swoje pomysły:

 • osobiście w Urzędzie Miasta (pokój nr 2),
 • telefonicznie pdo nr 29 679 54 63,
 • za pośrednictwem poczty e-mail: budzetobywatelski@ostrowmaz.pl.

Na co wydano w poprzednich trzech edycjach?

W ubiegłym roku rozstrzygnięto trzecią edycję budżetu obywatelskiego, która realizowana będzie w tym roku. Zgłoszono 4 projekty, ale najwięcej osób oddało głos na projekt, który już w drugiej edycji ubiegał się o głosy ostrowian. Chodzi o automatyczną instalację nawodnienia stadionu, na którą oddano 371 głosów. Inwestycja polegać ma na zakupie i montażu automatycznego systemu podlewania murawy stadionu miejskiego, co – według szacunków autorów projektu – kosztować powinno 113 tys. zł. Ten projekt jest w trakcie przygotowania do realizacji.

W trakcie realizacji jest projekt „Asystent osoby starszej i niepełnosprawnej”, na który oddano 113 głosów, a który kosztować ma około 46 tys. zł. Projekt zakłada pomoc osobom starszym oraz niepełnosprawnym w codziennych czynnościach poprzez zatrudnienie asystenta, który pomoże w załatwianiu codziennych czynności, np.: spraw urzędowych, zakupów, wizyt u lekarza, dostępu do miejsc kulturalno-sportowych. Wszystkie te usługi są już realizowane od 15 maja.

W drugiej edycji budżetu obywatelskiego, która powinna być realizowana w 2018 roku, najwięcej głosów oddano na projekt „Plac pełen radości”, czyli plac zabaw przy ulicy Widnichowskiej. Oddano go do użytku jesienią 2018 roku. Szacowany koszt tego projektu to około 105 tys. zł, a rzeczywisty prawie 132 tys. zł. Pozostały więc pieniądze na dwa inne projekty, które zajęły kolejne miejsca w głosowaniu. Projekt „Zatrzymać czas” zakładał wyposażenie Środowiskowego Domu Samopomocy w pracownię poligraficzną. Zadanie wykonano w grudniu 2018 r., kosztowało prawie 19 tys. zł. Drugi z projektów to „Biblioteka pod chmurką”, czyli szafy z książkami w pięciu punktach miasta. Kosztowały 18.200 zł, funkcjonują od połowy kwietnia.

Jeśli chodzi o pierwszą edycję budżetu, to jesienią 2017 roku oddany został do użytku „Topolowy zakątek” czyli plac zabaw przy ul. Szkolnej. To projekt, który wtedy wygrał. Wykonanie kosztowało jednak znacznie więcej niż zakładano w projekcie (szacowano prawie 100 tys. zł, a zapłacono prawie 166 tys. zł). Drugim projektem do realizacji była budowa oświetlenia kortów tenisowych przy ul. 3 Maja. Pomysłodawca oszacował koszt na 18 tys. zł, ale cena najkorzystniejszej oferty złożonej w przetargu znacząco przekroczył te kwotę i projekt pozostał na papierze.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie