Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka: Bolesna rocznica. Modlili się za pomordowanych w Katyniu

Mieczyslaw Bubrzycki
Msza katyńska w kościele pw. Wniebowzięcia NMP
Msza katyńska w kościele pw. Wniebowzięcia NMP M. Bubrzycki
Wyjątkowy przebieg miały obchody 75 rocznicy zbrodni katyńskiej

Wiosną 1940 roku, z rozkazu Stalina, sowieckie NKWD wymordowało i zakopało w dołach śmierci ponad 22 tysiące polskich oficerów i funkcjonariuszy Policji Państwowej. Wśród nich jest około 80 oficerów i policjantów związanych z Ziemią Ostrowską, między innymi z 18 Pułku Artylerii Lekkiej, Szkoły Podchorążych Piechoty, ale także wychowanków ostrowskiego gimnazjum.

Ich imiona i nazwiska wymieniono podczas uroczystej mszy św., którą odprawiono w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. Przewodniczył jej ks. dr Jan Okuła - dziekan dekanatu ostrowskiego i proboszcz parafii. Na początku mszy zachęcał, aby po chrześcijańsku prosić Boga o miłosierdzie nie tylko dla niewinnych ofiar sowieckiego terroru, ale także dla oprawców.

Msza miała wyjątkową oprawę. Miejsce przy ołtarzu zajęły poczty sztandarowe: garnizonu w Komorowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowi, ostrowskiego oddziału NSZZ "Solidarność" oraz szkół. Służbę przy ołtarzu pełnili także młodzi mężczyźni w mundurach Wojska Polskiego sprzed II wojny światowej. Na mszy byli przedstawiciele władz ze starostą Zbigniewem Kamińskim i burmistrzem Jerzym Bauerem, a także komendant powiatowy policji Andrzej Chroromański.

W kazaniu ks. ppłk Sławomir Niewęgłowski - proboszcz parafii w Komorowie przedstawił najważniejsze - znane i mniej znane - fakty dotyczące mordu katyńskiego po to, aby o nich pamiętać.

Po mszy uczestnicy z pocztami sztandarowymi przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy ścianie Mauzoleum "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939-1956" złożono kwiaty i zapalono ognie pamięci.

- Ostrów była jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie 25 lat temu zaczęto upamiętniać ofiary sowieckiego ludobójstwa - mówił do zebranych Andrzej Mierzwiński, ubrany w mundur z emblematami 18 PAL. - W 1990 roku po raz pierwszy żołnierze garnizonu z Komorowa i mieszkańcy miasta oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Potem uroczystości przy tym mauzoleum odbywały się przeważnie co 5 lat.

Obchodom 75 rocznicy żbrodni katyńskiej w Ostrowi towarzyszy wystawa fotograficzna Andrzeja Mierzwińskiego "Moje pielgrzymki na Golgotę Wschodu". Można ją oglądać w kruchcie kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. Organizatorem uroczystości katyńskich było Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej.

Także policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej oddali hołd policjantom straconych przez NKWD. Pod pomnikiem Policjantów Zamordowanych w Katyniu, znajdującym się obok budynku komendy, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Pomnik odsłonięto w 2010 roku, w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Umieszczone są na nim tabliczki z nazwiskami pomordowanych funkcjonariuszy.

W uroczystości wzięli udział starosta Zbigniew Kamiński, burmistrz Jerzy Bauer, prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna" Hieronim Pakulski, ks. kapelan Marek Gruda, komendant powiatowy policji Andrzej Choromański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki