MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Akcja „Posesja” potrwa do 27 września 2019. Możecie spodziewać się komisji

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
dziennikzachodni.pl
Ostrów Mazowiecka. Po dwuletniej przerwie ruszyła akcja „Posesja". Zaplanowano ją na pięć tygodni, potrwa do 27 września.

W Ostrowi Mazowieckiej do 27 września potrwa jeszcze akcja „Posesja”. Wznowiono ją po dwóch latach, pierwsza została przeprowadzona w 2004 roku.

Porządek sprawdza komisja

Porządek na posesjach i wokół nich sprawdza komisja złożona ze Straży Miejskiej oraz pracowników Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta. Oprócz tego kontrolujący mogą spytać o umowy na wywóz nieczystości ciekłych i o deklaracje o wysokości opłaty za odpady komunalne. Sprawdzą też, czy na domach są numery posesji.

Będą też informować o konieczności zgłaszania do Urzędu Miasta posiadania wyrobów zawierających azbest oraz o obowiązku szczepienia psów i o finansowanej przez miasto możliwości sterylizacji i kastracji psów i kotów oraz trwałym znakowaniu psów.

Jakie efekty?

W ciągu pierwszych 10 dni akcji objętych kontrolą zostało 698 posesji. Stwierdzono między innymi, że:

  • 38 posesji jest niezamieszkanych,
  • 18 właścicieli posesji nie wykonało obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
  • 58 właścicieli posesji nie wykonało obowiązku umieszczenia na budynkach mieszkalnych numerów posesji,
  • w 16 przypadkach umieszczone numery na budynkach były nieczytelne lub zniszczone w stopniu uniemożliwiającym ich odczytanie.

Tylko pouczenia

W czasie kontroli nie nakładano mandatów karnych, komisja jedynie pouczała i informowała właścicieli nieruchomości o ich obowiązkach.

Komisja przypominała, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele posesji mają obowiązek podłączenia posesji do kanalizacji sanitarnej w przypadku, gdy znajduje się ona w ulicy, przy której położona jest posesja.
Podczas prowadzenia czynności kontrolnych pozostawiano w skrzynkach na listy ulotkę zawierającą informacje dotyczące zagadnień będących przedmiotem kontroli.

Jak nam powiedziano w Urzędzie Miasta, dzięki informowaniu mieszkańców przez komisje kontrolujące posesje, w latach 2017-2018 wykonano 1034 zabiegi sterylizacji i kastracji oraz trwale oznakowano 383 psy, a także usunięto z terenu miasta prawie 150 ton wyrobów zawierających azbest.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki