Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Maz. Do szpitala trafił robot ortopedyczny NAVIO. To jedyne takie urządzenie w Polsce

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Ostrów Maz. Jedyny w Polsce robot ortopedyczny NAVIO trafił do ostrowskiego szpitala.

Pierwszy w Polsce, pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej innowacyjny robot ortopedyczny NAVIO został w poniedziałek 6 lipca oficjalnie zaprezentowany w Ostrowi Mazowieckiej.

Na zaproszenie dyrekcji szpitala oraz starosty ostrowskiego w prezentacji urządzenia uczestniczyło wielu znamienitych gości. Wśród nich byli m.in.: minister cyfryzacji Marek Zagórski, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, poseł na Sejm RP Henryk Kowalczyk, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, wybitni przedstawiciele środowiska naukowo-medycznego, dyrektor zarządzający firmy Smith&Nephew – producent robota, radni powiatowi oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Zgromadzeni wysłuchali prezentacji na temat działania robota do endoprotezoplastyki stawów kolanowych, którego szczęśliwym posiadaczem został ostrowski szpital powiatowy. Końcowym akcentem była debata na temat ochrony zdrowia, która odbyła się z udziałem zaproszonych gości oraz starosty ostrowskiego.

NAVIO to najwyższy poziom precyzji, przełomowa technologia, prawdziwa rewolucja w ortopedii. Pojawienie się innowacyjnego robota półautonomicznego właśnie w szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej nie jest przypadkowe. Od kilku lat placówka konsekwentnie stawia na ortopedię. Warto dodać, że z udziałem robota, w okresie wdrożenia, przeprowadzono już 6 operacji stawów kolanowych. Dzięki robotowi ostrowski zespół ortopedów, prowadzony przez docenta Artura Stolarczyka, będzie mógł spełniać marzenia o powrocie do sprawności fizycznej pacjentów z całego kraju.

Ostrów Maz. Do szpitala trafił robot ortopedyczny NAVIO. To ...

To pierwszy taki robot w Europie Środkowo – Wschodniej. Do niedawna pozostawał jedynie w sferze marzeń polskich ortopedów. Widzieli go jednie na salach operacyjnych amerykańskich klinik ortopedycznych i słyszeli o jego zaletach podczas międzynarodowych sympozjów. Tym bardziej, że od kilku lat można zaobserwować w trendach ortopedycznych
nowy motyw – wykonywanie zabiegów wszczepienia endoprotez stawu kolanowego przy użyciu robota.

- Ten zaobserwowany i coraz powszechniejszy trend amerykański widać coraz widoczniej w Europie, przede wszystkim w klinikach ortopedycznych Wielkiej Brytanii – tłumaczy docent Artur Stolarczyk, Ordynator Oddziału
Urazowo – Ortopedycznego w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej. – Słyszałem wiele pochlebnych opinii na temat robota NAVIO, szczególnie pod kątem możliwości skrócenia samej operacji, precyzyjności dopasowania endoprotezy oraz skrócenia rehabilitacji pooperacyjnej dla pacjenta. Jednak dopiero, gdy sam w toku szkoleń praktycznych poznawałem możliwości robota, mogę powiedzieć jedno –

to prawdziwa rewolucja w endoprotezoplastyce. Jest szybciej dla operatora i bezpieczniej dla
pacjenta

. Do tej pory od doświadczenia i umiejętności chirurga-ortopedy na sali operacyjnej zależało czy dopasowanie będzie właściwe czy niezbędna będzie w przyszłości rewizja endoprotezy. Robot NAVIO dzięki swojej aptekarskiej dokładności w praktyce eliminuje konieczność późniejszej rewizji, a w przypadku mniej doświadczonych specjalistów zmniejsza do zera ryzyko popełnienia ewentualnego błędu i dokonania zbyt daleko idącej ingerencji w staw kolanowy.

Pojawienie się innowacyjnego robota ortopedycznego właśnie w szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej nie jest przypadkowe. Od kilku lat placówka konsekwentnie stawia na ortopedię, co przekłada się na ponad 300 zabiegów endoprotezoplastyki rocznie. W większości operowanych przypadków mamy do czynienia z pacjentami przyjezdnymi: ze Szczecina, Trójmiasta czy Lublina. Ortopedzi szacują, że przy udziale robota uda się skrócić czas operacji nawet o 20%, co spowoduje możliwość wykonywania większej ilości zabiegów – w sumie planują rocznie wykonywać do 400 zabiegów endoprotezoplastyki.

- Widzimy ogromną szansę w rozwoju ortopedii, potencjał tkwiący w ortopedach chcemy uwolnić, stąd idea zakupu robota ortopedycznego NAVIO – mówi Artur Wnuk, dyrektor szpitala w Ostrowi Mazowieckiej. – Mamy ambicje razem z docentem Arturem Stolarczykiem stawiać sobie coraz wyższe cele. Obawialiśmy się, że epidemia COVID-19 ograniczy nasze plany
operacyjne. Tak stało się w większości szpitali w Polsce, jednak w Ostrowi Mazowieckiej było inaczej. Nie ograniczaliśmy planowanych operacji. Nasi pacjenci nie mogli czekać. Skupiliśmy się na bezpieczeństwie pacjentów i personelu. Każdy pacjent przed przyjęciem do hospitalizacji przechodzi test na obecność koronawirusa, aby wykluczyć zakażenie lub nosicielstwo. Pacjenci to docenili i chętnie do nas przyjeżdżają.

Ostrów Maz. O robocie Navio w programie Pytanie na Śniadanie...

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki