Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Zwolnienia w szkołach? Nauczycielskie związki protestują

Piotr Ossowski
Ostrołęka. Będą zwolnienia w szkołach?
Ostrołęka. Będą zwolnienia w szkołach? 123rf
Ostrołęka. Będą zwolnienia w szkołach? Szefowie dwóch najważniejszych związków zawodowych działających w oświacie – Solidarności i ZNP – wystosowali do prezydenta miasta pismo, w którym protestują przeciw „presji wywieranej przez dyrektora wydziału oświaty na dyrektorów ostrołęckich szkół”.

Presja ta – jak ustaliliśmy – polegać miałaby na naciskach na dyrektorów szkół, żeby zmniejszyli zatrudnienie w prowadzonych przez siebie placówkach. Jak mieli by to zrobić? Dyrektorzy przedstawiają organowi prowadzącemu – miastu – arkusze organizacyjne, w których planują prace szkoły na kolejny rok. Arkusze te zawierają też oczywiście liczbę etatów w danej szkole.

I tu właśnie – jak się nieoficjalnie dowiadujemy – zarysował się konflikt między większością dyrektorów ostrołęckich szkół a dyrektorką wydziału oświaty w ratuszu. Oczywiście miasto nie ma możliwości zmniejszenia etatów nauczycielskich, bo te warunkowane są liczbą uczniów (oddziałów) i programem nauczania. Ale w planach pracy szkół są nie tylko etaty nauczycieli. Także innych pracowników – logopedów, psychologów, pedagogów, asystentów nauczycieli, pracowników obsługi.

Według naszych informacji te właśnie etaty miałyby być w szkołach ograniczone. Na tym miałaby polegać presja na dyrektorach – miasto, w ramach opiniowania i zatwierdzania arkuszy organizacyjnych – sugeruje zmniejszenie tych etatów.

O tym, że sprawa jest poważna, świadczy pismo, jakie właśnie zostało adresowane do prezydenta miasta. Podpisali się pod nim zgodnie szefowie dwóch związków zawodowych: „Solidarności” – Aleksander Zawalich i Związku Nauczycielstwa Polskiego – Robert Chorowicz.

W piśmie czytamy:

W związku z presją wywieraną przez dyrektora Wydziału Oświaty UM Ostrołęki p. Annę Gocłowską na dyrektorów ostrołęckich jednostek oświatowych w celu zmian w projektach organizacyjnych, powodujących znaczne ograniczenia zatrudnienia i pogorszenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw.
W zaopiniowanych już w kwietniu przez związki zawodowe i Mazowieckiego Kuratora Oświaty projektach uwzględniono poziom zatrudnienia zapewniający bezpieczeństwo dzieci w czasie ich pobytu w jednostce edukacyjnej, w ciągu całego dnia, mając na uwadze także dzieci niepełnosprawne. Prawidłowo sporządzone arkusze uwzględniały odpowiednią liczbę godzin zajęć, która zapewniała realizację zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz wspomagających i rozwijających osobowość wychowanków.

Narzucane przez Urząd Miasta zmiany w arkuszach znacznie pogarszają warunki pracy nauczycieli i godzą w dobro ucznia.

Do sprawy będziemy wracać.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki