Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. ZSZ nr 4: przyszli cukiernicy w akcji. Zajrzeliśmy do pracowni gastronomicznej w ZSZ nr 4 w Ostrołęce, 21.10.2020. Zdjęcia, wideo

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Zaprosili nas do pracowni nie tylko po to, żeby pokazać, jak uczą się fachu. Opowiedzieli też o ciekawym projekcie, który realizują.

Kilkuosobową grupę uczniów klasy drugiej (KC1) zastaliśmy w środowe przedpołudnie na zajęciach pn. "kruche i półkruche". Pod okiem Agnieszki Wojtasik uczyli się, jak wypiekać pyszne ciasteczka.

Ale nasza wizyta nie tylko z tymi zajęciami była związana.

Młodzież z tej klasy bierze udział w programie "Zwolnieni z teorii". W ramach programu realizują projekt społeczny pt. "Krótka historia".

Zamysł projektu jest taki, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o ostrołęckich rzemieślnikach z okresu II wojny światowej i lat powojennych

- opowiada Alicja Piwowarczyk z klasy 2KC1.

W pierwszej kolejności młodzież planuje spotkania (i wywiady) z Ewą Niesiobędzką (piekarnia Nowakowscy przy ul. Gomulickiego) i Zofią Leszczyńską (cukiernia z ul. Głowackiego).

- Chcemy przybliżyć naszej szkolnej społeczności, ale też mieszkańcom miasta, historię ostrołęckich rzemieślników - dodaje Alicja.

15 marca 2021, w Dniu Cukiernika, planowane jest podsumowanie projektu, a podczas niego spotkanie z rzemieślnikami, prezentacja broszury o efektach projektu.

Apel do mieszkańców

Przy okazji chcielibyśmy się zwrócić do osób, które posiadają zdjęcia, zapiski, dokumenty dotyczące rzemiosła w Ostrołęce, aby je nam udostępniły

- apeluje nauczycielka Agnieszka Wojtasik. - Byłoby to bardzo cenne dla młodzieży i z pewnością podniosłoby wartość projektu.

W programie "Zwolnieni z teorii" ZSZ nr 4 bierze udział po raz drugi.
- To jest ogólnopolska olimpiada. Uczniowie (pracują w grupach od 2 do 9 osób) realizują projekt społeczny, jaki sobie wymyślą. W ubiegłym roku braliśmy w niej udział po raz pierwszy. Ze względu na koronawirusa udało się ukończyć jeden projekt - "Bezglutenowo to jest zdrowo" - i nasza szkoła uzyskała tytuł "Zwolnionych z teorii". Do udziału w tej olimpiadzie zachęcamy uczniów wszystkich szkół z regionu - mówi Grażyna Napiórkowska, koordynująca olimpiadę w ZSZ nr 4. - W tym roku, w naszej szkole, młodzież będzie realizować projekt dotyczący stresu, są też grupy, które myślą nad działalniami w gastronomii, dotyczącymi różnego rodzaju diet i trudności z prawidłowym odżywianiem wśród młodzieży.

- Dzięki temu projektowi młodzi ludzie zdobywają ważne umiejętności, bo cały czas ćwiczą kompetencje miękkie, które przecież są bardzo potrzebne na co dzień - dodaje Grażyna Napiórkowska. - Każda osoba, która ukończy projekt uzyska międzynarodowy certyfikat, który można w przyszłości zamieścić w CV. Młodzi ludzie mogą się też nauczyć współpracy. Myślę, że to bardzo cenne doświadczenie, którego nie uzyskają, gdy ich aktywność ogranicza się tylko do klasy.

Do 30 listopada 2020 uczniowie mają czas, żeby zarejestrować się na platfomie "Zwolnieni z teorii". Na działania mają czas do początku czerwca 2021 roku.

Kładziemy nacisk na samodzielność młodzieży. Od nich wychodzi inicjatywa, oni sami realizują działania, muszą sobie radzić z problemami. To jest taka symulacja prawdziwego życia

- mówi Aldona Zadroga, wicedyrektor ZSZ nr 4 w Ostrołęce. - Pamiętam, jak w ubiegłym roku grupa uczestnicząca w olimpiadzie przychodziła do mnie, rozemocjonowana i opowiadała mi, co robią, co by jeszcze chcieli zrealizować. To budujące.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki