Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka. Wyciek oleju do Narwi. Prokuratura zakończyła śledztwo

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Wody Polskie
Ostrołęka. Wyciek oleju do Narwi. Prokuratura zakończyła śledztwo. Zostało ono umorzone. Powód? Brak znamion czynu zabronionego.

O tej sprawie było głośno nie tylko w Ostrołęce. Chodzi o wyciek z jednej z instalacji elektrowni oleju do Narwi. Do awarii, skutkującej wyciekiem, doszło w październiku. Początkowo sytuacja wydawała się bardzo poważna. Szybko jednak zaczęły spływać uspokajające informacje – wyciek nie był tak duży, jak pierwotnie się wydawało; olej, który dostał się do rzeki, w dużej części udało się służbom zebrać.

Sprawą zajęła się też prokuratura. I jak podała właśnie w komunikacie prasowym, śledztwo zostało umorzone wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego.

- Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce w dniu 30 grudnia 2019 r. zakończyła postępowanie w sprawie zanieczyszczenia wody w rzece Narew substancją w postaci oleju turbinowego TU-32 w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach Zakładu Energa Elektrownie w Ostrołęce w ilości, która może zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody w znacznych rozmiarach, zaistniałego w dniu 18 października 2019 r. na terenie Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. w Ostrołęce, tj. o czyn art. 182 par. 3 k.k. – wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego – informuje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Artykuł 182 kodeksu karnego stanowi: Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Paragraf 3 tego artykułu doprecyzowuje: Jeżeli czyn określony w par. 1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Strażacy interweniowali także w gminie Rzewnie w pow. makowskim

Ostrołęka. Wyciek oleju do Narwi. Decyzja WIOŚ

W dalszej części komunikatu Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce informuje:

W toku postępowania nie stwierdzono zagrożenia życia lub zdrowia człowieka lub obniżenia jakości wody w rzece Narew. Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania próbek wody pobranych z rzeki Narew w różnych dniach i kilku miejscach. Badania wykazały dobrą jakość wody z odpowiednim natlenieniem wody w rzece i nie stwierdzono tendencji spadkowych zawartości tlenu w wodzie. Oznacza to, że poziom tlenu w wodzie cały czas utrzymywał się na podobnym poziomie.

Jak ustalono w toku śledztwa, do wycieku doszło w dniu 18 października 2019 r. w godzinach nocnych z chłodnicy oleju uszczelniającego. W chłodnicy doszło do awarii w postaci odstania – rozwarstwienia uszczelki chłodnicy oraz niewłaściwego mocowania śrub. Natychmiast po stwierdzeniu awarii i wycieku podjęto akcję ratowniczą mającą celu minimalizację skutków awarii. Z chłodnicy wyciekło ok 3 metrów sześciennych oleju. W ramach akcji ratowniczej prowadzonej bezpośrednio w kanale zrzutowym około 80 proc. oleju ze wskazanych 3 metrów sześciennych zebrano już w kanale zrzutowym i nie dostał się on bezpośrednio do nurtu rzeki Narew.

Chłodnica została zamontowana w Elektrowni w dniu 30 maja 2018 r. i w dacie awarii objęta była gwarancją producenta.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki